Пропонуємо нашим читачам переглянути столітні світлини із одного із сіл на Львівщині. Мова йде про населений пункт, що знаходиться у Бродівському районі й носить назву Білявці.
З історії села відомо, що перші письмові згадки про нього датуються початком XVI століття.
На світлинах часів Першої світової війни ми можемо побачити дерев’яний храм – церкву Покрови Пресвятої Богородиці. І що саме цінне навколо храму прихожан, серед яких місцеві жителі та мешканці із сусідніх сіл.
Історія церкви Покрови Пресвятої Богородиці є дуже цікаво. Вона була зведена у 1884 році. Місце було вибране не випадково, до того там теж стояла церква.
Новий храм був хрещатим в плані, виконаний у візантійському стилі. Навіть відомо, що ковальські роботи для неї виконав майстер М. Голиновський, а роботи по каменю — майстри Я. Стеблак та М. Дацюк. Біля церкви знаходилась гарна дерев’яна дзвіниця. Проте в роки першої світової війни церква згоріла, тому зображення, яке вдалось знайти, насправді є унікальним і цінним для мешканців села.
1928 року белзькими майстрами Йосифом та Володимиром Літовинськими була споруджена нова дерев’яна церква. Маляр Д. Якимович у 1930-х роках розмалював вівтар церкви. До 1939 року покровителем церкви була «Банкова спілка Вільгельма Шмідта» з Бродів. У 1946—1961 роках храм був діючим, а 1961 року закритий. Лише за 30 років, у 1991 в храмі було відновлено богослужіння.
Також на знайдених світлинах можна побачити біженців в роки Першої світової війни, можливо це місцеве населення, перед евакуацією на схід. Достеменно невідомо. Проте видно, що люди з майном, худобою кудись їдуть в пошуках кращої долі й вимушено покидають домівки.
Тетяна ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО
Джерело: https://bildarchivaustria.at