У п’ятницю, 15 вересня 2017 року, в рамках 24 Форуму видавців у Львівському державному університеті фізичної культури (ЛДУФК) імені Івана Боберського відбулася презентація науково-популярного видання «Іван Боберський – основоположник української тіловиховної і спортової традиції».
Книга вийшла у видавництві «Апріорі» у співпраці з редакційно-видавничим відділом ЛДУФК. Автори – члени Комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка (НТШ) у Львові, доценти кафедри олімпійської освіти ЛДУФК Андрій Сова і Ярослав Тимчак.
“Великі Українці нарешті повертаються. І я з великою радістю підкреслюю, що повертаються і в стіни нашого університету. Ще якихось чверть століття тому ім’я Великого Українця Івана Боберського було заґратоване, було замуроване в совєтських архівах. А сьогодні, дякуючи великій праці, не лише праці прекрасних авторів прекрасної книжки про Великого Боберського, а й роботі всього нашого зоряного колективу ми повертаємо нашу історичну пам’ять. Повертаємо пам’ять про Великих Українців, та пам’ять без якої неможлива наша перемога.
Я думаю, що 15 вересня 2017 року ввійде доброю віхою до історії не лише нашого ВУЗу, адже український спорт, який прославляє нашу державу, наш нарід в цілому світі нарешті отримує своїх основателів в особі, ще раз підкреслюю Великого Українця, Івана Боберського”, – зазначив науковий редактор книги, ректор ЛДУФК, доктор педагогічних наук, професор Євген Приступа.
Презентацію книжки розпочав Театр спорту Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, лауреат міжнародних конкурсів в Україні, Словаччині і Польщі з афоризмами Івана Боберського. Після такої наочної демонстрації, дуже хотілося дізнатися більше про книжку та про їх авторів.
“Книжка звернена в майбутнє . Наші попередники і ми лише прочиняємо двері до поки що недослідженої до кінця національної історії національної фізичної культури українців, феномен якої був започаткований тут на Львівщині, в Галичині в першій третині ХХ ст.
Я переконаний, що вже сьогодні ми можемо на рівні України говорити про те, що ми маємо свою національну фізичну культуру, національну спортову традицію, яка розвивалася і пройшла своє становлення тут, як частина європейської культурної традиції, але водночас сформувалася на національних традиціях свого рідного народу. Ія вважаю, що ми сьогодні можемо твердо говорити про те, що в українській національній історії фізичної культури і спорту Іван Боберський це постать центральна на всеукраїнському рівні”, – розповів один з авторів видання Ярослав Тимчак.
Рецензентами книжки стали: голова історичної комісії НТШ, доктор історичних наук, професор, дійсний член НТШ Микола Литвин; доктор педагогічних наук, професор Ірина Курляк; голова комісії спеціальних (допоміжних) історичних дисциплін НТШ, доктор історичних наук, дійсний член НТШ Андрій Гречило; член комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського НТШ, кандидат філологічних наук, професор Степан Кость.
“Треба сказати, що дуже багато документів, які вдалося віднайти вперше і оприлюднити в цій книзі дали можливість по-іншому поглянути не тільки на Івана Боберського як основоположника української тіловиховної спортиової традиції, а також як видавця, як мецената, як організатора, як педагога, як військово-політичного діяча і можна ще цей ряд перелічувати та перелічувати. Тож він для нас є важливим не тільки як основоположник української тіловиховної традиції, а значно ширше. Це був дуже енергій, працьовитий, самовідданий який фактично все своє життя присвятив Україні.
В книзі, крім авторського тексту, ми намагалися подати витяги із різних джерел — листування, офіційні документи, статути. Вони якраз і проливають нове світло на життєвий і творчий шлях Івана Боберського. Також ці документи дають можливість, і в книзі ми це наводимо, окреслити послідовників, які проявили себе в різних сферах”, зазначив співавтор книги, Андрій Сова.
Гостями презентації, окрім студентського та професорсько-викладацького складу університету, були нащадки родини Боберських, Трильовських і Франків, представники освітянських, наукових, громадських та спортивних організацій і товариств міста.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ