В неділю, 1 серпня 2021року, у Буську провели фестиваль задля порятунку палацу Бадені. Локацією фестивалю, що пройшов у стилі ретро стало подвір’я колишнього палацу Намісника Галичини графа Казимира Бадені в Буську.
Мета фестивалю -привернути увагу до пам’ятки архітектури, яка потребує на сьогодні проведення невідкладних реставраційних робіт, популяризувати древній Буськ серед туристів, передати культуру, яка панувала на Галичині в період останніх декількох століть.
Організатори приготували для гостей насичену програму. На подвір’ї палацу облаштували імпровізовану сцену, де впродовж дня тривали мистецькі виступи, діяло “Містечко Майстрів”, фото-зона, поряд відбувалися різноманітні майстер-класи, конкурси на кращий ретро костюм. Можна було полюбуватися виставкою ретро автомобілів (серед яких авто 1929 року Citroen AC-4 Berline de Luxe – такий був у колекції Бадені), оглянути оновлену експозицію Музею.
Гості свята мали нагоду придбати сувенірну продукцію з емблемою Бадені Fest, посмакувати їжею та смаколиками, які готували в різні історичні періоди місцеві ґаздині, славетним живим пивом, яке варили на графській пивоварні, переглянути ретро фотографії та кінофільм.
Родзинкою ретро-заходу стало театралізоване привітання графа Казимира Бадені, який разом зі своєю сім’єю завітав на фестиваль.
Перед гостями виступали місцеві самодіяльні колективи і виконавці. Для бажаючих навчитися танцювати вальс професійні танцівники провели спеціальний майстер-клас. Жителі Буська гарно підготувалися до мабуть вже традиційного (Перший фестиваль започатковано позаторік, минулого року свято не відбулося через Ковід), прибувши на фестиваль у одязі, характерному для певної історичної епохи: дами у сукнях з аксесуарами (капелюшками, рукавичками та парасольками), чоловіки у костюмах з метеликами (фраках), в капелюхах і належному взутті.
Довідка. Палац Бадені був зведений у 1810 р. у стилі класицизму. Тут була резиденція графа Казимира Фелікса Бадені. Він та його брат Станіслав були відомими місцевими польськими громадськими та політичними діячами, меценатами та підприємцями.
Першими власниками цих маєтків були Мієри, які з другої половини ХVІІІ ст. володіли навколишніми землями. У 1819 р. Войцех Мієр та його дружина-австріячка Кароліна Вайссенфольф продали маєток в Буську. З часом буський маєток купив Фелікс Мієр, двоюрідний брат Войцеха. Він його передав у спадок своєму синові Хенріку, а той – дружині – львівській акторці Анні Вієрер. Саме після неї замок перейшов у спадок до племінників її чоловіка – братів Бадені, синів Цецилії Мієр. Сталося це вже в 1876 р.
Будівля палацу зведена у класичному стилі. Споруда двоповерхова, з багатьма просторими кімнатами. Головний фасад у центрі прикрашений портиком, парковий (тильний) фасад оздоблений псевдоризалітами, довгим балконом та кам’яними вазами на балюстраді.
Палац з його прилеглою територією стоїть на пологому пагорбі, що в центрі Буська. З боку головного входу територія палацу обмежена вулицею Петрушевича, з лівого боку — річкою Західний Буг, з двох інших боків — глибоким ровом і схилом пагорба, який спускається у міський парк ім. І. Франка. У 1939 році палац націоналізувала більшовицька влада. У 1939-41 рр. тут містився райком КПУ. У 1941-44 рр. у палаці квартирували війська вермахту. Після приходу радянської влади палац починає занепадати. З 1961 року тут містилась військова частина, тому з внутрішнього декору палацу мало що залишилось.
Останніми роками палац стоїть пусткою і поступово руйнується. Внаслідок пожежі 8-9.11.2016 року пошкоджено покрівлю та перекриття на площі 150 м².
Евген КРАВС