1 жовтня 2020 р. музейним відділом Львівського обласного будинку учителя, комісією тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка та кафедрою олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського організовано і проведено теоретичний семінар на тему «Степан Гайдучок (1890–1976): життя та діяльність на тлі доби».
Захід відбувся з нагоди 130-річчя від дня народження Степана Гайдучка (13.03.1890 р., с. Підтемне Пустомитівського р-ну Львівської обл. – 16.03.1976 р., м. Львів) – професора тіловиховання, журналіста, громадського та культурно-просвітнього діяча, вояка Галицької армії; активного діяча, практика і теоретика гімнастично-спортивного руху, одного з організаторів і активних діячів руханкових і спортивних товариств («Український спортовий кружок» в Академічній гімназії та її філії у Львові, «Сокіл-Батько», «Україна», «Пласт», «Карпатський лещетарський клуб», «Український спортовий союз», «Український студентський спортовий клуб», СК «Сагайдачний» у Філії Академічної гімназії у Львові та ін.), збирача документів і укладача фотоархіву українського гімнастично-спортивного руху, учня і послідовника професора українського тіловиховання Івана Боберського.
У вступному слові завідувач музейного відділу Львівського обласного будинку учителя Віра Романчак коротко охарактеризувала здобутки Степана Гайдучка на педагогічній ниві, зазначивши на важливості відзначення такого ювілею в рамках постійно діючого теоретичного семінару для спеціалістів відділів освіти і вчителів історії, «Захисту Вітчизни», фізичного виховання. Після цього представила присутнім виставку, оформлену з нагоди ювілею.
Кандидат історичних наук, доцент кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, дійсний член НТШ Андрій Сова у доповіді «Степан Гайдучок: основні віхи життя» на основі різнопланових джерел (документів, преси, спогадів, фотографій) висвітлив життєвий і творчий шлях Степана Гайдучка. Доповідач серед іншого наголосив на жертовній та самовідданій праці цієї постаті для української справи у ХХ ст.
Після доповіді учасники семінару змогли ознайомитися з фотографіями, які зберігаються у родині Білинських. Ці фотоматеріали відклалися у приватному архіві завдяки доньці Степана Гайдучка – Богдані, яка після Другої світової війни емігрувала в Австралію. Кожна світлина супроводжувалася докладними коментарями Андрія Сови, який на даний час працює над фундаментальним виданням про життєвий шлях Степана Гайдучка.
У обговоренні, Марта Благітка розповіла про відносини Степана Гайдучка з її батьками Анною та Ярославом, які були діяльними членами організації «Сокіл-Батько». Також процитувала уривки зі спогадів учнів Степана Гайдучка, які теплими і щирими словами відгукувалися про свого улюбленого професора руханки.
У рамках конференції відбулася презентація поштівки з серії «Українське тіловиховання», присвяченої Степанові Гайдучку – професору українського тіловиховання (автор тексту Андрій Сова, оформлення Романа Метельського).
Присутні змогли поставити доповідачам чимало питань, обмінятися думками та обговорити різні аспекти національно-патріотичного виховання української молоді на сучасному етапі державотворення.
Андрій КОЗИРА