Вчора, 1 лютого 2018 року, у приміщення Центру Шептицького, відбулась презентація першої частини документально-художнього фільму «Евакуйовані назавжди», – прес-служба Львівської ОДА.
Стрічка розповідає про життя депортованих із Закерзоння у 1944-46-х роках українців, які поселилися в селі Терновиця Івано-Франківської області та були активними вірянами переслідуваної на той час Української Греко-Католицької Церкви.
«Ми завжди повинні пам’ятати про наші українські етнічні землі, пам’ятати, що ми є українці, що ми герої, а не гнані і гноблені. І що ми сьогодні зі зброєю в руках захищаємо свої кордони, рідну землю від навали російського агресора. Тоді ми потерпали від сталінського комуністично-радянського режиму, сьогодні це по кальці пропонує керівник агресора – також хоче нав’язати нам свою лінію Закерзоння – на Півдні з Кримом та на Сході. Ми повинні розуміти, що історія досі повторюється. Але ми повинні бути сильні і об’єднані», – зазначив ерший заступник голови Львівської ОДА Ростислав Замлинський.
Також він наголосив на важливості історичної пам’яті для наступних поколінь.
«Ми повинні пам’ятати про уроки історії, повинні пам’ятати про тих героїв. Адже на тій землі народився автор нашого гімну, народився перший Президент України Михайло Грушевський. Ми повинні пам’ятати про всіх тих людей, яких наша багата земля народила та виростила, і ми повинні це примножити. Дякую авторам та усім, хто долучився до створення цього фільму. Дуже важливо, щоб про нашу історію пам’ятали наші діти, онуки, правнуки, що насправді ми є сильні, що ми зі своїм корінням, знаємо про це і готові стояти за нашу землю до смерті», – додав Ростислав Замлинський.
Про ідею фільму присутнім розповів отець Іван Кишенюк.
«Я був пов’язаний із цими людьми, яких ви сьогодні як героїв побачите, у 80-х роках. Це було глибоке підпілля і я приїхав зі священиками на Богослужіння до цього села. Нас вразило їх надзвичайно активне духовне життя. Пізніше я довідався, що ці люди були переселені, депортовані із Закерзоння. Мене також вразила і їх історична доля. Адже вони постраждали двічі, у фізичному-раціональному та патріотичному, а також духовно-релігійному плані. Я почав вивчати цю історію і для мене ці люди були дуже цікаві, адже дійсно жили життям церкви», – поділився отець Іван Кишенюк.
Перша частина документально-художнього фільму «Евакуйовані назавжди» відзнята місією Апостол із Івано-Франківська. У фільмі поєднано свідчення очевидців, історичні коментарі та постановочні сцени. До його створення також долучитися керівник Центру Пограниччя Тарас Радь.
Наталка РАДИКОВА