В середу, 12 квітня 2017 року, в приміщенні Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка (вул. Івана Франка, 150) кожен охочий (від 2 до 102 років) міг виготовити свою великодню писанку. Уроки писанкарства давала відома львівська майстриня Ірина Кметь.
Ця подія викликала неабиякий інтерес і у найменших писанкарів, яким тільки виповнилося три роки, і у трошки старших та навіть у дуже досвідчених, які привели в Дім Франка своїх онуків. І важко сказати хто з них отримував більше задоволення.
Сам майстер-клас Ірина Кметь розпочала з розповіді про історію та особливості орнаментів галицької і зокрема львівської писанки, її дослідників та майстрів. Особливу увагу майстриня приділила символам, які зображаються на писанці та різноманітним технікам виконання.
Адже існує декілька традиційних технік виготовлення писанок, серед яких найпоширеніша – воскова (за допомогою писака (писачка, кистки, кирстки) з металевою лієчкою – утворюються суцільні лінії; і писака з булавкою, шпилькою або цвяшком на кінці (могли використовувати сірник) – утворюються витягнуті воскові краплі). До традиційних технік писанкарства належить виготовлення дряпанок (різьбянок) – візерунки видряпують гострим предметом по замальованій в один колір поверхні яйця; а ще – накладанок – яйце з листочком будь-якої форми і в панчішці (у нещільній тканині) занурюють у фарбу. На місці, де був листочок, залишиться світлий силует.
Травлянки – витравлювання в оцті чи у квасі (напр. у капустяному) непокритої воском поверхні яйця (у такий спосіб виготовляють писанки з білим тлом, а використовують для трав’янок яйця білого та темного (бежевого) кольору). Ці способи творення писанок є знаними та звичними для писанкарської Львівщини.
На майстер-класі в Домі Франка майстриня продемонструвала різні техніки роботи з яйцями і виготовлення з них справжніх Великодніх шедеврів. А наймолодші гості могли потренуватися на паперових писанкових розмальовках.
Під час майстер-класу, який тривав більше двох годин, Ірина Кметь весь час розповідала дуже цікаві речі про писанки, їх історію, енергетику та сакральне значення. Адже це унікальне явище в українській культурі відоме ще з ХІІ – ХІІІ ст. Пам’ятники писанці встановлено не тільки у Канаді (у м. Веґревіль), в Румунії (у м. Сучава), а й у багатьох селах, містечках та містах України (у с. Братківці Стрийського району та в с. Доброгостів Дрогобицького району Львівської області, на острові Хортиця у Запоріжжі, у м. Вижниця Чернівецької області).
До слова, у виставкові залі Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка (вул. Івана Франка, 150) саме зараз експонується виставка унікальних писанкових робіт Ірини Кметь. Оглянути її можна до 20 квітня 2017 року.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ