У неділю, 25 січня 2016 року, в Інституті народознавства НАН України (Львів, пр. Свободи, 15) історик, голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович прочитав лекцію “ТАБЛОЇДИЗАЦІЯ ІСТОРІЇ: роль медіа у висвітленні польсько-української війни 1942-1947 років”.
Захід відбувся у рамках львівської сесії “Відкритої школи історії” – спільного проекту ГО “Патріотичні ініціативи” та громадського проекту “Likбез. Історичний Фронт”, що спрямований на розвінчання історичної міфотворчості та ідеологізації історії.
Партнерами проекту є Інститут історії України НАНУ, Український інститут національної пам’яті, Інститут народознавства НАНУ, Історичний факультет Київського національного університету ім. Шевченка, Національний музей історії України.
У своїй лекції історик пояснив, що виникає таке явище, як “таблоїдизація” історії: коли не історичні дослідження формують повідомлення ЗМІ, а через них – суспільні уявлення, а навпаки – медійні меседжі починають формувати історіографічні концепції.
За словами лектора: “В інформаційну епоху уявлення і про сучасність, і про минуле визначають насамперед засоби масової інформації. Поступово ЗМІ стають головним інструментом формування історичних знань для більшості громадян і така роль ЗМІ не завжди є позитивною”.
Також науковець розповів про те, як медійна популярність теми польсько-українського конфлікту в період Другої світової і в перші повоєнні роки вплинула на її представлення в історіографії та суспільні уявлення в Польщі й Україні.
Ористарх БАНДРУК