У Львові презентували альбом-каталог «Відомий і невідомий Труш» (відео)

1712
Альбом-каталог «Відомий і невідомий Труш»
Альбом-каталог «Відомий і невідомий Труш»

В четвер, 23 січня 2020 року, в Національному музеї у Львові ім. Андрея Шептицького (пр-т Свободи, 20) відбулася презентація наукового альбому-каталогу «Відомий і невідомий Труш», автор-упорядник Оксана Біла (заступник генерального директора НМЛ з наукової роботи).

“18 січня Івану Трушу виповнився б 151 рік. Час летить швидко,ще рік тому в залах музею експонувалася виставка творів Івана Труша до 150-ліття від дня його народження, а сьогодні ми маємо готовий альбом-каталог в якому представлені 329 робіт Іван Труша, які експонувалися на виставці. Автором видання є заступниця генерального директора Національного музею у Львові Оксана Біла,науковий редактор – учений секретар Національного музею у Львові Ангеліна Забитівська, відповідальний редактор – генеральний директор Національного музею у Львові Ігор Кожан, рецензенти: проректор з наукової роботи Львівської національної академії мистецтв, професор Роман Яців, старший науковий працівник Національного музею у Львові, кандидатка мистецтвознавства Олеся Семчишин-Гузнер, завідувачка Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької Люба Кость.

Генеральний директор Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Ігор Кожан
Генеральний директор Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Ігор Кожан

Це видання ми чекали давно і головне, що воно вже є. Кожен, хто прочитає книжку звичайно оцінить працю автора та всіх причетних до цього видання. І я хочу подякувати всім, хто брав участь у його підготовці. Про Труша ми не забуваємо і надалі, ми з ним працюємо,ми з ним живемо. З ним будуть жити і працювати  наші діти та внуки. Так що Труш, як і мистецтво є поняття вічне”, – сказав генеральний директор Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Ігор Кожан відкриваючи презентацію.

Видання «Відомий і невідомий Труш» складається з трьох частин: «Ретроспектива», «З мандрів», «Постаті». Авторська концепція – розглянути доробок художника як яскравий мистецький феномен і водночас зосередити увагу на праці Івана Труша над окремими програмними сюжетами, до яких він зазвичай повертався впродовж тривалого часу.

Олеся Семчишин-Гузнер
Олеся Семчишин-Гузнер

“Ми справді дуже раді мати таку гарну нагоду Зацікавлення виставковим проектом,який відбувався наприкінці 2018 – на початку 2019 рр. та розгортався в двох будівлях нашого музею, спонукали авторку видання взятися за каталог виставки. Кожен мій колега науковець погодиться, що каталоги виставок мають особливу цінність для дослідників. Часто вони єдиним джерелом інформації про доробок митця, про окремі його твори, взагалі про їх існування. І якщо ми проаналізуємо видання каталогів масштабних виставкових проектів, то вони всі супроводжуються розкішними виданнями . Це не звичайні каталоги, це альбоми, це наукові видання, це масштабний поліграфічний мистецький продукт. І презентоване сьогодні видання доповнює ту групу альбомів, каталогів поважних виставкових проектів”, – зазначила рецензент Олеся Семчишин-Гузнер.

В альбомі вперше в такому розрізі репрезентовано як хрестоматійні полотна, так і маловідомі та зовсім незнані роботи І. Труша. Таємниці творчої «лабораторії» художника розкривають процитовані фрагменти його листів до дружини Аріадни, особисті роздуми на мистецькі теми, а також висловлювання тогочасних критиків і мистецтвознавців, уміщені в цьому блоці.

Заступниця генерального директора з наукової роботи Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Оксана Біла
Заступниця генерального директора з наукової роботи Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Оксана Біла

“Пройшло понад двадцять років з тог часу як доля дала мені можливість вивчати Труша. І коли ти аналізуєш ці роки, то задаєшся питанням, що ж ти зробив а такий великий проміжок часу. Але чим більше ти вивчаєш, досліджуєш, чим більше тобі, як досліднику, потрапляє документів у руки,тим більше ти вагаєшся сказати правду, вагаєшся проаналізувати і зробити правильний висновок. Насправді дуже складно та важко, адже Труш непересічна постать, друга половина життя якого залишається для нас завуальованою. Останні три-п’ять років дали можливість мені, завдяки команді  Національного музею у Львові, чи не найбільше дослідити та відкрити Труша в архівних документах, епістолярії, проаналізувати метричні книги з якими, нарешті, можемо повноцінно говорити про рід Трушів.

Сподіваюся, що наш альбом стане відправною точкою коли всі наступні дослідники нарешті змінять біографію Труша, почнуть правильно писати рік його народження, коли нарешті почнуть говорити про його родину. І вважаю,що це видання стане відкриттям Труша як людини, котра повноцінно жила”, – розповіла автор-упорядник, заступник генерального директора з наукової роботи Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького, Оксана Біла.

До каталогу ввійшли твори зі зібрання Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького, з фондових збірок дев’яти інших музеїв України і з понад двадцяти приватних колекцій, власники яких люб’язно погодилися надати роботи І. Труша для експонування.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.