Цього року українці по всьому світу будуть відзначати 85-ті роковини Голодомору 1932-1933. Пропонуємо нашим читачам ознайомитися з матеріалами про Великий Голод опублікованими у тогочасних українських газетах. Правопис збережено.
Преса доносить: в Україні брак хліба. В Харкові, Києві, Одесі та інших містах відбуваються щоденно голодові заворушення. Голодуючі нападають на склади й поїзди з харчами мимо сильної сторожі військ ҐПУ. Доведені до розпуки голодуючі кидаються на магазини та гинуть від куль чекістів. Місцями вдається голодним роззброїти сторожу. Були випадки, що надіслані на поміч військові відділи відмовлялися стріляти до голодних. За недодержання „хлібозаготовки” виселюють масово українських селян на Сибір. В послідніх місяцях виселено з України до 20,000 селян, між ними також опозиційних комуністів-українців. Нещасні виселенці замерзають в неопалюваних вагонах. Карні експедиції відбирають від українських селян рештки збіжжя та карають за невиконання розпорядків червоної (від крови!) влади.
„Нова зоря”, 2 лютого 1933 року
В числі 2909 „Возрождєнія”, з 20.V, оповіщено лист з Кубані. З нього подаємо важніші місця: „Смертність в кожнім місті така, що хоронять не лише без домовини (нема дощок), а просто викопують велику яму, куди звозять опухлих від голоду та закопують. Се діється в місті. А по селах один жах! Там трупи лежать по хатах, доки сморід не зверне увагу людей. Нема хліба.
В тих станицях, де є риба, люди сушать ости риб, мелять їх, мішають з водою, роблять „пляцки” і се заступає їм хліб… Ні котів ні псів на Кубані вже давно нема – їх всіх поїли… Зачали пропадати діти. їх заманюють під тою або іншою покришкою, то просять занести яке-небудь письмо. Тоді дітей ріжуть, роблять з них котлєти і продають. Топлений смалець продають голодним. Викрили вже кілька таких організацій. В колодязі найшли кости з людськими пальцями. В пивницях познаходили посолене людське мясо. В школах заповіли дітям, щоби самі не ходили, тільки з родичами”.
„Нова зоря”, 1 червня 1933 р.
Російський часопис у Кишиневі „Експрес” повідомляє, що в Одесі вибухли поважні заворушення, спричинені голодом і недостачею довозу харчів. Сотки мешканців Одеси порозбивали державні харчеві склади й розхопили всі запаси. Наочний свідок Ґріґор’єв, який втік з Одеси до Кишинева, оповідає, що відділи Червоної армії стріляли до народу, вбиваючи багато осіб. Під час вуличних боїв часть війська перейшла на сторону юрби і разом пішла за місто, де станула повстанчим табором. Однак червоне військо зліквідувало цей обоз артилерійським вогнем.
„Діло”, 7 січня 1934 р.
3 листа, писаного від рідні, яка живе в одному з найбільших міст України, довідуємось про ціни продуктів на тамошньому ринку. І так літра молока коштує 3 і пів карб. Десятка яєць 12 карб. Мясо – 17 карб, кільо, одна курка 25-30 карб. Цукор (у вільній продажі) 30 карб. кільо, картопля – 120 карб. пуд (16 кільо). Склянка муки – 2 карб. От через це – вареники, галушки або бліни – це розкіш. Склянка рижу 5 карб. Молода картопля – одна штука пів карб, та її майже не видно. „Вчора зробили ми борщ – але хоч коштував 15 карб. (ми туди доклали кусок капусти, який купили за 3 карб., картоплі за 2 карб. та кусок мяса за 7 і пів карб.) – всетаки вийшов ні до чого. А все те й за гроші тяжко дістати, бо просто бракує на ринку. В порівнянні до такої дорожнечі большевики платять дуже мало. Платять приміром інжинерові 350 карб. у місяць, а це ледве стільки, що з того він має право жити 10 день. А де ж решта місяця? Або що він має робити коли має на удержані родину?
Як дає собі раду звичайний робітник, якому платять 100-200 карб? Недоїдає. Чи може він вижити цілий місяць 16-ма кільоґрамами бульби? За що тоді купити якусь одежину? Так виглядає большевицький рай на ограбленій Україні! Не дивно, що сухоти страшно там тепер поширені. А большевики як на сміх воліють побудувати дві-три лічниці для сухітників, аніж дати їсти ще здоровим. Се в них називається „пролетарська цивілізація”.
„Правда”, Львів, ч. 32,1933р.
Чернівецький „Час” оголосив такого листа: „Поважний пане редактор! Маючи на увазі розповсюдження комунізму у нашім селі, з якої причини і переведено труси і арештування кількох легкодумців, що далися на підмову до комунізму і щоби запобігти цьому лиху, прошу помістити у Вашім шановнім часописі лист, який я отримав від свого свояка з Харбіну з 15 травня 1933 р.: „Дорога рідне! На ваш запит в листі, що діється на Україні, то пишу Вам от що: в Росії і на Україні дуже тяжко жити. Нарід гине, як мухи, від епідемії тифу, болезней і голоду. Люди вмирають з голоду на улицях Київа і інших городів. Нема хліба, нема бараболь, нема ліків. Люди їдять траву, вибирають посаджену картоплю і їдять сиру. То саме діється в Сибірі і у Владивостоці, куди тікав нарід”. Читайте це, браття гуцули, і не вірте нікому, що в СССР добре, бо це нам пише нї якийсь чужинець, а таки наш чоловік, зайшлий туда ще 1914 р.
Населення в Совітах голодує так страшно, що в деяких місцевостях доходить до людоїдства. Не дивлячись на це, більшовики вивозять багато харчевих продуктів за кордон, щоби дістати трохи готівки, якої потребують на агітацію. З тої причини прийшло недавно в одеській пристані до жахливих і трагічних подій.
Коли почали ладувати три кораблі консервами, рибою, маслом та іншими продуктами, щоби відправити за кордон, ціла маса голодних мешканців старалася не допустити до того. Але чрезвичайка була про це попереджена.
Змобілізовані агенти ДПУ і відділи червоноармійців повели правдивий наступ на товпу, в якій були також жінки й діти, і почали стріляти. Товпа розбіглась лишаючи вбитих і ранених. Після цього робітники відмовились ладувати продукти на пароплави. Але тут знову пішли в рух револьвери.
Ціла пристань була засіяна трупами, а багато арештованих пішло на муки до льохів чрезвичайки. Так то кормить робітничо-селянська влада своє населення.
„Свобода”, Ню-Джерзі, 1933 р
Писали про Голодомор і західні газети, хоча там замовчувалися про страхітливі масштаби голоду. Багатьом на Заході було важко повірити, що в той час як СРСР експортує зерно й відмовляється від допомоги, на Україні може лютувати голод.
Зібрав і підготував Маркіян НЕСТАЙКО