Вже в новому 2020 році 1 січня о 18:00 у “Штуці” (вул. Котлярська, 8) колекціонери Оксана Бобошко-Вандерховен та Євген Булавін презентуватимуть спільну виставку “Різдвяна поштівка з 1900. Настрій щастя та ностальгії”.
В експозиції побачимо найкращі зразки поштівок новорічно-різдвяного циклу, зібрані впродовж багатьох років колекціонування. Українські та європейські, від початку століття і до 1930-х.
Виставка об’єднає чотири тематичні напрямки. Із двох добірок Оксани Бобошко-Вандерховен перша представляє образ жінки початку ХХ століття, друга — жартівливих та милих мальованих героїв, які у різний час та у різних країнах були символами добробуту та успіху, — сажотрусів, свинок s пухких рожевощоких діток. Із колекцій Євгена Булавіна демонструватимуться авторські листівки, серед яких роботи Олени Кульчицької, Ярослава Пстрака, Осипа Куриласа, а також розмаїття популярних поштівок зі святковими сюжетами.
“Я колекціоную поштівки уже 20 років. Моя колекція нараховує близько 2000 поштівок, які об’єднані темою «Жінка на поштовій листівці». Це тема, яка висвітлює різні події поштівок, але для мене важливим є те, що на поштовій листівці є образ жінки.
Поштівок з образами жінки у мене дуже багато і на сьогоднішню виставку ми з Єгеном Булавіним виокремили лише тематику вітальних листівок з Новим роком. Це і польські, і мадярські, і з американського континенту поштівки. Я доповнила цю колекцію золотим віком поштівки, бо спеціалізуюся на епосі сецесії, а Євген Булавін додав поштівки в цій тематиці 1920-30-х років.
Для чого ми це робимо? Мені здається, що це повернення до традиції, до достатньо інтимних сфер в побуті, поштівка повертає нас у дитинство. І мені здається, що ми щось губимо. Ми губимо справжність, душевність, чуттєвість. Адже картинки, які ми надсилаємо інтернет-месенджерами не замінять справжніх емоцій, які дарувала поштівка.
Поштівок я маю багато. Я їх досліджую і маю велику мрію дослідити зворотній бік кожної поштівки. Бо зараз я їх збираю ґрунтуючись на ілюстрації, яку несе поштівка, але ж вона має й зворот. І він не менш цікавий, а у дослідженнях ще й глибинний, оскільки висвітлює події, побут, традиції людей.
Дуже багато на святкових ілюстрованих поштівок було релігійної та фольклорної тематики. Але є й комічні поштівки, поштівки з зображенням діток, жінок. Обираючи поштівки на виставку я керувалася тематикою гумору, жінки, настрою і веселощів. Євген формував колекцію для виставки більше на поштівках із релігійною тематикою і, що мені дуже подобається,він подав поштівки на яких зображено роботи наших українських живописців 1920-30-х років. І разом ми зробили виставку, яку так і назвали «Від 1900 і до…», бо тут і 1930-ті, і, можливо1940-ві. Тобто, перша половина ХХ ст.” , – розповіла Оксана Бобошко-Вандерховен.
Оглянути експозицію виставки “Різдвяна поштівка з 1900. Настрій щастя та ностальгії” можна буде в кав’ярні-галереї “Штука” (вул. Котлярська, 8)до 15 лютого 2020 року.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ