Минулої п’ятниці, 18 березня 2016 року, у відділі Європейського мистецтва 14-18 ст. Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького(дзеркальній залі Палацу Потоцьких), презентували календар «Мандрівка Львовом з Іваном Франком», виданий до 160-ї річниці з Дня народження письменника.
Презентація календаря була присвячена постаті видатного українця. Як було зазначено, Франко – єдиний серед українських поетів, який був номінований на здобуття Нобелівської премії у галузі літератури.
Автор та упорядник календаря Іван Матковський мав на меті привернути увагу широкої громадськості до постаті письменника та філософа, чий 160-річний ювілей з дня народження та 100-ті роковини відзначають у 2016 році.
«Іван Франко – великий син українського народу, якого сьогодні потрібно по-новому переосмислити, оскільки його твори обговорювали, аналізували у радянський період на зовсім інших світоглядних засадах. Читаючи твори і публіцистичні статті Франка, ми бачимо, що він описував таких самих людей і характери, які сьогодні ми зустрічаємо у повсякденному житті. Він описував ті проблеми, які сьогодні також є актуальними», – зазначив літературознавець.
Тож, за словами Івана Матковського, до 160-річчя від дня народження Івана Франка вони з дружиною вирішили створити некомерційний проект – показати 12 місць у Львові, які пов’язані з його іменем. Календар випустили у 500 примірниках, які не є для продажу.
Календар ілюстрований фотографіями та поштовими листівками часів Івана Франка із зображеннями 12-ти історичних місць Львова, які пов’язані з великим українським поетом, письменником і публіцистом. Це вулиці і будівлі, де Іван Франко мешкав, чи за філіжанкою кави писав вірші та оповідання, або щодня ходив на роботу, а також ті, які пізніше стали носити його ім’я.
Презентація календаря проходила в рамках відновленого лекторію, тому цікавою та пізнавальною частиною презентації стала лекція директора Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Романа Горака про життя і творчість видатного письменника.
«Львів не був мрією Івана Франка, на відміну від Відня. Але тут він написав свої найкращі твори і став золотим фондом української літератури. Тут до нього прийшла слава і безсмертя», – цими словами Роман Горак розпочав свою лекцію.
По завершенню лекції всі гості отримали в подарунок від авторів календар «Мандрівка Львовом з Іваном Франком».
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ