Реалізацію та координацію програми здійснює Міністерство культури та інформаційної політики України. Проект передбачає роботи з реставрації, консервації і ремонту пам’яток культурної спадщини.
Львівський музей історії релігії відкрили 1973 року. Тоді провели поточні ремонти, комунікацію. До того, в радянські часи, тут знаходилось поліграфічне училище, а до 1946 року – Домініканський монастир. За цей період жодної ґрунтовної реставрації не було. В такому стані приміщення перебувало весь радянський період.
Протягом останніх трьох років у Музеї вже відбувались ремонтні роботи. Відновили підземелля і два зали. У 2018 році фінансування надійшло з обласного бюджету. А два роки тому за рахунок власних коштів відреставрували зал, де зараз знаходиться постійно діюча експозиція «Києво-Візантійська традиція: образ і пам’ять». «Ми знайшли зразки підлоги, сецесійний розпис, початку XX століття, зберегли фрагмент підлоги більш ранніх часів, можливо XVII–XVIII століть, розчистили біло-кам’яні колони, замінили електрику», – розповів у розмові очільник Музею Орест Малиць. Саме за таким зразком будуть реставрувати й інші приміщення.
В січні цього року розпочали ремонтні роботи в рамках програми «Велике будівництво». Вартість робіт складає 27 мільйонів гривень. За словами керівника Музею «минулого року профінансували проект на два мільйони гривень. За ці кошти частково поміняли склопакети: великі вікна у фондових приміщеннях і невеликі у підземеллях, двері, проплатили авансом частину робіт, які будуть виконані в першому кварталі цього року».
Підрядником є львівська будівельна компанія ТзОВ «Еталон-Ком», з якою Музей підписав договір на реставрацію експозиційних залів, підземель, фондосховища.
Зараз відновлюють один з прольотів експозиційних залів: демонтували стару дерев’яну підлогу, яка прогиналась і місцями прогнила; шкурять стіни, відбивають штукатурку, яка відстає, замінюють електромережу. В планах – реставрація біло-кам’яних елементів, ремонт системи опалення, водопостачання, електропостачання, облаштування протипожежної сигналізації, реставрація вікон, дверей, які є історичною цінністю, тощо.
У зв’язку з ремонтом, довелось закрити деякі експозиційні приміщення, проте музей працює. «Ми перекриваємо частину приміщень, проте дозволяємо відвідувачам оглядати інші, тому що у нас є два входи, якими можемо користуватися», – зауважив Орест Малиць.
Реставраційні роботи проведуть і в підземеллі: підсилять фундамент зовнішньої стіни, яка виходить до Державного архіву Львівської області, влаштують гідроізоляцію, замінять тимчасове покриття, проведуть замощення.
Триватиме реставрація поетапно і щонайменше три роки.
Олена МАЛЮГА
науковий співробітник ЛМІР