Уже добігає кінця березень і хоча холод наразі не хоче відпускати місто, чарівні львів’янки уже придивляються до модних весняних трендів, щоб, як тільки потепліє порадувати себе та оточуючих новими фасонами одягу.
А що ж носили львів’янки майже століття тому? Відповідь на це питання можна прочитати у популярному виданні того часу «Нова Хата».
Нагадаємо, що журнал для плекання домашньої культури «Нова хата» почав виходити з 1925 року. Часопис містив новини культурно-мистецького життя, вів спортивну сторінку. Приблизно третю частину кожного номера займала “практична частина”, в якій подавалися господарчі поради, моделі одягу
Щоб краще зрозуміти які фасони, тканини, кольори та аксесуари були у тренді 90 років тому, пропонуємо ознайомитися із модними весняними фасонами 1929 р., надрукованими у популярному жіночому журналі. (публікації подаються оригінальними)
Про моду
На виставах бачимо вже від давна ясні матеріяли, соломяні капелюхи, плиткі мешти і всякі дрібні прикраси необхідні до весняного вбранняю Оглядаємо всі ті модні річи,але в холодний день нема у нас охоти зладити собі новий весняний костюм. З практичного більше згляду переглядаємо тамтогорічну гардеробу і радимося, чи можна що змодернізувати. Переробляємо,бо боїмося, що весна заскочить нас в зимовім плащи. Але весна не спішиться і ми переходимо байдуже біля ясніючи склепових вистав. Але нехай тільки сонце пригріє, сей час будиться у нас охота докладніше приглянутися всім модним речам і постарати собі потрібні.
По зимовім плащі радо уберемося в костюм.
Костюми дуже модні. Всякого рода, спортові – з англійської вовни, гладкі зі сукна чи фантазійної вовни, а теж комбіновані з двох матеріалів так звані комплєти.
Є це сукня комбінована з ясного і темного матеріялу і темний – вільний жакет. Такий жакет може бути вовняний, шовковий, або сукня шовкова, а жакет вовняний в тій самій красці. До костюмів дуже модні є шовкові взористі хустки. Хустку в’яжеться на рамени або з переду, можна рівнож зложити єї у формі жабота в стягнути на плоске колісце з кости чи маси. Капелюхи до костюмів малі, кльоші або гладенькі шапочки, шиті з плетінки або одноцільні, роблені з так званих «штумфів». Прибрання капелюха скромне зі стяжки або тільки з гарної спряжки.
Черевики відповідно до краски костюму можуть бути ясні або темні, панчохи краскою відповідні до черевиків. Щоби була цілість мушу згадати, що дуже практичними є ірхові рукавиці, які знаменито перуться і до костюму елєгантно виглядають. Ще потрібна відповідна до костюму торбинка зі скіри або із матерії, гарно вишита і маємо вже модну сильветку із весняним костюмом.
Весняна мода
Сьогорічна весна не приносить зі собою засадничих змін в моді. Сукні спортові і візитові дальше заховують свій фасон. Зміна лежить тільки в малих майже неслідних деталях. Спіднички при спортових сукнях є трохи довші і ширші. Мають вони всякого роди поширення, як фалди, контра фалди, дзвонові части, а необхідним товаришем є дальше джемпер.
В сукнях візитових, легких, чепурніших, фантазія кравчині має широке коло до попису. При тих сукнях спідничка долиною не є рівна. Має она довші боки або зад. Стан може бути уміщений вище або нижче відповідно до вподоби, але за те в стані мусить сукня прилягати і легко опинатися на бедрах. Станичок приляже до грудей, рукави переважно довгі, вузькі. Всякого роду фалди, фальбани, зморщення, надають кожній сукні своєрідний вигляд так, що годі найти дві однакові.
Матеріяли на спортові сукні гладкі, о виразних красках, за те джемпери взористі, на тлі краски «beige» або білої.
На легкі сукні мода Crêpe de Chine, Crêpe Marocaine, витисканий Velour, Crêpe Georette і всякого роду модні, легкі тканини, які вироблені у взори, наслідують мережево. До прикраси спортових суконь модні є кравати, до візитових – ковніри й жаботи.
А які капелюхи будемо носити? Замітними є два фасони. Перший кльошевий, з нерівними крисами, які спадають сильно на очі і до заду цілком зникають, або такі, в яких тільки з одної сторони видовжена криса, фантазійно отінює лице. Другий фасон капелюха, це улюблена шапочка, що сильно пристає до голови, прибрана спряжкою, або гарним фантазійним в’язанням над вухом.
Наймоднішими красками є краска ґранатова, чорна, чорна з білою і червона у всіх тонах. Дальше модні всі пастелеві краски і краска «beige» у всіх своїх відтінях.
Жіночі декоративні торбинки.
Теперішня мода приносить багато новинок з обсягу примінення ручних вишивок до дрібничок в жіночій тоалєті. Хустинки, торбинки, шалики, рукавички, а навіть капелюхи є прибрані вишивками, головно гаптом. Подаємо кілька зразків торбинок з приміненням мотивів мотивів полтавських та гуцульських. Перша вгорі у формі портфелю з бронзової дитини з вишивкою в красках зеленій й золотій. На ліво торбинка з замком на засувку, з кутасиком і вушком до держання ціла зашита плоским стібом, в дрібні зубці в трьох красках на переміну: червоній,зеленій і чорній. На право торбинка з темносинього шовку, взір стилізований на полтавських керамічних мотивах, виконаний ріжними стібками й красками. Шовковий шалик з нізінною вишивкою в обох кінцях.
Софія ЛЕГІН
Джерело: “Нова хата”. ч.3; 5; 6. Львів, березень-травень 1929 р.