„Такої зустрічі в проекті #За живе ще не було“, — такими словами завершила захід з українською співачкою і волонтеркою Лесею Горовою заступниця директорки Львівської обласної бібліотеки для юнацтва Людмила Пуляєва-Чижович. І справді, зустріч була по-особливому емоційна, переплетена переживаннями, спогадами, піснями і, головне, — надією.
Від початку війни в Україні Леся Горова своє життя та творчість присвячує воїнам. І весь час їздить на передову з волонтерською допомогою та морально підтримує наших військових піснями. Як наголосила, — це поклик душі і потреба серця. Кількість поїздок Лесі Горової на східні терени вже вимірюється сотнями. І щодень перебування там — це щонайменше три концерти, а ще безліч хвилин спілкування. Бо саме щирого слова і можливості забутися потребують наші воїни. Співачка наголосила, що кожен воює своєю зброєю, вона — піснею.
— Наш перший концерт, який був ще в квітні 2014 року у військовій частині в селі Гончарівське Чернігівської області визначив подальшу нашу волонтерську діяльність. Від побаченого там ми були приголомшені — наша армія була в жалюгідному стані: хлопці не мали що вдягнути, не мали нормальної їжі. Саме тоді з’явилося переконання, що мусимо підтримувати українських воїнів не лише піснями, а й матеріально. Тож щоразу, їдучи до наших солдатів, везли ще й необхідні речі. А щоб зібрати їх, перед кожною поїздкою на схід ми з колегами-музикантами виступали з благодійними концертами по всій Україні. Так заробляли на тепловізор, каски, бронежилети, одяг, їжу, інструменти, генератори, навіть воду. Везли й духовні подарунки: листи, обереги і малюнки від дітей, — розповіла гостя проекту #За живе.
За ці три роки були різні етапи, різні настрої. Та важливо, що наші воїни вірять в те, за що вони борються і ворог не просувався далі. Леся Горова переконана в нашій перемозі й наголошує, що Схід змінюється. Особливо це помітно в дітях, які спраглі всього українського. Тому головне їх підтримати в цьому стремлінні.
— Мене тішать ті діти: щирі очі, вони горнуться до українського, вони хочуть співати українських пісень, співають Гімн щиро, з рукою на серці. Одного разу в інтернаті в місті Щастя наприкінці концерту виконуємо всі разом наш Державний Гімн, а біля стоїть дитини мати і штовхає: „Молчи, молчи!“. А дитина подивилася на неї, потім на інших дітей і підійшла ближче до них, продовжуючи співати, — розповіла співачка. — А минулого року на свято Миколая ми виступали у Світлодарську, коли саме були запеклі бої на Світлодарській дузі. У залі було шістсот дітей і посеред концерту почалися обстріли. В очах дітей не було страху, бо вже звикли до цього, та їхні батьки з навколишніх сіл телефонували і дякували нам за концерт, бо тоді їхні села дуже обстрілювали, а діти були в безпеці.
Особливу роль у цих відвідинах воїнів відіграють пісні. Після кожного виступу вони вивчають їх, співають разом. А ще, авторські пісні Лесі Горової часто стають рятівними для солдатів.
— Пісня „Солдатику мій“, яку я написала за кілька хвилин, стала духовним бронежилетом для наших воїнів. Коли я її співала, хлопці поверталися з передової цілі й неушкоджені, дякували мені, бо вірять, що саме та пісня врятувала їм життя. Взагалі деякі мої пісні пророчі. Перебуваючи на Майдані, коли там горіли шини, було багато диму і вогню, я написала пісню „Сонце встане“ і ми перемогли. Маю ще одну пісню — „Танок“, яка розганяє хмари. Вона нас не раз і на сході рятувала, розганяючи не лише хмари, а й сніги, тумани, дай Боже, ще поможе розігнати ворогів України, — додала співачка.
Леся Горова часто гастролює за кордоном — в Іспанії, Італії, Франції, Словенії, Естонії, Латвії, Польщі. На її концерти приходять не лише українці, а й місцеві жителі. Тож співачка має можливість щоразу розповідати світові про ситуацію в нашій державі.
— Дуже емоційні концерти були у Польщі. Прийшли вчителі й учні польських шкіл. Я знаю польську мову, пісні співала українською, а коментувала їх польською, розповідаючи про події в Україні, показувала фото і відео, які сама знімала, будучи на фронті. У залі панувала повна тиша, а після концерту до мене підходили люди, плакали, казали, що навіть не знали, що в нас таке відбувається. Тож намагаюся під час таких концертів донести інформацію, що українські військові захищають не лише Україну, а й усю Європу від путінської навали, — зазначила насамкінець Леся Горова.
Наталія ПАВЛИШИН