Теодор Шайнока, або один з перших фотографів Львова

2268
Теодор Шайнока, або один з перших фотографів Львова

Про життя Теодора Шайнока, одного з найкращих та найбільш плідних майстрів фотографії, відомо небагато. Народився у 1833, помер у 1894 році.  Найбільше любив робити фотографії Львова та відомих(і не дуже) львів’ян.

Творче життя Шайнока проходило в ательє на вул. Поєзуїтській,  2/4 (зараз вулиця В. Гнатюка, 6), в колишньому закладі одного з перших львівських фотографів Іполіта Холонєвського. У 1865 р. він переїжджає  у “власний будинок” на вул. Майера, 2/4 (зараз вулиця Січових стрільців, 11).

Теодор Шайнок виконує портретні та документальні фотографії мешканців Львова, пейзажі, видає альбоми фотографій та власний підручник “Фотографічний путівник для вжитку фотографів професійних та аматорів”. Перед цим він викупає права на метод світлодруку і таким чином у 1868-1869 рр. видає  краєзнавчі альбоми: “Красичинській альбом”,  “Жовківські пам’ятки”, “Зимові вечори” Артура Ґроттґера.  Він був першим в Польщі, хто зробив фотографію таким методом.

Багато відомих майстрів мозаїки, виробів з мармуру та металу позначали свої роботи невеликим підписом. Так само робив і Теодор. Зазвичай унизу його фотографій виднівся такий напис: “Теодор Шайнок фотограф у Львові на вулиці Поєзуїтській 174 2/4 (пізніше Майера 727 2/4 ) навпроти англійського готелю”.

Умовно його фотографічний доробок можна поділити на три частини. Перша – це загальні фотографії Львова та львів’ян, зокрема учасників Січневого національно-політичного повстання Польщі проти Російської імперії 1863-1864 рр.,  друга – альбом “Жовківські пам’ятки”, а третя – це підручник для професійних фотографів та початківців.

Фотографії для Жовківського альбому він робить у 1867 році та видає їх за власний кошт. Зокрема, на них відображений реальний стан палацу, який знаходиться у напівзруйнованому стані через “політику знищення” Артура Глоговського, релігійні пам’ятки Жовкви та побут місцевих жителів.

У 1983 році у Берліні видається “Фотографічний путівник для вжитку фотографів професійних та аматорів”. У передмові до підручника він вказує на те, що досить складно у такому короткому виданні докладно та вичерпно пояснити усі тонкощі роботи фотографа і тому просить не критикувати його дуже суворо. Теодор Шайнок намагався охопити найважливіші частини, що стосуються фотографування – типи фотоапаратів, різноманітні види фото та способи їх проявлення.

Фотографічний путівник. Берлін, 1893
Фотографічний путівник. Берлін, 1893

 

Теодор Шайнок працював не лише усамітнено, а й намагався об’єднати талановитих митців навколо себе. Скоріш за все через це він стає одним із співзасновників Клубу любителів фотомистецтва(1861 рік), який згодом був перейменований у Львівське фотографічне товариство. Починаючи з 1895 р. видає перший на теренах Польщі журнал про фотографію “Przegląd Fotograficzny”.

Творчий доробок Теодора Шайнока надає можливість поринути в атмосферу ХІХ століття. Відтворити образи людей та міст у своїй уяві. Він зробив важку та наполегливу роботу, адже в той період коли фотографія лише починала розвиватися він намагався використовувати нові методи роботи та написав підручник, який зрозуміло пояснював принципи роботи фотоапарату  та методи праці фотографа.

Анастасія ШЕСТЮК

Джерела:

  1. http://genealodzy.pl/PNphpBB2-printview-t-35559-start-0.phtml (сайт містить матеріали з книги ‘FOTOGRAFIA WE LWOWIE DO ROKU 1939’)
  2. http://zhovkva-zamok.do.am
  3. http://www.fototeka.ihs.uj.edu.pl/navigart/navigart/select?id=search&content=teodor%20szajnok
  4. http://lamus-dworski.tumblr.com/post/99573831217/atelier-of-teodor-szajnok-1833-1894-in-lviv
  5. http://lamus-dworski.tumblr.com/tagged/Teodor-Szajnok
  6. Szajnok T. Podręcznik fotograficzny dla użytku fotografów zawodowych i miłośników / Teodor Szajnok. – Berlin, 1893. – 194 с.
  7. І. Котлобулатова. Львів на фотографії 1860-2006. 2008 р.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.