Схований храм Мельпомени – історія єврейського театру на Ягеллонській

2320
Схований храм Мельпомени - історія єврейського театру на Ягеллонській
Схований храм Мельпомени - історія єврейського театру на Ягеллонській

“…Там стояла сцена збита з дошок. І довгі голі лавки для публіки. Було 3 класи місць для сидячих: “перший клас” – лавки з вузькою підпоркою для спини; “другий” – без підпорок для спини; “третій” – тераси збиті разом з дошок – від 12 до 15 сходинок. Спереду також були “ложі”. З обох сторін “сидячих місць” знаходилися “стоячі місця”. Вхідна карта, білет, коштувала до 3-ох крон. Люди, що жили в домах навколо саду, сиділи на вікнах і на дахах і звідти дивилися виставу…”- саме таким, на початку XX сторіччя, запам’ятав єврейський театр Гімпеля на вулиці Ягеллонській, 11 (нині – Гнатюка) очевидець – сценарист і режисер Яків Местел.

Перший український театр для дітей та юнацтва на вулиці Гнатюка, у дворі цієї будівлі до 1939 року знаходився єврейський театр. Фото 2015 року
Перший український театр для дітей та юнацтва на вулиці Гнатюка, у дворі цієї будівлі до 1939 року знаходився єврейський театр. Фото 2015 року

Відомо, що лише у 1889 році директор єврейського театру Якоб Бер Гімпель отримує першу концесію на виступи від магістрату Львова. В ті часи не знайшлось достатньо коштів аби винайняти приміщення у центральній частині міста. Театр розпочав свою діяльність біля підніжжя Замкової гори, на маленькій площі зі сквером, що називали “Під сорокою” при перетині вулиць Замкової та Татарської, де від середини XIX сторіччя  знаходились столярні майстерні…

Ділянка єврейського театру на Ягеллонській на плані 1938 року
Ділянка єврейського театру на Ягеллонській на плані 1938 року

Попри чималу популярність виступи на відкритій сцені створювали багато незручностей, постійні ремонти потребували витрат… Регулярні звернення Гімпеля до магістрату, зрештою, принесли результат. У 1895 році театр переїздить до приміщень розташованих у дворі будинку на вулиці Ягеллонська, 11, де “…раніше вже виступали єврейський театр, та театр німецький під керівництвом Штенгеля”.

З тих пір єврейський театр грав тут у зимовий період доти, поки остаточно сюди не перебрався у 1897 році, а загалом театр орендував це приміщення, з перервами, до 1939 року.

Нинішня вивіска театру для дітей та юнацтва. Фото 2015 року
Нинішня вивіска театру для дітей та юнацтва. Фото 2015 року

Відомо, що у кам’яниці № 11 були мистецькі майстерні відомого художника Франца Ксаверія Лямпі (1782-1852), який народився у Клягенфурті в австрійській Каринтії і працював у Львові протягом 1827-1829 років, та художника, фотографа і актора Ігнатія Голембйовського (1816-1865), що народився у Кракові і перебрався 1851 року до Львова.

Копія проекту північного фасаду театру, за планами Даніеля Кальмуса, 1938-1939 роки
Копія проекту північного фасаду театру, за планами Даніеля Кальмуса, 1938-1939 роки

Споруда театру знаходилася всередині двору, і з вулиці її не було видно. Разом із дерев’яною галереєю тут могло вміститися близько 600 глядачів. У 1897 році завершилося будівництво літнього майданчика у дворі. Тож тільки в холодну чи дощову погоду театр виступав всередині, в інший час – вистави гралися на свіжому повітрі. У 1910 році, за ініціативи актора і драматурга Самуеля Лереско, над сценою зробили навіс, що перетворив його на павільйон, актори називали його “Буда”.

Даніель Кальмус - автор нової будівлі для єврейського театру 1938-1939 років
Даніель Кальмус – автор нової будівлі для єврейського театру 1938-1939 років

У 1925 році розпочалася довга судова тяганина кепівника єврейського театру Гімпля з власником приміщення – Маврицієм Вурмом. Звіти технічного відділу львівського магістрату за цей період надають деякі відомості про перебудови театру у цей час. Таким чином, всередині будівлі поміщалося максимум 360 людей (50-60 на галереях і 300 в партері), вирішено було укріпити галереї та подбати про додаткові пожежні виходи. Щодо літнього майданчика відомо, що він був повністю дерев’яним, зверху з дахом, але без бокових стін. Максимальна кількість місць – 410.

Брама театру на давній вулиці Ягеллонській. Фото 2015 року
Брама театру на давній вулиці Ягеллонській. Фото 2015 року

Постійні реконструкції та перевірки змусили повністю оновити приміщення театру. Плани модерної будови підготував, зокрема, молодий архітектор Даніель Кальмус – він передбачив 250 місць у партері, та 236 на новому балконі, що мав йти навкруги зали… Наприкінці літа 1939 року вже завершували внутрішні роботи. 1 вересня розпочалась II Світова війна…

Євгеній ІПАТОВ

Використані джерела:

Где играл еврейский театр во Львове? , http://www.lvivcenter.org/ , http://pohlyad.com/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.