Сім музеїв, присвячених видатним людям, пов’язаним зі Львовом

3164
Сім музеїв, присвячених видатним людям, пов’язаним зі Львовом
Музично-меморіальний музей С. Крушельницької

Соломія Амвросіївна Крушельницька (1872-1952) – українська оперна співачка, педагог. За життя була визнана найвидатнішою співачкою світу.

Музей всесвітньо відомої співачки Соломії Крушельницької у Львові розташований в будинку, де вона проживала. В експозиційних кімнатах представлені оригінальні фотографії, афіші, програми концертів, портрети, фрагменти сценічних костюмів, нотні видання, особисті речі артистки та інше.

вул. С. Крушельницької, 23
вул. С. Крушельницької, 23

Під час екскурсії можна, ніби, поринути в минуле, побувати в артистичному світі С. Крушельницької і разом з нею пройти її життєвим шляхом. Дізнатися і порадіти її успіхам на сценах найпрестижніших театрів світу, ближче познайомитеся з її друзями та родиною і, нарешті, почути неповторний голос Великої Співачки.

Адреса: вул. С. Крушельницької, 23

Художньо-меморіальний музей Олени Кульчицької

Олена Львівна Кульчицька (1877-1967) – український графік, маляр. Автор понад 4000 художніх творів.

В експозиції музею – малярство, графіка художниці, декоративно-ужиткові твори, виконані за її проектами, а також архівні матеріали, фотодокументи і меморіальні речі.

вул. Листопадового Чину, 7
вул. Листопадового Чину, 7

Музей засновано в колишньому помешканні художниці 1971 року. У майстерні, де працювала Олена Кульчицька, представлено олійне малярство раннього періоду: портрети, пейзажі та твори на побутову тематику, сюжетні композиції, декоративні меблі за проектом майстрині, малий ткацький верстат, верстат для друкування гравюр.

Окрім того, в експозиції музею присутня графіка, вишивки, твори на релігійну тематику: гобелен «Богородиця з Ангелами» (1910 рік), олійний живопис, кольоровий лінорит, керамічний сервіз.

Адреса: вул. Листопадового Чину, 7

Художньо-меморіальний музей Івана Труша

Іван Іванович Труш (1869-1941) – український живописець-імпресіоніст, майстер пейзажу і портретист, мистецький критик і організатор мистецького життя Галичини. Його називали поетом кольору та сонця.

Експозиція висвітлює життєвий шлях і мистецький доробок художника. З часу відкриття діє постійна експозиція, представлена у двох розділах.

вул. Труша, 28
вул. Труша, 28

Перший розділ репрезентує талант Івана Труша у різних сферах мистецького та суспільного життя Галичини на межі ХІХ-ХХ століть. Тут можна побачити добірку фотографій та епістолярну спадщину з архіву митця, а також  низку теоретичних публікацій, роздумів на актуальні теми культурного та мистецького життя.

У другому розділі експозиції увазі глядача пропонуються ліричні пейзажі, психологічні портрети автора та численні тематичні жанрові композиції.

Адреса: вул. Труша, 28

Львівський літературно-меморіальний музей Івана Франка

Іван Якович Франко (1856-1916) – український письменник, поет, публіцист, перекладач, вчений, громадський і політичний діяч.

У фондах музею близько 26 тис експонатів. Найцінніші з яких – це особисті речі Івана Франка та його родини, рукописи письменника, першовидання його творів з автографами, оригінальні світлини.

вул. Франка, 150/152
вул. Франка, 150/152

Будинок Івана Франка розташований поблизу Стрийського парку. У ньому письменник, учений, політичний та громадський діяч жив та написав свої найкращі твори. У музеї повністю відтворено робочий кабінет Івана Франка – його улюблену кімнату. Збереглися фортепіано, за яким сидів Іван Якович, робочий стіл, за яким він працював.

Адреса: вул. Франка, 150/152

Музей Олекси Новаківського

Олекса Харлампійович Новаківський (1872-1935) – український живописець і педагог.

В експозиції представлені основі етапи творчого шляху визначного українського митця.

Будинок музею у 1911 року викупив митрополит Андрей Шептицький і передав його Національному музеєві для потреб українських митців. Таким чином, пізніше приміщення стало оселею та творчою майстернею Олекси Новаківського. У 1923-1935 роках тут діяв перший на західноукраїнських землях художній навчальний заклад – мистецька школа Новаківського.

вул. Листопадового Чину, 11
вул. Листопадового Чину, 11

У березні 1972 року з нагоди урочисто відзначеного ЮНЕСКО 100-річчя від дня народження Олекси Новаківського у приміщенні майстерні відкрито художньо-меморіальний музей його імені.

Адреса: вул. Листопадового Чину, 11

Державний меморіальний музей Михайла Грушевського

Михайло Сергійович Грушевський (1866-1934) – професор історії, організатор української науки, політичний діяч і публіцист. Голова Центральної Ради Української Народної Республіки (1917-1918).

Музей розповідає про життя, творчу й політичну діяльність Михайла Грушевського. У шести експозиційних залах музею подано характеристику практично всіх періодів життя і колосальної праці Михайла Грушевського. Особливий наголос ставиться, звісно, на висвітленні львівського періоду життя вченого (1894-1914). У Львові Грушевський прожив 20 років і цей період став найбільш плідним для вченого-історика.

вул. Франка, 154
вул. Франка, 154

Гордість фондової збірки – оригінали видань Михайла Грушевського, його світлини, листи вченого, особисті речі та речі членів родини, періодика, добірка автентичних документів. На території музею росте сад, висаджений дев’ятьма європейськими президентами під час Львівського саміту глав держав Східної та Центральної Європи у травні 1999 року.

Адреса: вул. Франка, 154

Художньо-меморіальний музей Леопольда Левицького

Леопольд Іванович Левицький (1906-1973) – український графік і живописець. Заслужений діяч мистецтв УРСР.

Музей Леопольда Левицького, організований 1984 року, розташований у колишньому помешканні художника, де він жив і творив від 1946 до 1973 року. В основу експозиції покладено специфіку середовища, в якому творив художник – інтер’єр квартири, речі особистого користування, частина творчого набутку митця.

вул. Устияновича, 10
вул. Устияновича, 10

Львівський Національний музей має у своїх фондах найбільшу збірку творів художника, більшість із яких подарувала його дружина Геня. Саме завдяки цій непересічній жінці музейні працівники отримали архів митця: листи, рукописи, документи, інші матеріали, які мають неоціненне значення для вивчення творчості й особистості Леопольда Левицького. Саме вона стояла в центрі посмертної популяризації імені Левицького, а наприкінці свого життя склала заповіт, згідно з яким творча спадщина й архів художника перейшли у фонди Національного музею.

Адреса: вул. Устияновича, 10

Наталія Бойченко

Джерела: lviv.travel, uk.wikipedia.org

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.