Протягом останніх двох тижнів, під час археологічних досліджень у подвір’ї Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» (вул. Степана Бандери, 1) , де свого часу була катівня КДБ, виявили два масові людські захоронення. В одному знайшли останки двох людей, а в іншому – понад десять. Однак фахівці не виключають, що ще знайдуть рештки закатованих.
“Другий рік в подвір’ї Тюрми на Лонцького ведуться археологічні дослідження. В результаті цієї роботи, було виявлено дві ями, одна з яких – з масовим захороненням. На даний момент ми можемо сказати, що це, однозначно, захоронення жертв радянських репресій періоду 40-х-50х рр. На сьогодні відкриті два останки і продовжується обстеження другої ями, в якій є, наразі, понад 10 останків, але весь розкоп ще не відкритий. Є багато супровідного матеріалу на основі якого ми будемо досліджувати дане поховання, наскільки можливо – встановлювати датування, а також загальну кількість людей, які загинули.
Хочу зауважити, що відколи існує Музей «Тюрма на Лонцького» і відколи ми тут працюємо – це перше масштабне археологічне дослідження цієї території. Роботу щодо цього поховання ми тільки починаємо, також сьогодні, по факту виявлення поховань, національною поліцією відкрито кримінальне провадження . Будуть проводитися різноманітні експертизи і дослідження жертв репресій. Також буде посилена робота з архівами”, – розповів під час брифінгу директор Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий.
“Цьогоріч ми розпочали черговий етап досліджень, яке проводили методом зондажування та шурфування за допомогою техніки. В кінці минулого тижня нам вдалося локалізувати першу поховальну яму, після того ми продовжили дослідження і ще в одній траншеї знайшли друге місце поховання, де більше 10 останків.
Це лише початковий етап досліджень Наразі ми не можемо точно встановити до якого періоду відносяться загиблі, але можна однозначно стверджувати, що це після 1939 року, після першого приходу радянської влади на територію Львівщини.
Супровідний матеріал, який вдалося віднайти, стверджує про те, що знахідки на поховальних ямах відносяться до польського періоду (до 1939 року), але зрозуміло, що люди після 1939 року мали ще ці речі. Серед цих речей є: посуд, склянки, пляшки, банячки та інші побутові речі, є також речі і радянського періоду. Окрім того, видно, що є залишки сукна, одягу, взуття, певних особистих речей, а також довідка радянського зразка одного з загиблих.
Одна з можливих версій – це поховання від 1939 до 1941 рр. оскільки, саме в цей період почали страчувати на території тюрми, у внутрішньому дворику, камерах та закопувати тут на подвір’ї. Можливо, це уже 1941 рік, перед червневими подіями.
Ці дві поховальні ями говорять про певний почерк. Ми неодноразово працювали на місцях захоронень жертв політичних репресій НКВС, яке має свій почерк. Останки скидалися в ями. Завжди крім людських кісток були тваринні кістки, тут вони теж є. А поверх насипали різне побутове сміття. Можна зауважити багато будівельного сміття та величезний шар насипного ґрунту. Зокрема, перший розкоп має глибину 1,60 м – 1,80 м., другий – понад 2,5 м.
Наразі однозначно можна стверджувати, що це жертви політичних репресій, що це поховання після 1939 року, і, що є перспектива знаходження ще захоронень”, – зазначив Святослав Шеремета, керівник меморіально-пошукового КП ЛОР «Доля», яке проводить розкопки.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ