Прогулюючись сквериком коло обласної ради Ви ніколи не задумувалися звідки там взявся горб? Ніби схил йде собі зверху вниз до Арсеналу, а тут ні з того ні з сього підвищення. І стежки минають його з обох боків. Якось дивно, хіба ні?
Горб цей там неспроста! Під всім цим сквером навпроти Обласної ради є підземелля! Вони доволі об’ємні: починаються від вулиці Руської і закінчуються аж за спиною Вячеслава Чорновола. Придивіться уважно до цього пагорба. Можна помітити характерну змійку на поверхні та, присипані землею, входи у нього.
Йшла друга світова війна. Фронт наближався до Львова. Німецька адміністрація терміново будує сховища від авіанальотів. Подібні укриття виникають по всьому місту: у парку імені Івана Франка, коло Церки Юра, на Тарнавського, Підвальній. Всіх їх об’єднує типовий проект та висока якість виконання.
Війна пройшла, сховища стали непотрібні. Одні віддали на поталу безхатченкам, інші засипали та перетворили на парк для собак. А одне законсервували та забули… Останні кілька десятиліть вхід у підземелля стояв закритий бетонними плитами та засипаний землею. Настільки надійно, що навіть корінні Львів’яни про нього забули. Але не Дослідники Львова! Кілька бетонних плит та грудка землі – хіба це нас колись зупиняло? Саме про це місце і піде мова.
З допомогою Андрія та Олександра бетонна плита піднялася з свого усталеного місця. Три голови просунулися у відкритий проєм і одночасно проказали слово що означає глибоке здивування. Під нами в землі був величезний коридор зі сходами та гермодверима. Нас охопило відчуття першовідкривачів. Схоже як в дослідників Єгипту які вперше розкопали гробницю Тутанхамона.
Ми скористалися телескопічною драбинкою і опинилися три метри під землею. Далі, ледве стримуючи себе щоб не бігти вперед, ми методично обійшли та перефотографували всі кімнати.
- Бомбосховище у чудовому стані. Збереглися дерев’яні лавки, ізолятори на стінах. Підлога суха, грибка нема.
- Схема бомбосховища така ж як і у парку Франка. Це змійка з лавками по боках і кімнатами по кутах. На відміну від сховищ у парку Франка тут чисто і є хороші сходи вниз.
- В бомбосховищі ми знайшли пляшки та газети датовані 1971 роком. Можна припустити що тут не було людей останніх 48 років! На це ж вказує і наявність алюмінієвого тазіка та тарілки. Буремні 90-і кольоровий метал точно би не пережив.
- Дивує чому досі не зробити тут музей ДСВ чи якусь арт-галерею? Підземелля Львова це дуже потужній бренд. А поруч паркуються автобуси з туристами!
Спитаєтеся: «А чи не боялися Ви що воно може бути заміноване?». Відповідь: «Ні, не боялися». Це ще один поширений міський міф. Зрештою батьки одного з учасників Експлорера бували тут ще підлітками.
Це бомбосховище не підпадає під сучасні вимоги до споруд ЦО. Тому жодної оборонної цінності не несе і в список бомбосховищ не вколючено. Тут, за словами тих же батьків, збиралися колись «неформали». Напевно через це його радянська влада і законсервувала.
Під цим всіх ховається бомбік
Перший погляд всередину
Бінго! Ми знайшли ще одне Львівське підземелля!
Щоб ніхто не провалився поки ми там внизу місце обгороджене стрічкою
За допомогою драбини ми внизу. Похильник в сторону Реберні
Сходи в сторону Облради
Що ж, заходимо!
Вид з бомбосховища на вхідні двері
Коридором йдемо в глибину
Колись тут були лавки. З цієї сторони бомбосховища все дерево згнило. Далі воно ціліше.
Вентиляція назовні
Засипаний сміттям запасний вихід посередині бомбіка
Поступово з’являються цілі лавки
Дренаж напевно заведений в Полтву. Це ж німці!
Кімната відпочинку. Єдине місце де є ознаки людського перебування
нарешті Україна Вільна, 1971рік
Хто таке колись пив?
Лєнінська молодь, 1971 рік
Ця герма надвір вже не засипана сміттям. Всередині. А ззовні там десь п’ять кубів пляшок.
Двері на вихід
Точніше це був основний вхід. Зараз зрозумієте чому
Ще одні гермодвері. Входи ж то в бомбосховищах роблять подвійні.
Похильник в сторону центру. Напевно по ньому зручно було припаси вниз передавати
Нормальні сходи що виходять за пам’ятником Вячеславу Чорноволу
Найціліший коридор
Я мріяв сюди попасти скільки існує Експлорер!
Досліджуємо завалений вихід
Все лишили як і було до нас. піде дощ, трава виросте знову
Йдемо тепер досліджувати це на поверхні
Засипаний сміттям вентиляційний отвір
Вихід назовні де були сходи
Цей весь пагорб і є бомбосховище!
В кінці все так само назад і закрили. Щоб це підземелля і надалі лишалося таємницею Львова.
Андрій РИШТУН
Джерело: https://explorer.lviv.ua/
Бомбосховище “змійкою” було у сквері перед парком Культури( з боку вул. Болгарської). На початку 1980-х через напівзасипаний вхід лазили туди школярами.
Аналогічне сховище ще було /є/ на площі Святослава, з боку Я. Мудрого, над ним автостоянка. Входи відсутні, проте частинку всеж таки видно від Я. Мудрого, де естокада. Це був район для військово-службовців (військові ч-ни і житло для військових).