Текстильні творіння Володимири Ганкевич ― фізичний рух і духовна медитація

892

Осінні вечори завжди асоціюються із теплом і затишком. Одну з найтепліших виставок 22 жовтня відкрили в Мистецькій галереї Гері Боумена. Текстильні творіння Володимири Ганкевич відкривають нову перспективу відчитування глибинних сенсів у виплетених творах.

Нову експозицію Володимири Ганкевич варто оглядати з різних ракурсів, щоб прочитувати різні смисли, які мисткиня закладала в кожну роботу зокрема і в концепцію виставки загалом.

Про феномен Володимири Ганкевич сказано вже чимало. Мисткиня ― неодноразова учасниця та співорганізаторка текстильних імпрез «Гобелен», «Текстильний шал» та щорічного експозиційного проекту «Текстиліzm». У своїх роботах художниця завжди прагне розширити поняття текстильного твору поза рамки традиційної основи і ткання.

Роботи мисткині Володимири Ганкевич
Роботи мисткині Володимири Ганкевич
Роботи мисткині Володимири Ганкевич
Роботи мисткині Володимири Ганкевич

― Володимира Ганкевич та її презентація в галереї Гарі Боумена ― одна з тих правдивих творчих амазонок Львова зі своїми тактильно-текстильними творами. Вони поєднують у собі монументалізм, сучасну легкість та прадавність, що мають в своїй основі те далеке, первинне, що пахне одночасно рідним домом, теплими тесаними ночвами для хліба і одночасно якоюсь тонко виправленою лижниковістю яка кудись із часом витерла свою звиклу нам мохнатість, але залишила тонку пергаментну матеріальність, що вібрує в променях галерейного світла, як крила препарованих метеликів чи сушений екзотичний гербарій. І все це окутано теплом бабиного літа та павутинним сплетінням творів художниці вартує подиву та кайфу осені…, ― так про представлені твори написав відомий художник та скульптор Петро Старух.

Роботи мисткині Володимири Ганкевич
Відкриття виставки мисткині Володимири Ганкевич
Роботи мисткині Володимири Ганкевич
Відкриття виставки мисткині Володимири Ганкевич
Відкриття виставки мисткині Володимири Ганкевич

 

Об’єкти Володимири швидше можна було б віднести то означення fiber art ― мистецтво волокна, аніж до традиційного текстилю. Тесктиль, як і інші мистецтва, постійно змінюється та еволюціонує, живе своїм сьогоденним життям і спонукає митців до нових пошуків та експериментів.

 

Відкриття виставки мисткині Володимири Ганкевич
Відкриття виставки мисткині Володимири Ганкевич
Відкриття виставки мисткині Володимири Ганкевич

― Ажурні, подекуди ефемерні роботи Володимири Ганкевич плетиво льняної повен вовни і дроту ― породжує в свідомості асоціацію з переплетенням коаксіальних кабелів оптоволоконних провідників і заплутаного клубка інформаційних каналів. При цьому ритміка її робіт інколи разюче нагадує нет-артівські проекти відомої спілки «цифрових» художників JODI.ORG. Сучасні технології дозволяють прослідкувати позицію кожного художника в мережі інтернет. Кожен вузол, найменше переплетення кіберпростору – це вказівка на сервер чи термінал, крізь які вони виходять у цей простір, творячи і показуючи свої гвари. Використання традиційного переплетення Володимирою і розмірений потік текстильної структури відображає ті пласти цифрового коду, які лежать в основі кожної комп’ютерної програми. Мереживо нулів і одиниць, потік інформації, який виливається в простір і творить візуальний образ її мистецького твору. Володимира Ганкевич працює більше з простором і самою природою матеріалу. Колір в її просторових інсталяціях лише додатковий засіб формотворення, композиція підкорена структурній побудові. Реакція Володимири на розвиток сучасного суспільства з новими інформаційними технологіями відбувається саме через переплетення, як конкретний механічний рух. Переплетення відіграє для неї ту ж роль, що й музичний інструмент для музиканта, пензель для для живописця чи перо для поета. Плетіння, мереживо, переплетення це і фізичний рух, і духовна медитація. Через плетиво реалізуються її ідеї. Незважаючи на повну автоматизацію і комп’ютеризацію, вона ставить перед собою завдання відтворити духовну єдність з матеріалом, кольором, формою і ручною прадавньою працею, де присутня в творах енергетика тепла рук і тіла пульсує, живе, світиться, пропускає світло і відтінює його й заставляє мислити іншими категоріями у цьому зараз вилощеному, естетизованому світі, ― охарактеризував роботи художниці мистецтвознавець Роман Ганкевич.

Експозицію виставки Володимири Ганкевич можна буде оглянути в Мистецькій галереї Гері Боумена (вул. Наливайка, 18) до 13 листопада.

Підготувала Наталія Павлишин

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.