Шкіци про архітекторів і художників, або штрих у відповідь

926
Шкіци про архітекторів і художників, або удар у відповідь

Львів’яни  давно перестали дивуватися, коли бачать на вулицях міста людину в беретці з палітрою  в руках перед етюдником. Це невід’ємний атрибут міста Лева.

Свого часу мені трапилося зануритися  в глибини художньої громадськості. Я дуже вдячний долі, що завдяки характеру моєї роботи та депутатської діяльності, я познайомився з багатьма митцями.

Почалося все з комісії культури, духовного та національного відродження, до якої  власне скеровувалися звернення членів творчих спілок, народних майстрів, просто аматорів. Після десятиліть тоталітаризму накопичилось багато проблем у духовній та культурній сферах.

Любомир Медвідь - художник-монументаліст
Любомир Медвідь – художник-монументаліст

Наприклад, пригадується епізод. На початку 90-х років я потрапив до робочої групи, яка була покликана вивчити стан «зберігання» колекції іконопису Галичини 17 століття. Власне, я поставив лапки, тому що Вірменський Собор і колекція, що там знаходилася, були приречені попереднім режимом на загибель обидвох.

Василь Откович - мистецтвознавець
Василь Откович – мистецтвознавець

Умови зберігання були жахливі. І лише ентузіазм окремих незабутніх жертовних осіб уберіг нас від непоправних втрат. У цьому контексті треба згадати Віру Іларіонівну Свєнціцьку. Там, у соборі у напівтемряві за старим бюрком при лампадці вона стерегла колекцію і з осторогою зустріла і нас. Перед такими особами треба схиляти голову. Це вже потім збірку ікон з використанням особливих технологій перенесли приміщення теперішнього Національного музею імені Митрополита Шептицького і відреставровано. Зрештою, дочекався відновлення і Вірменський Собор.

Мар’яна Долинська - викладач кафедри реставрації
Мар’яна Долинська – викладач кафедри реставрації

У цій робочій групі ми були разом з моїм довголітнім приятелем незабутнім Романом Безпалківим, художником і мислителем-жартівником, і з Мар’яною Долинською, тоді відновленою у правах після репресивного вигнання за співання «Заповіту», викладача кафедри реставрації та реконструкції архітектурних комплексів.

Валерій Шаленко - вітражист
Валерій Шаленко – вітражист

Десь у тих роках пригадується участь в організації пленеру скульптури в камені спільно з підприємством «Гердан» Ореста Шейки. Під час цього заходу пощастило познайомитися зі скульпторами з Великої України Віталієм Шишовим з Києва, Петром Антипом з Горлівки, іншими майстрами, в тому числі львів’янами. Роботи з цього пленеру досі прикрашають місто. Була і невдала спроба привезти з Києва як дарунок пам’ятник Гетьману Мазепі.

Володимир Швець - архітектор
Володимир Швець – архітектор

Вельми дружні й продуктивні стосунки в нас  зав’язалися з відділом головного художника міста та головним архітектором Володимиром Швецем. Разом з ним ми працювали у художній раді міста, організовували конкурси на кращі ескізні проекти пам’ятників. Найзнаковішою звитягою вважаю спорудження монумента Королю Данилу від ідеї простої львів’янки до відкриття пам’ятника прем’єр-міністром. В тяжких затяжних конкурсах народжувався пам’ятник Степанові Бандері, меморіал жертв НКВС на Янівському цвинтарі.  Набагато легше були збудовані пам’ятні знаки на місцях останніх боїв УПА у Львові на вул. Миколайчука і Ряснянській. Були встановлені численні пам’ятні таблиці,які і за якістю не були погані.

Петро Сипняк - живописець
Петро Сипняк – живописець

Згодом величезний пласт роботи з митцями  склав процес приватизації творчих майстерень. Зустрічі у мистецьких робітнях,творчих спілках. Відбір робіт при формуванні муніципальної колекції сучасного мистецтва, що міститься зараз Національній галереї. За горнятком кави народилася в нас із приятелями-авторами  ідея виставки живопису «Три С» у Кракові за програмою Днів міста Львова за участю Скопа Ореста, Сипняка Петра і Сколоздри Володимира.

Володимир Патик - художник, почесний громадянин
Володимир Патик – художник, почесний громадянин

Пригадується візит до майстерні  Володимира Патика, відзначення його ювілею, присвоєння йому звання «Почесний громадянин». Приїзд до Львова Понтифіка і підготовка до дарування Його Святості давньої ікони з ініціативи і сприяння о. Севастьяна Дмитруха з  колекції «Ставропігіон». Непрості оформлення митних документів.

Андрій Бокотей - майстер гутного мистецтва
Андрій Бокотей – майстер гутного мистецтва

… Виставки, вернісажі, салони,конкурси. Серед «Осінніх художніх салонів» кількох років знайшлося місце і на Всеукраїнський конкурс художнього плакату,який потребує сприяння і розвитку.

Спільно із Спілкою художників ми провели і ще один пленер скульптури в камені в Шевченківському гаї за творами Кобзаря. Стоять і досі й милують око.

Юрко Волощак - архітектор, козак-мандрівник
Юрко Волощак – архітектор, козак-мандрівник

Ділюся спогадами і доходжу до висновку, що це мої класи вишколу в карикатурі. Загалом шаржі почав рисувати давно. У школі, війську, в інституті, в Раді міста. На коліні, за кавою, на чистих і звороті аркушів, навіть на серветках. Бо шарж – це дуже часто експромт. Пам’ятаю  як дарував шарж Скорику у філармонії.

Зеновій Кецало - художник
Зеновій Кецало – художник

Я вчився у багатьох,прислухався до порад, а комусь і сам радив, а може і заваджав порадами. Вдячний за науку ( вони про це не підозрювали) Володимиру Риботицькому, Валерію Нестеренку, Олегові Микиті, Оресту Скопу, Володимиру Сколоздрі, Петру Свистуну, Ярославу Трескоту, Яремі Кушніру. Мав нагоду щось почерпнути у Романа Романовича, Ярослава Скакуна, Ярослава Лози,Василя Ярича, братів Сухорських,архітектора Михайла Федика,Ярослава Мотики,Богдана Романця,Володимира Іванишина.

Орест Голубець - мистецтвознавець
Орест Голубець – мистецтвознавець

Завжди прислухався до мистецтвознавчих візій Ореста Голубця, Мирона Яціва, Шимчуків, до думки колекціонерів Ярослава Лемика, Івана Гречка, Тараса Лозинського.

Євстахія Шимчук - мистецтвознавець
Євстахія Шимчук – мистецтвознавець

Все,що мені вдається ,-це їх заслуга: згаданих вище і не згаданих…Всі вони мали на мене певний більший чи менший вплив. І  я їм дуже вдячний. Дякую всім!

Ігор ДАНИЛИХА

P. S. Це останній тур карикатур перед перервою. Але  це не фінальна наша зустріч, адже поки що ви оглянули 60 шаржів. А я на початку проекту обіцяв 100. Далі буде…

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.