Традиції та звичаї — це те, що робить народ унікальним, що об’єднує поміж собою різні країни і за якими можна навіть простежити хід історії. Адже й справді, якраз через різні святкування, вірування, звичаї та й звички, як через збільшувальне скло можна побачити, ким є та чи інша нація і що в її основі. 5 липня 2017 року в Львівському музеї історії релігії відбулося представлення виставки „Великопольський обрядовий рік у творах Мар’яна Шварца і Яніни Клопоцької“.
Через обрядовий рік, зображений на картинах, а також прислів’я та приказки, якими надали ще глибшого змісту творам, що зображають повсякдення селян — обробіток землі, взаємини в родині, святкові обряди. На експозиції представлені роботи, які показують найважливіші традиції кожного місяця року: „Лісок привітання весни“, „Посвячення худоби навесні“, „Хрестова хода“, „Коли народжується Христос“, „Колядники“, „Закінчення посту“, „Обжинки“. Ці роботи — експонати Музею-замку Гурків у Шамотулах (Республіка Польща). Крім того, можна зблизька оглянути народні костюми.
Львівський музей історії релігії вже не перший рік тісно співпрацює з Музеєм-замком Гурків у Шамотулах (Республіка Польща). Творчі зустрічі, презентації виставок стали невід’ємною частиною життя наших колективів.
Мар’ян Шварц і Яніна Клопоцька — відомі у Польщі художники. На їхнє формування вагомий вплив мала релігія, яка займає чи не чільне місце суспільному житті поляків. І майже всі традиції та звичаї цього народу тісно пов’язані з релігією. Мешканці шанують і дотримуються встановлених костелом свят, радіють національним урочистостям і з повагою ставляться до історичних цінностей. Тож і в творчому доробку цих митців є чимало робіт, присвячених життю рідного краю.
— Це вже четверта виставка польських друзів. І не одна українська експозиція була в Музеї-замку Гурків у Шамотулах (Республіка Польща). Наші нації формувалися поруч і в ході історії тісно перепліталися, тож в нас дуже схожі обряди і в тому числі ті, що пов’язані з нашим релігійним життям. Також плануємо виставку „Львів у графіці Шамотула“, — зазначила керівник виставкового відділу Львівського музею історії релігії Руслана Бубряк.
Наталія ПАВЛИШИН