У вівторок, 20 червня 2017 року, о 17.00 в приміщенні Музею етнографії та художнього промислу інституту народознавства НАН України (пр. Свободи, 15) відбудеться Чеський Музичний Салон під назвою “У гості до Альфонса Мухи”.
Музей етнографії та художнього промислу цього року має чудову можливість здивувати шанувальників плакатного мистецтва всесвітньо відомого митця Альфонса Мухи унікальною новинкою: реставрованим твором чеського митця, який не виставлявся понад 100 років. Він має монументальні розміри, оскільки присвячений ювілею коронації Британської королеви Вікторії.
З цієї приємної нагоди очільниками музею за сприяння Генерального консульства Чеської республіки у Львові ініційовано музичний салон, присвячений чеській камерній музиці. І це не випадково, адже музична культура Львова, Галичини і України від давніх часів тісно переплетена з діяльністю славних чеських музикантів.
Згадаймо, що глава перемиської композиторської школи, автор національного гимну України Михало Вербицький свою професійну музичну освіту здобував під орудою чеського диригента і композитора Алоїза Нанке, а також Вінсента Серсвавія і Франтішека Лоренца. Організатором музичного життя міста, засновником першої концесіонованої школи фортепіаної гри тут став учень Кароля Мікулі (улюбленого асистента Фредеріка Шопена) та Ференца Ліста – чех Людвік Марек. У найстарішій львівській консерваторії близько 20 років викладав видатний піаніст, педагог, а згодом – ректор консерваторії у Празі Вільєм Курц.
З іншого боку – значна група українських композиторів і виконавців, що складають гордість українського професійного музичного мистецтва міжвоєнного часу здобували фахову освіту під проводом чеських наставників. Однак їх творчість сучасним українцям відома недостатньо.
Дана концертна програма – нагода ближче пізнати музичну культуру сусіднього слов’янського народу через дуже особливі жанри – інструментальні дуети, тріо, квартети, фортепіанні ансамблі і сольні композиції Бедржиха Сметани, Антоніна Дворжака, Вітезслава Новака, Зденека Фібіха – твори, які ставлять дуже високі вимоги до виконавської майстерності кожного з учасників. Її подарують нам професори, студенти а також випускники Львівського Музичного коледжу ім.С.Людкевича та Львівської національної музичної академії ім. М. В. Лисенка.
Водночас, гостей салону чекатиме зустріч з шедевром славетного чеського майстра та низкою інших його робіт. Сподіваємося, що цей концертний вечір стане часом гарних вражень і приємних відкриттів. Чекаємо на зустріч з вами!
Роксолана ГАВАЛЮК
музикознавець