Львів – це місто у якому надрукували першу українську книгу, побудували перші залізничні колії та поштове відділення європейського зразка, відкрили перший український театр, університет та школу, а також запалили першу у світі гасову лампу та підняли у повітря першу повітряну кулю.
Проте це загальновідомі історичні факти, якими може сміливо пишатися кожен українець. А що ви знаєте про сучасний Львів?Пропонуємо Вам познайомитись з іншою, нетиповою стороною Львову.
Львів – це Європа?
Львів – це самобутнє місто з незвичайною атмосферою та особливим характером. Більш того, він став першим українським містом, яке потрапило до Топ 100 міст Європи. Він зачаровує кожного туриста, і не дарма, адже саме Львів називають близнюком Праги, старим Краковом та маленьким Парижем. Пов’язано це з тим, що у місті поєдналася історія 8 держав, у складі яких колись перебував Львів.
До речі, місто стало Парижем не тільки на словах, адже у 1978 році у Львові проходили зйомки 3-серійної кінострічки “Д’Артаньян і три мушкетери”. А, як відомо, події у фільмі відбувалися саме у французькій столиці.
Цікаво, що у місті є декілька вулиць, які назвали на честь західних зірок та діячів. Серед них вулиця Вашингтона, Лінкольна, Джона Леннона та інших.
Друга у світі Статуя Свободи
Наприкінці XIX століття Леонардом Марконі на будівлі Галицької ощадної каси було встановлено скульптурну групу, центральну фігуру якої назвали “другою Статуєю Свободи”. Сьогодні вона знаходиться на даху Львівського етнографічного музею.
Насправді скульптура є символом ощадливості та банківського успіху, проте зовнішньо відмінність полягає у тому, що українська статуя “сидить”. За часи радянського союзу це породило багато іронічних висловів на кшталт “у СРСР навіть Свобода сидить”.
Що пов’язує Її Величність королеву Єлизавету II та Львів?
У Львові народився та виріс український король капелюхів та аксесуарів Руслан Багінський. Його бренд обирають не тільки відомі українки, а й світові зірки, серед яких Madonna та Miley Cyrus.
Крім цього, сама Королева Великобританії Єлизавета II отримала у подарунок спеціально розроблений капелюшок у жовто-блакитних кольорах від бренду «RB», що став символом вдячності українців за підтримку держави на тлі страшної війни.
Що об’єднує сучасну історичну будівлю у Львові, гумор та туалет?
За адресою Площа Ринок 45 можна знайти історичну будівлю, де у 30-х роках минулого століття розміщувався один з найвідоміших ресторанів “Атляс”. У чому ж полягає іронія?
Якщо всі українці “відвідували туалет”, то львів’яни, які торгували на площі “йшли до пана Едзю”, власника згаданого закладу, у якому було встановлено платний туалет. З особливою красномовністю описують львівський гумор правила, які були встановлені у “Атлясі”:
● “Тарілки, стакани та крісла у якості аргументів до своїх політичних та релігійних поглядів використовувати не дозволяється”
● “Гостям забороняється забирати додому ножі та виделки, а якщо ну дуже хочеться, то не більше однієї пари на місяць”
● “Певна кількість випитого алкоголю дозволяє вимагати від власника закладу безкоштовної доставки відвідувача додому”
● “У разі зіткнення з поганим обслуговуванням прохання до гостей бути терплячими, чекати, їсти, пити, залишати ресторан без скандалу та оплати рахунку”.
Сьогодні гості та жителі міста можуть відвідати реставрований, після радянської конфіскації ресторан за тією ж адресою.
Як пов’язані Львів та Голлівуд?
Вже понад 15 років Львів є одним з розробників спецефектів для Голлівуду. Саме завдяки IT-розробникам зі Львову світ побачив такі фільми, як “Гаррі Поттер”, “Халк” та “Спайдермен”.
Секс і місто
У 1425 році у Львові був встановлений “Стовп Ганьби” на якому публічно карали громадян за “любовні злочини”. У ті віки жорстоким порушенням та злочином вважалися позашлюбні зв’язки, гомосексуальні відносини, самозадоволення і любовні зв’язки між християнами та нехристиянами.
Цей стовп зберігся і досі, знайти його можна в Італійському дворику Львівського історичного музею.
Водночас Львів відомий як місто, у якому започаткували “мазохізм”, адже тут народився та виріс відомий у всьому світі Леопольд фон Захер-Мазох. Сьогодні у Львові встановлений латунний пам’ятник Мазоху, у якого, до речі, є “родзинка” у вигляді відстовбурченої кишені з принадами письменника. Вважається, що той, хто покладе руку до кишені Мазоха – знайде щастя.
Крім цього, гості та жителі міста можуть завітати до однойменної кав’ярні “Мазох”, та спробувати фірмовий напій “Покарай мене, моя господиня!”. Але будьте готові до того, що дегустацією не обійдеться.
І це лише маленька частина незвичайних фактів про Львів, адже це місто та його жителі мають настільки багату історію, що неможливо розповісти про всі “родзинки” навіть написавши книгу.
Наталка СТУДНЯ
Джерело: Visit Ukraine