“Тартаків&Тартак”, або розшукуються 50 професіоналів

1380
Палац Лянцкоронських в Тартакові, фото до 1939 р.
Палац Лянцкоронських в Тартакові, фото до 1939 р.

Цього літа за підтримки Українського культурного фонду буде реалізовано перший в Україні волонтерський проект, покликаний стати осередком спільних дій, аби дати нове життя перлині культурної спадщини України.

Освітньо-культурний табір-резиденція носить назву”Тартаків&Тартак” і буде проходити з 27 липня по 3 серпня 2019 року в смт. Тартаків Сокальського району на Львівщині.

Його мета – демонстрація альтернативного шляху збереження та відродження культурної спадщини України шляхом влаштування на території палацу у Тартакові на Львівщині освітньо-культурного табору – резиденції.

Організатори  хочуть влаштувати великий експеримент: на що здатні впродовж 7 днів 50 небайдужих професіоналів та громадських діячів з досвідом у сфері збереження культурної спадщини у прагненні відродити пам’ятку, яка станом на сьогодні має тавро безповоротно втраченої.

Палац Лянцкоронських в Тартакові, фото 2015 р.
Палац Лянцкоронських в Тартакові, фото 2015 р.

Об’єкт для резиденції було обрано не випадково, адже він містить у собі цілий ряд актуальних проблем щодо охорони та збереження культурної спадщини України. Це концесійний об’єкт державної власності, що зараз є у стані руїни та перебуває в інформаційній та логістичній ізоляції. Один із найскладніших, але при цьому і наймальовничіших палацових комплексів Львівщини на території із значним недооціненим туристичним потенціалом.

До участі у проекті запрошуються представники сфери збереження культурної спадщини та суміжних сфер – експертів, громадських діячів, представників профільних відділів органів влади та ін.

Палац Лянцкоронських в Тартакові, фото 2015 р.
Палац Лянцкоронських в Тартакові, фото 2015 р.

В рамках резиденції передбачено спільне впорядкування палацу та території, влаштування експозиційного open-air простору з демонстрацією результатів наукових досліджень, влаштування курсу тренінгів та панельних дискусій щодо ревіталізації, як альтернативного шляху порятунку культурної спадщини України із напрацюванням у командах пропозицій нового пристосування пам’ятки.

Реалізація цього проекту дасть поштовх до відродження палацу у Тартакові та створить передумови для розвитку туристичного потенціалу локації та регіону.

В рамках проекту табірники отримають цінні теоретичні та практичні знання, навички, інструменти, ідеї щодо збереження культурної спадщини, нових колег, друзів та однодумців. А головне – унікальний досвід та віру, що, незалежно від ресурсів та обставин, спільно ми можемо дати культурній спадщині України нове життя.

Інтер'єр палацу Лянцкоронських в Тартакові, фото 2015 р.
Інтер’єр палацу Лянцкоронських в Тартакові, фото 2015 р.

Організатор проекту Благодійний фонд «Софос». До реалізації проекту долучаються лідер гурту «Тартак» Олександр Положинський, Благодійний фонд «Спадщина.УА», Мережа ОГС для підтримки громад зі спадщиною, Тартаківська ОТГ. Проект реалізується за підтримки Українського культурного фонду.

Для участі в проекті  потрібно заповнити форму за цим посиланням. Контактна особа Ганна Гаврилів (067) 340 02 46.

Довідково. Пам’яткоохоронний статус: пам’ятка архітектури та садово-паркового мистецтва національного значення ХІХ століття.

Інтер'єр палацу Лянцкоронських в Тартакові, фото 2015 р.
Інтер’єр палацу Лянцкоронських в Тартакові, фото 2015 р.

Юридичний статус: об’єкт перебуває у державній власності, в 2010р. переданий в концесію ФОП І. Новосаду, протягом 2019р. відповідно до чинного українського законодавства буде переуступлений БФ “Спадщина.УА”, місія якого – давати архітектурним перлам України нове життя.

Історія: палац побудований в стилі французького необароко за мотивами Casine de Paris в Монако (арх. В.Равський) на місці колишнього замку Потоцьких, від якого з південного заходу збереглись залишки оборонних стін з контрфорсами. З півдня до палацу  прилягає  споруджений  одночасно з  ним одноповерховий, Г-подібний в плані службовий корпус.

Первинно палац належав родині Лянцкоронським, які стали власниками маєтку наприкінці ХІХ ст. Внаслідок шлюбів він переходить до родини Урбанських, які і володіли палацом до 1939 року.

Палац Лянцкоронських у Тартакові. 1918 р.
Палац Лянцкоронських у Тартакові. 1918 р.

Після другої світової війни приміщення палацу використовувались для потреб сільської семирічної, а потім середньої школи. У 1960-их роках за загадкових обставин у палаці виникла пожежа, під час якої згоріли дахи та перекриття. Відтоді памятка не експлуатувалася та стояла пусткою.

Ганна ГАВРИЛІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.