“Світязь” – львівський став із понад двохсотрічною історією

3542
"Світязь" - львівський став із понад двохсотрічною історією
"Світязь" - львівський став із понад двохсотрічною історією

Від моменту утворення міста Лева, на його території та близьких околицях, річки та числені потоки утворювали цілу систему ставів, що використовувались у господарстві, військовими, дбайливо доглядались та, згодом, слугували улюбленими місцями відпочинку городян… Один з найбільших міських ставів, звісно ж видозмінений, зберігся до наших днів, та нині відомий львів’янам як спортивний комплекс “Медик”.

Став "Світязь" у Львові. Фото кін. XIX - поч. XX ст.
Став “Світязь” у Львові. Фото кін. XIX – поч. XX ст.

Перші офіційні звістки про водойму на перехресті Вулецької та Ісаковича (нині – Сахарова та Горбачевського) датуються початками XIX сторіччя, дослідник П. Гранкін припускає, що став “Полтава”, у власності ченців-домініканців, відомий ще з XVIII ст. це, власне, і є майбутні купальні “Світязь”. До 1831 року став належав родині Чижів, після – Левицьким, тоді ж його перетворено на купальню. У кінці XIX ст. власницею водойми стає Емілія Маріон, яка назвала свій заклад Світязем

Змагання на ставі "Світязь". Фото 1925 року
Змагання на ставі “Світязь”. Фото 1925 року

“Світязь” творили води потоку Боднарівка (Вулецький), що стікав з Вулецьких пагорбів (верхняя частина сучасної вулиці Сахарова), продовжував свою течію далі до вулиці Пелчинської (Вітовського) і доходив до  Стрийської дороги. Водойма мала два стави – Великий та Малий, – розділені між собою шлюзом. Великий став призначався для веслярських прогулянок, Малий – для купання…

Вигляд на став "Світязь". Поштівка міжвоєнного періоду
Вигляд на став “Світязь”. Поштівка міжвоєнного періоду

Вже на початку ХХ сторіччя “Світязь” набуває рис спортивно-оздоровчого осередку, яким розпоряджався талановитий управлінець Марко Данек. Власник дбав про належний стан купальні і відповідне її облаштування, оскільки отримував від неї немалий прибуток. Тому тут постійно з’являються нові споруди, доглядається територія, регулюються рівень і чистота води у ставах, не залишаються поза увагою і дорожні під’їзди до закладу…

Став у міжвоєнний період. Фото до 1939 року
Став у міжвоєнний період. Фото до 1939 року

Упродовж усього часу став використовував львівський спортивний клуб “Погонь”, до якого належав і видатний спортсмен, відомий інженер в галузі спортивного будівництва Тадеуш Кухар, у 1930-х роках керівник секцій плавальної та водного поло. Саме за його проектом “Світязь” було черговий раз реконструйовано та обладнано за сучасними взірцями.

Любительські знимки зі "Свитязя". Фото до 1939 року
Любительські знимки зі “Світязя”. Фото до 1939 року

Від початку 1920-х років і до вибуху Другої світової війни заклад належав родині Терлецьких. “Веслярсько-купелеве підприємствоСвітязь користувалося великою популярністю у львів’ян, заклад стає важливим спортивним осередком міста. Цікавий факт, перші змагання з плавання у Львові проведені саме на “Світязі” у 1906 році. Узимку 1926 року на Малому ставі започатковано розіграш першості Львова з канадського хокею (хокей з шайбою – гаківка на льоді). Улітку 1926 перші поєдинки Львівського окружного союзу провели ватерполісти…

Спортивний комплекс "Медик". Фото наших днів
Спортивний комплекс “Медик”. Фото наших днів

На початку 1950-х років, колишній “Світязь” потрапив у підпорядкування Спортивного товариства “Медик”. У 1955 році на його базі архітектор Ярослав Новаківський спроектував однойменний спорткомлекс, наприкінці 1950-х років – “Авангард”, що залишилося незмінним до кінця 1980-х років. З того часу тут зимою працює ковзанка, а літом – басейн, у 2000-х роках він став приватною власністю, але назва, відома кільком поколінням львів’ян, лишилася незмінною – “Медик”

Використані джерела :

http://www.lvivcenter.org/ , http://wikimapia.org/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.