У Львові показали віднайдені унікальні архіви Служби безпеки ОУН

588
У Львові показали віднайдені унікальні архіви Служби безпеки ОУН

Вчора, 20 березня 2017 року, в Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» (вул. С. Бандери, 1) всім бажаючим показали новознайдений архів Служби безпеки ОУН.

Як наголошують у Центрі досліджень визвольного руху, документи були закопані у суворій таємниці і пролежали в землі більше 60 років. За інформацією істориків, знайдені архіви дозволяють прослідкувати діяльність фінансових, інформаційних та безпекових структур українського підпілля в 1940-х рр.

“Сьогодні ми презентуємо п’ять архівів, які були знайдені на території Тернопільської та Львівської областей впродовж вересня 2016-лютого 2017 років та передані нам. Архіви були знайдені різними людьми, за різних обставин і мають різне наповнення. До прикладу, один з них нам передали минулого тижня з управління Служби безпеки України в Тернопільській області, вони відпрацьовували якусь іншу справу, а насправді виявили цей архів, який вирішили передати нам.

Керівник архіву Центру досліджень визвольного руху Андрій Усач
Керівник архіву Центру досліджень визвольного руху Андрій Усач

Зараз ми ще не можемо говорити до яких саме структур підпілля ОУН ці архіви належали, тому ми наразі їх ідентифікуємо за місцем знаходження – Тернопільський, Бережанський архів і т.д. Але уже можемо говорити, що є досить цікаві речі. До прикладу, картотека Служби безпеки ОУН, яка нам не траплялася ще в жодному архіві. Ми знали, що така існувала, бачили іноді окремі картки, а тут ми маємо цілі стоси цих карток. Є протоколи допитів, цікаві дані про злочини радянських спецслужб, які документувало ОУН, багато пропагандистської літератури, близько 5 000 аркушів, яку розповсюджували серед населення.  Більшість документів в стані, який ще можна зберегти майже на 100 відсотків, вони будуть  реставровані та через деякий час доступні дослідникам”, – сказав керівник архіву Центру досліджень визвольного руху Андрій Усач.

Останній бідон з унікальними документами був знайдений 17 березня в Козівському районі на Тернопільщині. Це документи Служби безпеки ОУН — некрологи, протоколи допитів, вишкільні матеріали, інформаційні листівки тощо, більшість з яких 1945-1949 років.

Пан Михайло, завдяки якому документи потрапили в руки істориків
Пан Михайло, завдяки якому документи потрапили в руки істориків

“Архів знайдений кілька тижнів тому в лісовому масиві між селами Курочин і Краснокуща. Це документи Служби безпеки. Нам вдалося переконати власника знахідки, що їх потрібно рятувати і передати в інституцію, яка професійно цим займається та має всі умови для реставрації, зберігання, опрацювання і розповсюдження цієї документації”, – розповів пан Михайло, завдяки якому документи потрапили в руки істориків.

В знайдених архівах багато інформаційних листівок, протоколів допиту, вишкільних матеріалів, некрологів, тощо.  В одному архіві був знайдений гаманець і воєнний квиток. Ще один архів налічує 5 тисяч однотипних пропагандистських листівок та матеріалів. Це показує масштаб в якому з обмеженими ресурсами і можливостями діяло підпілля.

Директор Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий
Директор Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий

“Знайдені останнім часом документи набагато глибше, детальніше розкривають не тільки підпільну боротьбу і діяльність  українського визвольного руху, але також яскраво показують на локальному рівні, як відбувалася боротьба радянської карально-репресивної системи проти українського визвольного руху. Серед цих документів є унікальні знахідки, які стосуються опитування біженців із Східної України, які в період голоду 1946-47 рр. опинилися на території, зокрема Тернопільської області і розповідали колгоспну систему, про життя в умовах радянської влади на тих територіях і саме голод їх гнав на Західну Україну, щоб вони мали можливість якось вижити”, – зазначив директор Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий.

Зараз документи опрацьовують архівісти та реставратори, згодом їх відсканують, опишуть та викладуть у вільний доступ в Електронному архіві визвольного руху.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.