В понеділок, 13 травня 2019 року, у холі Львівської обласної державної адміністрації з нагоди 155-річчя від дня народження українського громадсько-політичного діяча Кирила Трильовського відбулось відкриття виставки про його життя і діяльність.
«Ця виставка і ті заходи, які відбуваються у межах вшанування сина української землі і українського народу Кирила Трильовського. Важливою є для нас, сучасників, його постать, тому що він брав участь у створенні Українських Січових стрільців. Сьогодні, коли український народ знову зі зброєю у руках відстоює свою незалежність, постать Кирила Трильовського є дуже важливою », – зазначив журналіст-міжнародник Марк Сімкін.
Виставка складається з 12 стендів, які містять факти з життя видатного українця. Серед експозиції – відомості про те, що саме Кирило Трильовський є автором слів та музики пісні «Гей там на горі Січ іде», яка вже стала народною.
Автор виставки – Богдан Горбовий, головний редактор видавництва «Левада».
Зазначимо, що виставку створено за підтримки департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської облдержадміністрації.
Зазначимо, що експонуватиметься виставка у холі Львівської обласної державної адміністрації тиждень. Опісля, демонструватиметься у Золочівській гімназії, а згодом у навчальних закладах міста Львова та Львівщини.
Довідково:
Кирило Трильовський – політик, громадський діяч, адвокат. Народився в селі Богутин Золочівського повіту (тепер – Львівська область). Походив з родини священика. Ходив до школи в Золочеві і Бродах, а до гімназії – в Золочеві і Коломиї. Потім навчався на правничому факультеті в Чернівцях, згодом – у Львівському і Віденському університетах. Докторат здав у Кракові, а адвокатський екзамен – у Львові.
З 1884 року постійно займався громадськими справами – засновував по селах читальні (перша – 1884 року в селі Карлів на Снятинщині), кооперативи (перша – Народна спілка в с. Спас), вів передвиборну агітацію. Був співзасновником і членом Русько-Української радикальної партії, створеної в 1890 році.
В 1900 році Трильовський заснував у с. Заваллі (Снятинщина) перше руханково-пожежне товариство «Січ», згодом – інші, що й викликало невдалі намагання австрійсько-польської адміністрації на чолі з намісником А.Потоцьким заборонити січовий рух.
В 1901 році відкрив свою канцелярію у Коломиї, потім – у Яблунові. З 1908 – голова Головного Січового Комітету, з 1912 — генеральний отаман об’єднання «Січей» — Українського Січового Комітету, при якому в 1913 році засновано парамілітарну організацію Українських Січових Стрільців.
У 1907 – 18 Трильовський – посол до австрійського парламенту, з 1913 – також до галицького сейму; у парламенті вніс близько 1 000 інтерпеляцій. В 1911 році виступив захисником по справі 101 студента, що вимагали відкриття українського університету у Львові.
З початку війни 1914 – голова Бойової Управи УСС і член Загальної Української Ради, 1918 – Української Національної Ради ЗУНР. 1919 заснував Січовий Комітет у Вінниці, 1920 – кілька «Січей» на Закарпатті, пізніше – у Відні, де був членом Кодифікаційної Комісії в уряді ЗУНР.
Після повернення з еміграції у 1927 у політичному житті участі не брав, був адвокатом у Гвіздці (Покуття). Помер у Коломиї. Трильовський під своїм прізвищем і псевдонімом Клим Обух опублікував багато стрілецьких і січових пісень, видав низку брошур, січових співаників тощо; редагував місячник «Зоря» і двотижневик «Хлопська Правда», календарі «Запорожець», «Отаман» й ін.; був довголітнім кореспондентом газети «Свобода» і «Народне Слово» у США.
Наталка РАДИКОВА