У Франковому домі писали писанки і відкрили виставку Ірини Кметь (відео)

1215
Як у Франковому домі писали писанки

В середу, 12 квітня 2017 року,  в приміщенні Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка (вул. Івана Франка, 150) кожен охочий (від 2 до 102 років) міг виготовити свою великодню писанку. Уроки писанкарства давала відома львівська майстриня Ірина Кметь.

Львівська майстриня Ірина Кметь та директор Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка на майстер-класі з писанкарства
Львівська майстриня Ірина Кметь та директор Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка на майстер-класі з писанкарства

Ця подія викликала неабиякий інтерес і у найменших писанкарів, яким тільки виповнилося три роки, і у трошки старших та навіть у дуже досвідчених, які привели в Дім Франка своїх онуків. І важко сказати хто з них отримував більше задоволення.

Львівська майстриня Ірина Кметь
Львівська майстриня Ірина Кметь

Сам майстер-клас Ірина Кметь розпочала з розповіді про історію та особливості орнаментів галицької і зокрема львівської писанки, її дослідників та майстрів. Особливу увагу майстриня приділила символам, які зображаються на писанці та різноманітним технікам виконання.

Адже існує декілька традиційних технік виготовлення писанок, серед яких найпоширеніша – воскова (за допомогою писака (писачка, кистки, кирстки) з металевою лієчкою – утворюються суцільні лінії; і писака з булавкою, шпилькою або цвяшком на кінці (могли використовувати сірник) – утворюються витягнуті воскові краплі). До традиційних технік писанкарства належить виготовлення дряпанок (різьбянок) – візерунки видряпують гострим предметом по замальованій в один колір поверхні яйця; а ще – накладанок – яйце з листочком будь-якої форми і в панчішці (у нещільній тканині) занурюють у фарбу. На місці, де був листочок, залишиться світлий силует.

Львівська майстриня Ірина Кметь
Львівська майстриня Ірина Кметь

Травлянки – витравлювання в оцті чи у квасі (напр. у капустяному) непокритої воском поверхні яйця (у такий спосіб виготовляють писанки з білим тлом, а використовують для трав’янок яйця білого та темного (бежевого) кольору). Ці способи творення писанок є знаними та звичними для писанкарської Львівщини.

На майстер-класі в Домі Франка майстриня продемонструвала різні техніки роботи з яйцями і виготовлення з них справжніх Великодніх шедеврів. А наймолодші гості могли потренуватися на паперових писанкових розмальовках.

Під час майстер-класу, який тривав більше двох годин, Ірина Кметь весь час розповідала дуже цікаві речі про писанки, їх історію, енергетику та сакральне значення. Адже це унікальне явище в українській культурі відоме ще з ХІІ – ХІІІ ст.  Пам’ятники писанці встановлено не тільки у Канаді (у м. Веґревіль), в Румунії (у м. Сучава), а й у багатьох селах, містечках та містах України (у с. Братківці Стрийського району та в с. Доброгостів Дрогобицького району Львівської області, на острові Хортиця у Запоріжжі, у м. Вижниця Чернівецької області).

До слова, у виставкові залі Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка (вул. Івана Франка, 150) саме зараз експонується виставка унікальних писанкових робіт Ірини Кметь. Оглянути її можна до 20 квітня 2017 року.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.