Скарби зі старого рівненського альбому

881
Листівка з альбому Віри Талімонової-Королюк

Несподівано віднайдений старий родинний альбом відкрив цілий світ із минувшини нашого міста. Унікальні листівки зі смаком “ретро” зберігалися в альбомі рівнянки, який дивом вцілів і зберігся до наших днів. Зі старовинних світлин повіяло загадковим духом Різдва і казки…

Понад 40 років тому пішла в кращий світ старенька бабуся Віра. Усе, що залишилося від її “скарбу” — це давній, добротно зроблений альбом, в який вона вклеювала фотографії, найчастіше старі кольорові листівки. Цей альбом теж має цінність, бо ж зроблений її чоловіком Андрієм, який був чудовим рівненським палітурником.

Листівка з альбому Віри Талімонової-Королюк
Листівка з альбому Віри Талімонової-Королюк

Рівнянка Віра Талімонова-Королюк прожила довге й нелегке життя. Вона не мала власного житла ні в заміжжі з чоловіком Андрієм, ні коли залишилася вдовою. Зазнавши радість материнства, за кілька місяців втратила своє єдине немовля і залишилася бездітною. Усе життя її супроводжували книги, які вона ненаситно перечитувала, все частіше коротаючи з ними безсонні ночі. А ще — збирала всілякі цікавинки, які тепер назвали б раритетами.

Пані Віра була особливою жінкою — неймовірно начитаною і грамотною, як говорили про неї інші, але надто самотньою і замкненою. Завжди зігнута над книгами, вона на старість і справді згорбатіла, за що її стали кликати “горбата Вєра”. Усе життя Вірі доводилося квартирувати, винаймаючи житло в різних кутках Рівного, потроху гублячи свій дивний скарб, в якому були унікальні книги, фарфорові мініатюри, старі світлини. Смерть свою пані Віра зустріла, читаючи книгу, коли їй було вже майже 90 років у Здолбунівському інтернаті для людей похилого віку.

Листівка з альбому Віри Талімонової-Королюк
Листівка з альбому Віри Талімонової-Королюк

Довгі роки старий альбом, який зберегла її далека родина, був повною противагою тому арсеналу радянських вітальних листівок, які пропонували в кіосках “Союздруку”, які ми купували і сотнями надсилали рідним і друзям на всі радянські свята. Особливо розчулювали і вражали малюнки на листівках зі старого альбому, такі незвичні для переповнених пропагандою радянських листівок. Розглядаючи їх, випущених на

початку ХХ століття, з янголятами, милими дітками, гламурними обличчями, яскравими квітами, дивувалися, як це могло бути? У тій “знедоленій” царській Росії, чи в “буржуазно-поміщицькій” Польщі, виявляється, такою чудовою була поліграфія. А те, що вітали зі святами Різдва, Великодня чи Днем ангела, взагалі викликало в нас повне нерозуміння…

Листівка з альбому Віри Талімонової-Королюк
Листівка з альбому Віри Талімонової-Королюк

Старі листівки відкривали завісу колишнього світу, що мав, як з’ясувалося, багато прекрасного, милого й душевного. Так хотілося в радянський час мати таку листівочку, щоб привітати нею рідну матусю, яка жила в тій довоєнній країні, й для неї в молодості такі вітання були звичними. Від кожної листівки віяло добром і сімейним затишком, святковим настроєм. Хотілося кожну листівочку вставити в рамочку і повісити на стіну, як окрасу нашого спрощеного радянського побуту.

Листівка з альбому Віри Талімонової-Королюк
Листівка з альбому Віри Талімонової-Королюк

Не менш милими були написи на звороті тих старих листівок, де панували повага, вишуканість, естетика написання. Люди не соромилися висловлювати свої почуття, наприклад, любові до інших, часто цитували рядки з віршів улюблених авторів. Зворотна сторона листівки — це джерело інформації, бо там прочитується усе: адреси, поштова марка, дата відправлення і сам зміст цього відкритого листа. Листівку іноді доправляли довго. Можна лише уявити той шлях, чи причини її затримки, бо пошта виконувала свою місію і в роки Першої світової війни, проходила через низку європейських кордонів, а іноді мала спрощену адресу отримувача як от: “Ровно Вол. губ. Омельянская ул. соб. д. Ксении Филипповной М-ль Кухарцовой для Веры “.
Особливо яскравими і зворушливими в альбомі бабусі Віри були різдвяні та новорічні листівки, на яких палаюча свічка в руках янгола, ялинка, милі дітки на санчатах чи ковзанах, годинники, що ось-ось сповістять про народження нового року — цілий фантастичний світ казки, чудес, віри в нове, щасливе завтра. Проста листівка, а яка ж промовиста!

Листівка з альбому Віри Талімонової-Королюк
Листівка з альбому Віри Талімонової-Королюк

Нині такі листівки, як посланці з минулого тисячоліття, стають раритетом і колекційною розкішшю. А ще — безцінним історичним джерелом, яке дає нам цікаву інформацію про минувшину нашого народу, краю, міста.

Галина ДАНИЛЬЧУК

Джерело: РівнеРетроРитм

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.