Святослав Гординський, без сумніву, непересічна особистість. Український художник, графік, мистецтвознавець, поет, перекладач, журналіст. Зрештою, важко перелічити усі таланти цього митця. І хоча народився Гординський не у Львові, але саме це місто відіграло визначальну роль у його житті.
Народився майбутній маляр 30 грудня 1906 р. у м.Коломия, в родині відомого літературознавця, гімназіального професора Ярослава Гординського. В їхньому домі збиралася галицька еліта і дитинство маленького Святослава проходило серед українських книг та видатних українських людей.
Через перенесено хворобу в юному віці хлопець втратив слух і упродовж всього життя спілкувався у письмовій формі.
Гординський старший дав синові добру гімназіальну освіту. На той час родина вже переїхала до Львова, де Святослав у 1924 році екстерном завершив Львівську академічну гімназію, відтак розпочавши навчання у мистецькій школі Олекси Новаківського, що забезпечило йому і добру мистецьку освіту.
Але цього талановитому учневі Новаківського було мало. З 1927 року він стає вільним слухачем Академії мистецтв у Берліні,де студіює у візантолога професора В. Залозецького, а через рік виїжджає до Парижа на навчання в Академії Жюльєна та Модерній академії кубіста Фернана Леже.
Ще з молодих років митець не вирізняв якогось єдиного жанру як основного, в міру необхідного звертаючись і до пейзажу, і до натюрморту, і до портрета, і до сюжетно-побутової композиції. Це пояснюється тим, що молодий автор у роки навчання в Олекси Новаківського особливу увагу приділяв рисунку як базовому предмету з числа усіх творчих дисциплін. І сам С. Гординський вважав, що від свого іменитого вчителя він взяв чимало саме з рисунку, надалі відчуваючи свободу при компонуванні різних, в тому числі найбільшої складності, сцен.
Любов Волошин, дослідниця життя художника зауважила, що «вся його рання графічна творчість, перейнята пошуками власного індивідуального стилю та національного виразу, опиралась, з одного боку, на досвід західноєвропейських авангардних течій першої третини минулого століття, а, з другого, — на ідеї, що ширилися зі Сходу, із Наддніпрянської, тоді радянської України періоду т. зв. «українізації» 1920-х рр., а також із Росії, де після революції під прикриттям офіційної доктрини пролетарської куль-тури активно реалізувались у творчій практиці митців різного роду авангардні течії».
З 1902 р. на західноукраїнських землях з’являються повноцінні святочні листівки, намальовані українськими митцями. У творчості Святослава Гординського відомий цілий цикл листівок “Українські колядки”, кожна листівка стає ілюстрацією до тієї чи іншої колядки, і доповнена яскравими оригінальними рослинними та анімалістичними мотивами чи геометричними орнаментами.
До війни листівки авторства Гординського друкувало видавництво «Союзний базар» у Львові, а згодом у 1940-50-х рр. видавництво «Український книгар» у Лондоні.
До Львова Гординський повернувся у 1931 році та одразу взяв активну участь умистецькому житті міста — як літератор, художник, літературний та мистецький критик. Він стає ініціатором заснування Асоціації незалежних українських митців (АНУМ), до складу якої ввійшли Ковжун, Музика й Осінчук. Гординський став редактором журналу «Мистецтво», що його видавала АНУМ. А водночас редагував разом із Михайлом Рудницьким літературний часопис «Назустріч». І це не випадково, бо він уже тоді був знаним не тільки як художник, а і як поет.
Саме Гординський став ланкою зв’язку між художнім середовищем Львова та європейськими мистецькими центрами, головно Берліном і Парижем. Зокрема, під егідою АНУМ та за ініціативи Гординського відбувається знакова виставка європейських художників, що жили у Парижі.
А ще у Львові виходить його перша збірка віршів під назвою «Барви і лінії», а загалом поет видав там шість збірок власних віршів і як графік оформив близько сорока книг. Гординський здійснив поетичну інтерпретацію «Слова о полку Ігоревім» українською, а згодом і німецькою мовою, переклав поему Рилєєва «Войнаровський».
В 1930-х рр. Святослав Гординський більше часу присвячував графіці, аніж живопису, тому в галузі станкової картини він працював ситуативно — або спеціально до виставок Асоціації АНУМ, або як підсумок своїх мандрівок по країнах Європи та Близького Сходу.
Станковим малярством Гординський більш інтенсивно зайнявся в роки Другої світової війни, намалювавши кілька цікавих пейзажів з околиць Львова, в тому числі з мотивом Чортових скель перед Винниками.
У 1939 році, напередодні приходу радянських військ, митець здебільшого перебуває у Кракові. До Львова він повернувся в часі німецької окупації. У цей період він працює у львівсько-краківському “Українському видавництві”.
1944 року Гординський виїхав до Мюнхена, став там співзасновником Спілки праці українських образотворчих митців, видавав журнал «Українське мистецтво», брав участь у Мистецькому українському русі.
У 1947 році Святослав Гординський переїхав до Сполучених Штатів Америки, згодом він там заснував і очолив Об’єднання митців-українців Америки.
Гординський власноручно розписав близько тридцяти храмів у дванадцяти країнах Європи, Америки та Австралії, зокрема, він написав ікони і створив мозаїки для собору Святої Софії у Римі.
Митець написав книги про творчість Тараса Шевченка, Галини Мазепи, Олександра Архипенка та інших українських митців, а також з історії української ікони та мистецтва Італії і Франції.
1961 року Гординський видав збірку «Поети Заходу» із шістдесятьма власними перекладами віршів Горація, Гюго, Бодлера, Аполінера, Байрона, Ґете, Шіллера, Рільке, Словацького.
Після здобуття Україною Незалежності Святослав Гординський шукає шляхів і можливостей побувати на рідній землі. 1991 року митець відвідав Київ, а ще Львів. В останньому його обирають почесним громадянином міста.
Гординський помер 8 травня 1993 року у Вероні, штат Нью-Джерсі. Поховали митця на українському цвинтарі святого Андрія під Нью-Йорком. Свій архів та бібліотеку поет заповів Національному музею у Львові.
Джерела:
- В.Федорук. Живопис Святослава Гординського 1920-1940 рр.: до питання авторської методології. http://nz.ethnology.lviv.ua/archiv/2013-2/20.pdf
- http://www.ebk.net.ua/Book/synopsis/biografii/part1/043.htm
- http://www.lvivcenter.org/uk/lia/persons/hordynskyi-svyatoslav/
- http://zaxid.net/news/showNews.do?mabut_ne_modniy_ya&objectId=1250256
- http://www.radiosvoboda.org/a/956809.html
- http://baitsar.blogspot.com/2016/12/blog-post_73.html?spref=fb