Одним з найбільш цікавих львівських архітекторів свого часу став Тадеуш Мостовський. Його, уродженця Кракова, життя пов’язало зі Львовом, де він і творив основну масу своїх архітектурних шедеврів. Проте сьогодні, на жаль, його ім’я залишається маловідомим як для львів’ян так і для гостей міста. Отож пропонуємо вам поглянути на його життєві віхи та поглянути на найцікавіші архітектурні проекти створені Тадеушем Мостовським у Львові.
Народився Тадеуш у Кракові у шляхетській родині. У 1882 році він закінчив Першу краківську реальну школу. Деякий час він очевидно планував стати військовим, тому закінчив офіцерську школу в Берні. Проте життя все ж пов’язало його з архітектурою і він вирушає до Львова, який на той час був столицею австрійської Галичини та обирає навчання у Політехніці.
Саме протягом 1882–1888 років Мостовський навчався на архітектурному відділі Львівської політехніки. Він виявився здібним учнем і у 1891–1893 роках він працював асистентом знаного львівського архітектора та професора Густава Бізанца на кафедрі наземного будівництва. Тут він здобуває відповідний досвід, який знадобиться йому в подальшому.
Від 1892 року Мостовський стає членом Політехнічного товариства у Львові. Він відкрив власне проектне архітектурне бюро на сучасній площі Кропивницького. Від 1894 року він викладав у львівській Державній промисловій школі на щойно організованому відділі будівництва. Під час Першої світової війни його було мобілізовано до австрійської армії. Після взяття росіянами він потрапив до полону де перебував протягом чотирьох років. У міжвоєнний період він повернувся до Львова, де продовжував свою архітектурну діяльність. Проживав у будинку на площі Ринок, 3. Помер у Львові, похований на Личаківському цвинтарі. Серед споруджених ним будівель особливо виділяються наступні проекти.
Житловий будинок на вулиці Лукіяновича, 5 (1893). Говорячи сухими фактами, вулиця Дениса Лукіяновича — вулиця у Львові, в Галицькому районі. Починається від вулиці Грабовського і простягається на південний захід до вулиці Вітовського. Вулиця була закладена у кінці XIX століття і була названа на честь польського театрального діяча Войцеха Богуславського. Свою сучасну назву вона отримала у 1991 році. Саме тут розташовано будинок під номером 5, який був зведений Мостовським у 1893 році.
Будинок на вулиці Смольського, 1 у Львові (1908–1909). Зведена у 1908-1909 роках Мостовським будівля знаходилась на вулиці, яка носила свою назву на честь художника артура Ґротера. Сьогодні, зведений Мостовським будинок є справжньою окрасою вулиці.
Будинок на нинішній вулиці Героїв Майдану, 17 (1909).
Бурса фундації Феліції Боберської на нинішній вулиці Самчука, 11 у Львові, споруджена у 1912, фірмою Едмунда Жиховича. Будівля цікава тим, що між двома світовими війнами тут зокрема мешкав мовознавець Єжи Курилович – один з найвідоміших лінгвістів ХХ століття.
Будинок на вулиці Руській, 18 у Львові (1912).
Віктор ГУМЕННИЙ
Джерела:
- Бірюльов Ю. О. Мостовський Тадеуш Адам // Енциклопедія Львова / За редакцією А. Козицького. — Львів : Літопис, 2012. — Т. 4. — С. 742—743
- Архітектура Львова: Час і стилі. XIII—XXI ст. — Львів : Центр Європи, 2008.