Синагоги здавна яскраво доповнювали архітектурні обличчя міст і містечок Рівненщини, додаючи їм неповторного колориту. Їх ренесансний декор з яскравими аттиками, фронтонами і вікнами був окрасою будь-якого населеного пункту. На жаль, багато з цих красивих будівель залишились такими лише на старих світлинах.
Як запевняють історики, вперше єврейський люд з’явився на теренах нашого краю у середині XVІ століття. Є згадка в писемних джерелах про перебування євреїв у Рівному в 1566 році. А будівництво першої дерев’яної синагоги в Рівному дозволив князь Станіслав Любомирський у 1760-х роках. Саме завдяки різним преференціям, обіцяним євреям князем, вони відтоді почали масово прибувати до нашого міста.
До Другої світової війни євреї були чи не найчисельнішою частиною міського населення Рівненщини. Збудовані ними синагоги стали унікальними пам’ятками юдейської сакральної культури, що становили значну частину архітектурної спадщини нашого краю. Синагоги були центрами не лише релігійного життя єврейської спільноти. До них сходились не тільки задля спільної молитви, а й для обговорення питань, які стосувалися різних сфер життя. При синагогах діяли школи.
Однак більшість синагог, що не були знищені в часи Голокосту, давно змінили своє первісне призначення — і не з власної волі. Радянська влада після німецької окупації перетворювала їх на склади чи виробничі цехи, утім, як і більшість інших храмів. Тому не дивно, що ці унікальні споруди поступово перетворювались на руїни, або ж і зникали зовсім. У держави ніколи не вистачало коштів (а може бажання?) на їх порятунок, попри навіть те, що чимало з цих споруд отримали статус національних пам’яток. Порятунком і відновленням переважно займались самі єврейські громади, або бізнесмени-ентузіасти. Однак це радше винятки. Більшість старовинних синагог на Рівненщині пішли в небуття назавжди, забравши з собою цілий пласт старовинної культури і архітектури. І тепер побачити їх можна лише на старих світлинах…
Як дослідила історик Валентина Данілічева, за даними Рівненського повітового староства тільки на території Рівненського повіту в 1923 році існувало 20 синагог та 73 молитовних будинки: в Корці та його передмісті Юзефін, Межиричах, Гощі, Степані, Березно, Клевані; в селах Моквин, Козин, Глинки. В Рівному нараховувалось 5 синагог та 28 молитовних будинків.
Світлана КАЛЬКО
Джерела фото:
- The Center for Jewish Art
- Narodowe Archiwum Cyfrowe NAC
- Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk
- “Синагоги Волині”. ч. 2
Джерело : РівнеРетроРитм