Степан Гайдучок про «лещатарство», або якою літературою з лижного спорту користувалися львів’яни 100 років тому

839
Степан Гайдучок про «лещатарство», або якою літературою з лижного спорту користувалися львів’яни 100 років тому

Степан Гайдучок (13.03.1890 – 16.03.1976) – професор тіловиховання, журналіст, громадський та культурно-просвітній діяч, вояк Галицької Армії; активний діяч, практик, теоретик і методист гімнастично-спортивного руху, один з організаторів і активних діячів спортивних товариств («Український спортовий кружок» в Академічній гімназії у Львові, «Сокіл-Батько», «Україна», «Пласт», «Карпатський лещетарський клуб», «Український студентський спортовий клуб», СК «Сагайдачний» у Філії Академічної гімназії у Львові), збирач документів і укладач фотоархіву українського гімнастично-спортивного руху, учень і послідовник професора Івана Боберського.

За своє життя написав чимало праць про фізичне виховання та спорт. Серед іншого в нього є публікація присвячена спеціальній літературі з лижного спорту. Вона вийшла друком 10 грудня 1925 р. у львівському часописі «Діло». Стаття підписана псевдонімом Степана Гайдучка – «Blue boy». Пропонуємо ознайомитися з її змістом широкому загалу. Публікуємо із збереженням мови та правопису оригіналу.

Степан Гайдучок. Лещатарська література і ми

Кожна галузь спорту зі своїм розвитком вимагає і відповідної фахової літератури. Хоча в спорті вчимося найбільше на живому примірі поучника, то всеж він сам, як і його учень, час від часу заглядає до фахової літератури, щоби призабуте відсвіжити чи подані новости випробувати. Початкуючий запізнається з елєментами такої галузи спорту.

І лещатарі сотворили свою літературу. Очевидно, що перід тут ведуть німці, хоч не вони [є] батьками лещатарства, а норвежці і шведи. Одначе вони самі підчеркають доброту німецької лещатарської літератури і її поважний та високий рівень.

Учні Філії Академічної гімназії під керівництвом професора Степана Гайдучка (третій зліва) під час лещетарської мандрівки околицями Львова (поблизу Чортових скель). 1928 р. З приватного архіву Степана Гайдучка (м. Львів).
Учні Філії Академічної гімназії під керівництвом професора Степана Гайдучка (третій зліва) під час лещетарської мандрівки околицями Львова (поблизу Чортових скель). 1928 р. З приватного архіву Степана Гайдучка (м. Львів).

Якже-ж мається справа у нас на цьому полі?

Мушу підчеркнути, що й у нас на цьому полі слідний поступ. Вже в початках нашого лещатарства маємо нарис їзди на лещатах. В 1912 р. І[ван] Боберський подає нарис їзди на лещатах у «Вістях з Запорожа». В р. 1925 у своїх перших числах як «Багаття», так і «Молоде Життя» (оба пластові часописи) займаються лещатарством фахово. «Молоде Життя» дало образковану статтю – переклад з французького, як їздити на лещатах. До речі французи запозичили образки від німців. Державне видавництво України пустило в світ книжечку д-ра В. А. Бляха «Зимовий спорт». В ній посвячено лещатарству 24 сторінки п[ід] з[аголовком] «Лижви» (назва взята від москвинів).

З розвоєм лещатарства на західних українських землях видав Сокіл-Батько з кінцем 1929 р. окрему книжечку І[вана] Мрица «Наука їзди на лещатах», що на 64 сторінках малої вісімки запізнає нас з історичним розвитком лещатарства, вирядом, їздою. Подані в ній і вказівки для лещатарів-мандрівників, як також говориться про лещатарство з погляду гіґієни. Багато образків (45) дає змогу запізнатися кожному не лише з їздою і ріжнородністю техніки, але також з такими дрібними, та зате важними для кожного лещатаря справами, як добір лещат, вязання і т[ак] д[алі].

Ця перша книжечка на наших землях повинна знайтися в руках не лишень початкуючого, але й вишколеного лещатаря. Всім їм віддасть добру прислугу.

Джерело: Blue boy [Гайдучок С.]. Лещатарська література і ми // Діло. – Львів, 1930. – 29 січня. – Чис. 21 (12387). – С. 6.

Андрій СОВА
історик

Джерела і література:

  1. Галичина – український здвиг за матеріалами архіву Степана Гайдучка: [Альбом] / Авт. ідеї Л. Крип’якевич; упоряд. Ю. Николишин, І. Мельник; літ. редактор І. Лемко. – Львів: Апріорі, 2014. – 268 с.
  2. Сова А. Іван Боберський – основоположник української тіловиховної і спортової традиції / Андрій Сова, Ярослав Тимчак; за наук. ред. Євгена Приступи. – Львів: ЛДУФК; Апріорі, 2017. – 232 с.
  3. Сова А. «Лещетами наоколо Львова» або як Іван Боберський популяризував лещетарство в Галичині. URL: http://photo-lviv.in.ua/jizda-na-leschetah-ochyma-ivana-boberskoho/ (дата звернення:01.2018).
  4. Сова А. «Зима й наш спорт», або маловідома публікація Степана Гайдучка про зимові види спорту. URL: https://photo-lviv.in.ua/zyma-y-nash-sport-abo-malovidoma-publikatsiia-stepana-hayduchka-zymovi-vydy-sportu/?fbclid=IwAR1h4NcQC57faQwhPfZcIiKM2zOnDUlfEVqDj286F0kKtln_RUv-X2_Q9Wg (дата звернення: 02.2020)

Докладніше про Степана Гайдучка, Івана Боберського, Петра і Тараса Франків,Оксану Суховерську та інших провідних діячів українського тіловиховання, спортивне життя Галичини можна буде ознайомитися у книзі, яка готується до друку. Збираємо усі можливі джерела (документи, фотографії, книги, періодику, поштівки тощо), записуємо спогади. Відгуки, коментарі та додаткову інформацію просимо надсилати на електронну адресу: andrijsova@yahoo.com; sovaandrij1980@gmail.com

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.