Сучасна вулиця Гайдамацька на давньому Підзамче, з’явилась на місці шляху, що сполучав передмістя із підміськими селами – Замарстиновом і Голоском. Одне з перших її зображень – на плані міста Львова француза Жана ду Дефі, створеним 1766 року. Саме на цій мапі вулицю локалізовано між двома давніми храмами міста Лева – добре знаною, мурованою церквою Святої Параскеви П’ятниці, та, маловідомим, дерев’яним храмом Введення Пресвятої Богородиці, що не зберігся до наших днів…
Давня церква розташовувалась на чималій ділянці між нинішніми вулицями Гайдамацькою, Замарстинівською та Долинського. Введенський храм на Підзамче належав до жіночого Василіанського монастиря Святої Катерини Олександрійської, який з’явився тут раніше.
Будівництво дерев’яного храму розпочалось після благословення митрополитом київським Михайлом Рогозою у 1591 році. Грунти під церкву та прилегле господарство були вукуплені та надані володарем Молдови – господарем Василієм Лупулом. У роки Хмельниччини (1648, 1655) монастир та церква постраждали, проте, вже 1659 року були відбудовані.
1733 року для храму було виготовлено новий іконостас, єдине, що збереглось до наших днів… Після ліквідації церкви іконостас був придбаний дідичем приміського села Збоїща Яном Непомуценом Нікоровичем, для збудованої власним коштом церкви Святого Дмитрія (тепер у межах Львова при вул. Загірній, 28 А). У травні 1781 року розпочалось зведення мурованого монастиря, який розпустили за три роки внаслідок цісарських реформ…
Церква Введення в Храм Пресвятої Богородиці на Підзамче простояла до 1809 року, коли її розібрали та продали до села Мацошина (тепер Жовківський р-н Львівської обл.), де вона згоріла 1886 року…
Ділянку та забудову ліквідованого монастиря придбав у 1812 році на аукціоні львівський міщанин Шульц, який згодом продав цю нерухомість аптекарю Томанку. 1828 року австрійський уряд викупив територію під казарми. Тут розташувався 11-й транспортний дивізіон (K. u. K. Traindivision Nr. 11) австрійського імператорського війська.
Понад півтори сотні років, змінюючи режими та назви, військові й сьогодні господарюють на цій території. Зараз тут розташована, зокрема, гарнізонна ветеринарна лікарня.
Євгеній ІПАТОВ
Використані джерела: