В середу, 11 грудня 2019 року, о 15.00 у читальній залі Центрального державного архіву зарубіжної україніки (м. Київ, вул. Солом’янська, 3) у рамках Дня відкритих дверей відбудеться презентація документального виставкового проєкту «Де сила, там воля витає», присвяченого історії українського сокільства, традиціям спортивно-гімнастичного руху української діаспори та формуванню національно-патріотичних засад української фізичної культури і спорту. Куратор проєкту Галина Горбунова, начальник відділу використання інформації документів ЦДАЗУ.
Представлені на виставці документи знайомлять з особливостями українського сокільського руху, його характерними ознаками, формами та методами діяльності. Основу експозиції складають документи з історії діяльності українського сокільського руху, підготовлені активними учасниками українського еміграційного сокільства Іваном Боберським, Василем Проходою, Софією Русовою, Степаном Смаль-Стоцьким, Володимиром Дараганом, Зоєю Політасовою та іншими і опубліковані в часописі «Український Сокіл» – друкованому органі Союзу українського сокільства за кордоном (Прага, Чехословаччина). Особливого відчуття історичної атмосфери виставці додають світлини фотографа Леоніда Янушевича, на яких зображені учасники молодіжних спортивних заходів, що проходили у 1920-х роках на площі «Сокола-Батька» у Львові.
Дослідник українського тіловиховання Андрій Сова зауважує: «“Лишень з тим народом числиться світ, що є здоровий, розумний, сильний і багатий”. На початку ХХ ст. саме в такому ключі через молодіжний рух, зокрема “Сокіл”, вбачав розвиток української нації один із провідних сокільських діячів Іван Боберський. Українські соколи та сокілки здійснила великий вплив на формування національної свідомості та згуртуванні української спільноти на українських землях та в діаспорі, організаційна міцність та інтелектуальна спроможність яких яскраво проявила себе в роки Української національної революції 1917–1923 рр. та національно-визвольної боротьби українців першої половини ХХ ст. Презентована виставка “Де сила там воля витає”, яка підготовлена у ЦДАЗУ до 125-річчя українського сокільства дає можливість це зрозуміти й осягнути».
Дослідник історії українського спортивно-гімнастичного руху за кордоном Олексій Лях-Породько зазначає: «Завдяки презентованим на виставці документам суспільство матиме змогу долучитися до сокільських ідей державотворення, національного та патріотичного виховання, тіловиховання, спорту й культурно-історичних традицій закордонного українства».
Автори проєкту висловлюють подяку консультантам з наукового та художнього оформлення – Олексію Лях-Породьку, доценту кафедри історії та теорії олімпійського спорту Національного університету фізичного виховання і спорту України, кандидату наук з фізичного виховання та спорту; Андрієві Сові, доценту кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, кандидату історичних наук; та Людмилі Ващук, кандидату історичних наук.
На відкриття виставки запрошено актив ВГО «Сокіл», представників профільних наукових, архівних, музейних та інших установ, закладів вищої освіти, дослідників історії фізичної культури і спорту в діаспорі, усіх, хто цікавиться історією українського сокільства, та ЗМІ.
Гості заходу зможуть ознайомитися з оригіналами документів, представленими на виставці, та прослухати фахові коментарі авторів і наукових консультантів проєкту.