Не секрет, що ароматна натуральна кава вважається одним із найбільш популярних напоїв у світі та має давню багату історію. Разом з незмінним партнером Торговою Маркою Кава Старого Львова, пропонуємо вам цікаві факти про каву, які розкриють чимало нових сторін цього дивовижного смачного напою.
Цікава кава з історії
Існують різні легенди й міфи про каву, серед яких є й цікаві версії її походження. За однією з легенд каву почали вживати ефіопські пастухи, побачивши, як вона діє на домашніх тварин. Річ у тім, що поївши листя з кавових дерев, млявенькі вівці ставали жвавими та бадьорими, немов отримували додатковий заряд енергії. Це змусило пастухів уважніше придивитися до рослини та зрештою відкрити її дивовижні якості.
Не менш цікаві історії можна дізнатись про розповсюдження кави по різних куточках нашої планети:
1. Дуже довго арабські країни зберігали монополію на вироблення кави. Вони вирощували кавові дерева й обробляли зерна, експортуючи їх уже обсмаженими. У XVII столітті декілька кавових бобів було вивезено з Мекки, після чого почалось поширення кави в усьому світі.
2. Оскільки Америка спочатку була британською колонією, американці традиційно вживали чай, як і британці. Але після того, як податки на чай зросли, американці оголосили своїм улюбленим напоєм каву.
3. Історія походження знаменитої бразильської кави романтична та авантюрна. У губернатора французької Гвіани (нині заморського департаменту, а раніше колонії) була чарівна, але не дуже вірна дружина, яка закохалась у бразильського дипломата. На знак прихильності вона подарувала коханому букет, у якому сховала кавові зерна. Таким оригінальним способом кава потрапила до Бразилії, де на неї чекало велике майбутнє.
Дивні факти про каву
Дивовижні цікавинки про каву можна знайти у різних країнах:
1. В Османській імперії кава мала напрочуд важливе значення: існував закон, що дозволяв дружині подати на розлучення, якщо чоловік не міг забезпечити її необхідною кількістю кави.
2. В Ефіопії приготування кави та частування нею гостей — обов’язок чоловіка. Відмовитися від частування не можна, бо це розцінюється як неповага. У каву додають бутони гвоздики та вершкове масло, а замість цукру — сіль.
3. У Фінляндії каву п’ють із лапландським сиром. Спочатку в чашку кладуть шматочок м’якого сиру, а потім наливають гарячий напій. Частина сиру розплавляється, підсолоджуючи каву, а остачу ви просто з’їдаєте.
4. Деякі французькі кав’ярні роблять знижки на каву для чемних відвідувачів, які вживають звичайні ввічливі слова на кшталт «будь ласка».
Існує понад 100 цікавих фактів про каву, але є серед них й маловідомі:
1. Кавове зерно містить декілька сотень складових, причому для кожного сорту характерна своя комбінація й особливий смак.
2. Під час обсмажування кавових бобів частина кофеїну перетворюється просто на попіл. Чим світліший ступінь обсмажування, тим більше кофеїну залишається в зернах.
3. Арабіка містить тільки 1% кофеїну, а робуста — цілих 2%, проте більшість кавоманів завжди обирають арабіку.
4. Щоб отримати кілограм готового продукту, необхідно зібрати й обробити близько 4 тисяч зерен. Зазвичай один робітник за зміну збирає близько семи кошиків кавового зерна, кожен з яких містить в середньому до 100 кілограмів.
5. Секретні способи зберігання необсмаженого кавового зерна дозволяють зберігати його корисні властивості протягом довгого часу — аж до 10 років. Після обсмажування кава починає змінювати смак вже буквально через декілька днів.
6. Назва кави «капучино» походить від слова «cappuccio»: так називали одяг монахів-капуцинів — капот бурого кольору з капюшоном.
7. У природі кавові дерева можуть виростати до 9 метрів заввишки, але на плантаціях їх обрізають, дозволяючи рости лише до 3 метрів.
8. В Англії є дивовижна електростанція, паливом для якої слугує кавова гуща.
Кава: цікаві факти про корисні властивості
1. Натуральна кава зі шматочком лимона допомагає спалювати жирові відкладення та зменшує апетит.
2. Кофеїн має властивість підсилювати дію знеболювальних та жарознижувальних ліків, наприклад, парацетамолу.
3. У горнятку кави міститься понад 300 найменувань речовин-антиоксидантів, які створюють профілактику діабету й серцево-судинним захворюванням.
4. Любителі кави на 60 % менше ризикують захворіти на хворобу Альцгеймера або Паркінсона.
5. Енергетична цінність еспресо без цукру становить 0 ккал, але якщо додати до кави вершки та шоколад, калорійність підвищиться до 300–400 ккал.
5. У Японії дуже популярні СПА-процедури з кавою, які передбачають прийняття «сухих кавових ванн» із добре прогрітого зерна.
Звісно, це не все цікаве про каву, адже напій має безліч шанувальників у різних країнах, а також багато сортів та рецептів приготування.
Наталка СТУДНЯ