Страсний тиждень 2025: традиції та повір’я на кожен день

332
Тадеуш Рибковський. Ринок на Великдень біля Бернардинського костелу у Львові, 1895
Тадеуш Рибковський. Ринок на Великдень біля Бернардинського костелу у Львові, 1895

Піст на Страсному тижні є найсуворішим. Обмеження в харчуванні покликані тільки допомогти віруючим напередодні Великодня зосередитися не на фізичному, а на духовному, і не є самоціллю. Насамперед мова йде про внутрішнє покаяння в гріхах, поганих вчинках і думках. Віруючі намагаються приділяти увагу молитві, а не розвагам та метушні, більше допомагати ближнім.

Що ж стосується власне правил харчування, то вони теж залежать від конкретного дня Страсної седмиці. Найсуворіший в році піст починається у Великий понеділок. У цей день дозволяється їсти лише хліб, фрукти і овочі, а також мед і горіхи. У вівторок і середу можна також їсти сиру їжу без олії. У четвер – невелике послаблення, можна гарячу їжу рослинного походження з рослинним же маслом. У Страсну п’ятницю віруючі утримуються від їжі до винесення плащаниці на богослужінні. В суботу можна гарячу їжу без олії.

Що не можна робити на Страсному тижні:

Не можна проживати Страсну седмицю так, як ніби це звичайний тиждень. Віруючим необхідно частіше ходити до церкви, звернути увагу на своє життя і підготувати свою душу до Великодня. Не варто сваритися з близькими, таїти в душі образу, заздрити. Не можна займатися магією, окультизмом. У православній церкві до цих занять завжди ставляться негативно. Також небажано захоплюватися ворожіннями та народними прикметами. Не варто зловживати алкоголем.

Страсний тиждень повір’я, прикмети та звичаї:

Особливі прикмети і звичаї на Страсному тижні пов’язані з Чистим четвергом. Згідно з прикметами, у Великий четвер, якщо людина хоче бути здоровою протягом року, їй необхідно скупатися до сходу сонця. Також цією водою можна змити всі гріхи, які накопичилися за рік. Згідно з народним повір’ям, людина, яка робить генеральне прибирання в будинку в цей день, отримує від бога дар знайти давно загублені речі. Є вірна прикмета – якщо в Чистий четвер пройде генеральне прибирання, то отримаєш за це багато радості.

У цей день слід перерахувати всі гроші на три рази, щоб весь рік “водилися” гроші. Слід усім у родині взяти по жменьці солі і зсипати в один пакет. Цю сіль прибирають і зберігають, і називається вона “четвергова сіль”, тобто сіль Великого Четверга. Нею ви зможете лікувати себе, а також своїх рідних і близьких. З цієї солі роблять обереги для сім’ї, худоби, городу, будинку.

Щоб парубки любили і не обходили увагою, кажуть при митті так: “Як світлий і гарний чистий четвер, так і я раба (ім’я) буду для всіх прекрасною. Амінь”.

У Велику п’ятницю обмітають кути ганчіркою, ця ганчірка допоможе позбавитися від болю в попереку, якщо нею обв’язати себе. Цією ж ганчіркою витирають ноги в лазні після миття, щоб ноги не боліли. Попіл, взятий у п’ятницю перед Великоднем, допоможе вилікуватися від алкоголізму, пристріту і від смертної туги.

У п’ятницю дивляться у вікно, примічаючи, кого побачать в першу чергу: якщо чоловіка, то до добробуту на три місяці. Якщо в цей час людина захворіє, то швидко одужає. Будь-яка проблема легко вирішується.

Якщо побачите стару жінку, то будуть низкою три місяці невдачі та хвороби, а жінку молоду – будете ці три місяці жити без проблем. Сім’ю, побачите – до миру в сім’ї, до примирення тих, хто у сварці. Собака – до туги, кішка – до прибутку, птиці – до нового знайомства і приємних вістей, інвалід – до смерті близької людини.

В цей день ні в якому разі не перуть.

У Страсну п’ятницю (остання п’ятниця перед Великоднем) заговорюють людей, які страждають депресією. Для цього три освячених фарбованих яйця опускають у воду, якою потім повинен вмитися хворий. У цей час потрібно читати особливе замовляння:

Зміцни мої вірні слова, Господь,
Зміцни, Христос, рабу Божу (ім’я).
Як люди радіють світлому Великодню,
Так і раба Божа (ім’я) нехай життю буде рада.
В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь.

Якщо дівчина не може вийти заміж, потрібно рушник, яким вона витерлася у Чистий четвер, віддати людям на Великдень, тим, що просять милостиню, разом із крашанками та паскою. Після цього незабаром виходять заміж.

Ольга ДОВГАНИК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.