Туристичний порадник зперед 200 літ

255
Туристи біля Синевира Фото: zakarpati.cz
Туристи біля Синевира Фото: zakarpati.cz
Як подорожувати безпечно та з розумом? У давнину туристам радили брати з собою палицю зі штилетом й уникати вранішньої роси. Давній туристичний порадник із гумором і наївністю розкриває уявлення про подорожі минулого — у світі без літаків, GPS і валіз на колесах. А позаяк туристичні вказівки були опубліковані у часописі Українські вісті у 1937 році (№ 177) і йшлося про поради 137 річної давнини, то зараз уже зможемо впевнено говорити, що інструкціям з мандрівок понад 200 років. 

Туристичний порадник зперед 137 літ

Туристика стала величезним світовим промислом і поважним джерелом доходу різних держав і підприємств. Нині вона відіграє немалу ролю навіть у міжнародній дипльоматії. Модерні туристи користають з різних пільг, удогіднень, вигод, про які туристам зперед сотні літ і не снилось. Маючи на увазі ті модерні вигоди, пульманівські вози, рольс-ройси, повітряні кораблі, радіо й т. д. цікавлять нас «вигоди» туристів сперед сотні літ.

Члени Академічного туристського клубу у Львові під час подорожі, 1912 р. Фото: Міхал Аффанасович
Члени Академічного туристського клубу у Львові під час подорожі, 1912 р. Фото: Міхал Аффанасович

Хто подорожує пішком…

«Хто подорожує пішки – пише туристичний порадник зперед 137 літ – нехай не забуває взяти з собою добре окуту палицю. Не зашкодить коли в палиці буде схований штилет, який вискочить на випадок потреби по натисненні пружини».

Згідно з тим порадником, не треба спати при отворених вікнах, бо на думку тодішних гігієністів це шкодило здоровлю. В часі бурі треба вистерігатися потіння й перебування поблизу звірят, бо людський піт і випари звірячого тіла притягають громи. В зимі треба вистерігатися утоми й проганяти її куренням тютюну, нюханням табаки, або закускою хліба, запущеного оцтом. Щоби не простудитись, треба вбирати дві сорочки, а також не зашкодить обмотатись кількома аркушами паперу.

Туристичне вбрання, 1926 р.
Туристичне вбрання, 1926 р.

Хто подорожує верхи…

Тим, які подорожували верхи на конях радив туристичний порадник брати з собою шаблю й кілька пістолів. Ранком, коли на полі сріблилась ще роса, не треба виїзджати в дорогу, бо свіже повітря шкодить здоровлю.

Тим, які їхали каритами, радить порадник мастити не лише колеса, але й візника, бо хто мастить – той їде. Ніякий напиток не є ліпше використаний як той, який всунеться в руки візника.

Туристки у Бескидах, 1934 рік Фото: Polona
Туристки у Бескидах, 1934 рік Фото: Polona

На морі…

«Хто сідає на корабель, повинен мати запас прочищуюючих середників. Всякі надужиття в їді й питтю на морі є грішною легкодушністю. Фізично вичерпані люди дуже скоро хорують на морі, тому сідати на корабель повинні тільки здорові».

Так приготовляв туристів у дорогу туристичний порадник вперед 137 літ. Модерні туристичні порадники подають інші вказівки, але чи не варто пригадувати й тепер, що добре окута палиця, чи пістолі пригодяться й у рольс-ройсах і пульманівських возах?

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.