Наприкінці квітня та в травні активізуються змії, тож кожному варто бути обережним. Від початку року у Львівській області трапилися вже два випадки укусів – 9-річну мешканку Самбірщини вкусила гадюка поблизу дому, а 23-річного киянина змія вкусила на Яворівщині.
Суспільне дізнавалось, які змії водяться на території Львівської області, чи всі вони є отруйними і потребують протиотрути, а також як поводитись при зустрічі із зміями.
Із теплом активізуються і змії
З приходом тепла активними стають холоднокровні тварини, зокрема плазуни. Так з початку цього року, як повідомили в департаменті з питань цивільного захисту Львівської ОВА, на території Львівщини трапилося вже два випадки укусів змій.
Зокрема, як уточнив директор департаменту Ігор Туз, 21 квітня, близько 17:20 год., до Центру дитячої медицини лікарні “Охматдит” з діагнозом укус змії поступила дитина 2016 року народження, жителька с. Нижня Яблунька, що у Самбірському районі. А вже 22 квітня, близько 14:50 год., до Новояворівської центральної районної лікарні поступив військовослужбовець 2002 року народження, мешканець Києва, якого в с. Вербляни Яворівського району вкусила змія.
Загалом за минулий рік, за словами Ігоря Туза, зафіксували 30 випадків укусів змій, серед яких четверо постраждалих – діти. Перший випадок трапився 28 квітня в Яворівському районі, а останній за минулий рік – 21 жовтня.
Чи всі змії отруйні
Як зазначив голова Львівського відділення і віцепрезидент Українського герпетологічного товариства Тарас Гринчишин, на території Львівської області трапляються чотири види змій: вуж звичайний, мідянка, полоз лісовий і гадюка звичайна. Перші три види неотруйні, крім того полоз і мідянка занесені до Червоної книги України і за вбивство цих тварин передбачене чимале покарання. Крім того, часто трапляється безнога ящірка веретільниця, яку зазвичай помилково називають мідянкою.
Отруйною з них усіх є тільки гадюка звичайна (інші її назви, як-от гадюка карпатська – помилкові).
“Гадюка може бути різної масті: сірої, коричневої, бурої – у кожному з цих випадків на спині є більш-менш чіткий і помітний темніший малюнок – зиґзаґ. Також бувають цілковито чорні гадюки – меланісти. І це не гадюка Нікольського, оскільки цей підвид звичайної гадюки трапляється у центральних і східних областях України”, – пояснює герпетолог.
За даними медичних закладів і ДСНС, загалом у рік на Львівщині фіксується від 20 до 50 укусів гадюками. Ще частина потерпілих, ймовірно, стільки ж, зі слів Тараса Гринчишина, не звертаються за медичною допомогою. Таким чином, у Львівській області стається до 100 укусів на рік, а в Україні – до тисячі.
Водночас, і гадюка звичайна, і гадюка степова (інший вид, що трапляється на півдні України) не вважаються смертельно отруйними.
Летальні випадки внаслідок укусів насправді трапляються, але вони вкрай рідкісні – у масштабі України це може бути один випадок на рік. Зокрема, у Львівській області за понад 20 років відомо лише про три-чотири летальних випадки, двоє з яких – малі діти.
Саме зараз, наприкінці квітня й у травні, гадюки помітно активізуються. Самці цього виду, як наголосив Тарас Гринчишин, менші, але яскравіші й помітніші – активно мігрують у пошуках самиць, малообережні й часто потрапляють людям на очі.
“Незабаром почнуться зміїні “весілля”, гадюки більше будуть купчитись, за ними цікаво спостерігати, але варто бути обережними. Згодом, у спекотні дні, самці траплятимуться лише зрідка, зате більші й тьмяніші за них самиці регулярно виповзатимуть погрітися, переважно у тих самих місцях. Слід мати на увазі, що гадюки менш рухливі за інші види наших змій і, скажімо, “стрибати” чи “ганятися за людиною” взагалі не здатні”, – додав чоловік.
Небезпека від укусів
За словами лікаря-анестезіолога Центру дитячої медицини (Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру) Максима Ковальова, типовою реакцією на укуси змій є поширення та мігрування набряків по тілу. Так було і у випадку з 9-річною дівчинкою.
“Стан дитини з позитивною динамікою. Ділянка укусу досі набрякла, є почервоніння і набряк, які поширюються та мігрують по ходу судин вверх. Це типова реакція, лякатись цьому не варто. У випадку з дівчинкою буквально за три дні набряк у неї мігрував з коліна до верхньої частини стегна, зони сідничної складки. Загрози для життя такі набряки не несуть”, – пояснив анестезіолог.
Скільки часу виникатимуть набряки після укусу змії і мігруватимусь синці по тілу, залежить від віку змії (чим старша, тим більше в ній отрути), а також віку та ваги людини. Тобто, якщо змія вкусила дворічну дитину вагою 15 кг, то складність буде більшою, ніж коли вкусить здорового 80-ти кілограмового чоловіка. Дозу отрути вони може і отримають однакову, але з перерахунку на масу тіла в дитини її буде більше. Відтак, зі слів лікаря, набряк, синець і стан буде гірший.
Лікування після укусу змії полягає у протизапальних та протинабрякових (протиалергічних) препаратах, які перешкоджають надмірному тромбуванню судин.
Що стосується протиотрути, то її вводити не потрібно. Лише в окремих випадках, коли укус викликає анафілактичний шок. В інших випадках введення протиотрути має бути зважене і обґрунтоване, з чіткими показами.
“У 99% випадках укусів змій протиотрути вводити не потрібно. Більше того, вона також може нашкодити. Найкраще – це підтримуюча терапія”, – каже Максим Ковальов.
Проте укус змії може нести в собі ризик інфікування правцем, тому лікар додає:
“Якщо від укусу змії людина не помре, то від правця летальність майже 100%. Тому треба проводити екстрену профілактику правця. Йдеться про вакцинацію та/або введення протиправцевого імуноглобуліну в залежності від вакцинального статусу. Її склад також має визначати виключно лікар, який буде займатись пацієнтом”.
Що можна, а чого точно не варто робити після укусу
Якщо все ж змія вкусила, насамперед, зі слів медиків, варто негайно звернутись за медичною допомогою. Анестезіолог Максим Ковальов наголосив, що розрізати місце укусу, накладати джгути, вичавлювати з рани отруту чи відсмоктувати її самому не варто. Місце укусу найкраще обробити антисептиком, помити милом чи звичайною водою. Кінцівку варто знерухомити, щоб отрута не всмоктувалась в інші ділянки тіла, а з рук чи ніг зняти прикраси.
Якщо людині стає погано, є утруднене ковтання, паморочиться в голові, втрачає свідомість, варто поспішити.
“Якщо не знаєте, що робити при укусі змії, то краще нічого самому не робити, аби не нашкодити. Негайно викликайте швидку”, – каже лікар.
Як можна вберегтися
Якщо людина побачила гадюку чи іншу змію десь на природі, зі слів Тараса Гринчишина, варто просто розійтися з нею і у жодному разі не вбивати її.
Якщо це трапилося поруч із житлом людини, потрібно відразу зателефонувати в ДСНС і повідомити про випадок. Якщо змію помітили на рівній поверхні, до прибуття фахівців її можна обережно накрити тазиком чи відром.
У кожному разі вартує попередньо сфотографувати плазуна – переслане фото допоможе ідентифікувати вид, оцінити ступінь небезпеки й вжити адекватних заходів. Також можна надіслати світлину у спеціалізовану Фейсбук-групу “Жаби, ящірки та змії”, зазначивши дату і місце спостереження – надавши йому й наукової вартості.
Також, як наголосили у департаменті з питань цивільного захисту Львівської ОВА, не варто ігнорувати загальні рекомендації:
- Йдучи на прогулянку, одягати штани з цупкої тканини, високі черевики, в які можна заправити штани.
- Перед тим, як присісти на пеньок, дерево, камінь чи просто на траву, потрібно оглянути навколо, постукати палицею. Стукіт відлякає змій. Щоправда, у спекотні дні їхня поведінка може змінюватися.
- Змії часто ховаються в старих пнях, копицях сіна, під камінням або стовбурами дерев. Саме тому цих предметів краще не торкатися руками, а користуватися палицею.
- Якщо зустрілися з плазуном, не тікайте, не робіть різких рухів. Зазвичай змія просто не побачить нерухомий об’єкт. Краще завмерти і чекати, доки гадюка відповзе, або тихенько без різких рухів відійти в сторону.
Ольга ШВЕДА