Одним з чільних представників львівської школи права міжвоєнного періоду був польський дипломат і юрист єврейського походження Манфред Лакс. Життя його являло собою справжній круговорот активних і яскравих подій. Дипломат, викладач Лондонської школи економіки і політичних наук, професор Варшавського університету, член польської делегації на засіданнях Генеральної асамблеї ООН, майже три десятиліття він був членом Міжнародного суду ООН і деякий час він був його Головою – цей список можна було б продовжувати і продовжувати. Життя Лакса тісно пов’язане зі Львовом, тут проминула частина його студентських років і саме тут він розпочав свої правничі студії. Отож Манфред Лакс – хто він?
Народився Манфред неспокійного 1914 року у Станіславі (сучасний Івано-Франківськ) у родині Ігнація та Софії Лаксів. Після закінчення гімназії, молодий хлопець вирішує пов’язати своє життя з правом. У 1931 році він розпочинає своє навчання у Львівському університеті. Він провчиться тут кілька років, після чого перейде до Яґеллонського університету у Кракові, диплом якого він і здобуде.
1937 рік стане знаковим у житті Манфреда. Саме тоді, він здобув ступінь доктора права захистивши дисертацію у Кракові. Нам відомо, що на цьому етапі він прагнув і надалі вдосконалюватись та продовжувати свої правничі студії. Його освітні подорожі повинні були охопити Відень та Нансі. Після цього він викладав у Лондонській школі економіки та політичних наук. Саме завдяки своєму перебуванню у Великобританії йому вдалося пережити трагедію Голокосту, яка з огляду на його єврейське походження, скоріш за все торкнулась би його безпосередньо, якби він залишився на континентальній території Європи.
У 1945 році світ побачили його перша книга. У ній він намагається осмислити ще до болю свіжі приклади військових злочинів під час війни. У цей же час він вирішує повернутись до Польщі. Манфред брав активну участь у роботі зовнішньополітичного відомства Польщі. Зокрема з 1947 по 1960 рік він обіймав посаду директора Департаменту міжнародних договорів, а з 1960 по 1967 рік був спеціальним радником прем’єр-міністра Польщі. На Паризькій мирній конференції 1946 року Лакс входив до офіційної делегації від Польщі. Після цього він був постійним членом польської делегації на сесіях Генеральної Асамблеї ООН.
З 1958 року був професором міжнародного права Варшавського університету. 1966 року його було обрано членом Міжнародного суду ООН, він вступив у свої повноваження у 1967 років де він виконував функції судді аж до кінця життя у 1993 році. Увійшов до історії як член Міжнародного суду ООН, що мав цей статус протягом 26 років. Також у період з 1973 по 1976 роки Манфред Лакс був Головою Міжнародного Суду ООН.
Сьогодні важко переоцінити внесок Лакса у розвиток міжнародного права. Його ім’я є широко знаним у світі, для кожного фахівця з міжнародного права воно є ознакою фаховості. Лакс помер далеко від батьківщини, у Гаазі, у 1993 році. Ми вкотре опиняємось у ситуації коли про наших земляків, про людей пов’язаних з нашим містом знають усі. Усі окрім нас. Що можна сказати наприкінці? Хотілося б щоб Львівський університет і у наші дні готував би фахівців рівня Лакса і хотілося б щоб ми хоч деколи згадували свої славетних земляків. Бо вони того варті.
Віктор ГУМЕННИЙ
Джерела:
Manfred Lachs (https://de.wikipedia.org/wiki/Manfred_Lachs)