Скульптура Непорочного Зачаття Діви Марії, або куди зникли янголята

1884
Скульптура Непорочного Зачаття Діви Марії, або куди зникли янголята
Скульптура Непорочного Зачаття Діви Марії, або куди зникли янголята

Костел Святого Антонія Падуанського на Личакові, одна з багатьох давніх пам’яток львівських передмість, що немов фенікс, горіли та руйнувались протягом сторіч бурхливої історії міста, однак поставали та відроджувались знову, стаючи ще прекраснішими …

Як і більшість середньовічних пам’яток костел вирізняється безліччю окремих архітектурних елементів, що своєю сукупністю складають цілісну композицію – споруда костелу, дзвіниця, сходові марші і, звісно, неперевершені скульптури …

Костел св. Антонія і скульптура Непорочного Зачаття Богородиці, фото наших днів
Костел св. Антонія і скульптура Непорочного Зачаття Богородиці, фото наших днів

Нинішні споруди костелу та монастиря францисканців були закладені 1718 р. краківським каштеляном Янушем Антонієм Вишневецьким, але перший монастир на цьому місці відомий з поч. XVII століття, він був знищений під час облоги Львова Б. Хмельницьким у 1648 році.

Вигляд костелу, сходових маршів та скульптури у період 1860 - 1870 рр. Фото Юзефа Едера
Вигляд костелу, дзвіниці, сходових маршів та скульптури у період 1860 – 1870 рр. Фото Юзефа Едера

1739 року проект архітектора Павла Антонія Фонтани був в основному завершений і костел було освячено, одразу розпочались роботи з оздоби храму і прилеглої до нього території.

Скульптура Непорочного Зачаття Богородиці, фото Яворського, 1912 рік
Скульптура Непорочного Зачаття Богородиці, фото Яворського, 1912 рік

1755 року було збудовано сходові марші до костелу з нин. вулиці Личаківської, та встановлено дві скульптури – при вході до храму – св. Антонію Падуанському, при сходах – Непорочному Зачаттю Діви Марії

Скульптура Богородиці роботи С. Фесінгера, фото 1912 року
Скульптура Богородиці з одним зі зниклих янголят в оздобленні роботи С. Фесінгера, фото 1912 року

Скульптура є дуже схожою на творіння Пінзеля, але належить руці іншого талановитого майстра – Себастьяна Фесінгера. З першого погляду бачимо вплив бароко, що в ті часи набувало популярності … Пізніше, 1765 року, увесь костел перебудовували по сучасній на той час бароковій моді за проектом Франца Кульчицького.

Скульптура Богородиці в ансамблі костелу св. Антонія, фото 2012 року
Скульптура Богородиці в ансамблі костелу св. Антонія, фото 2012 року

З архівних фото бачимо, що сходи початково були значно меншими, однак окрім постаті Богородиці по обидва боки їх прикрашали скульптури янголят, які щезли безслідно, вочевидь у перші повоєнні роки … 1901 року було відреставровано сходи, балюстраду і скульптуру Матері Божої, під нею встановлено газовий ліхтар, механізм є частково збережений донині.

Вигляд костелу, сходових маршів та скульптури Марії  на фото 1912 року
Вигляд костелу, сходових маршів та скульптури Марії на фото 1912 року

Поряд з костелом при вулицях Солодовій та Личаківській шумить Винниківський ринок, влаштований на колишній площі св. Антонія здавна. Мальовничі сходи костелу приваблювали не тільки художників та фотографів. Їх облюбували і кіношники. Зокрема декілька сцен з “ Трьох мушкетерів ” знімали тут … Проте, лише переглядаючи старі світлини розумієш – як бракує янголят в оточенні Богородиці …

Використані джерела :

http://videomistaleva.com.ua/ , http://haidamac.org.ua/ , http://www.lvivcenter.org/

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.