В п’ятницю, 8 листопада 2019 року, о 16.00 у виставкових залах Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького (проспект Свободи, 20) відкрилася виставка Романа Романишини під назвою “Перехрестя”.
“Сьогодні ми маємо дуже гарну митецьку подію в стінах нашого музею – відкриття виставкового проекту знаного в Україні та далеко за її межами митця Романа Романишина «Перехрестя». Кожна людина може уявляє перехрестя по своєму – перехрестя доріг, перехрестя, яке трапляється на життєвому шляху, перехрестя митця в його мистецькому доробку, його усвідомленні навколишнього та прекрасного. І дивлячись на твори, які художник представив на виставці, він відчуває це дуже особливо. І назву виставкового проекту він виніс на загал вже маючи опрацьований матеріал, виклавши його в своїх творах”, – сказав генеральний директор Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Ігор Кожан відкриваючи виставку.
Виставка символізує безконечні життєві перетини часу і людської долі, креативних помислів та оригінальних авторських ідей, реального навколишнього світу і власного, створеного художником, безконечної низки наших емоцій та асоціацій…
“Сьогоднішня виставка Романа Романишина є дуже помітним явищем не лише у львівському мистецькому середовищі, але й у мистецькому середовищі України. Романишин, як художник, особистість надзвичайно інтелектуальна і поле його інтелектуалізму невпинно зростає, розширюється у всіх вимірах. І те що ми сьогодні бачимо, це така своєрідна цивілізаційна модель людства. Він вивчає ці культурні моделі людства і разом з тим створює власний світ, який охоплює цю цивілізаційну модель. В цьому світі він рухається абсолютно вільно не маючи ніяких бар’єрів та меж, освоює різноманітні матеріали, працює в графіці, скульптурі, малярстві, інсталяції, в будь-якій мистецькій формі.
Роман Романишин – художник, котрий абсолютно не терпить ніякої гордині, ніяких титулів, нагород та звань. Він просто художник з великої букви та великий патріот. Творець, бо не творити він не може,це для нього як биття серця і як дихання”, – підкреслив доктор мистецтвознавства, професор ЛНАМ Орест Голубець.
Секрет його успіху криється в особливому поєднанні багатого внутрішнього світу автора, нескінченного поля спогадів, сформованого на рівні дитячих уявлень, із глибоко індивідуальними переживаннями актуальних подій сьогодення. У такому потужному інтелектуальному «сплаві» невпинно народжуються нові авторські ідеї. У прагненні сягнути філософської «основи основ» буття, намагаючись пов’язати їх із долею близьких і найдорожчих людей, родини й сім’ї, своїх предків і рідного народу, художник наполегливо укладає та розширює власний ірреальний творчий простір. У ньому немає обмежень, стираються видимі часові межі, грані між мистецькими формами, жанрами, правилами застосування матеріалів і технік.
“Щоразу коли потрапляю на виставки Романа Романишина з великим інтересом розглядаю мистецькі твори, а також з інтригою читаю підписи. Оскільки, вони є своєрідними орієнтирами, які допомагають нам розгадати ті таємниці, які заклав в твори сам автор.
Відвідавши виставку в мене склалося враження, що я потрапила на театральну постановку . Тут авторська сценографія, авторська драматургія, де живопис, графіка, пластика, інсталяції комунікують між собою і творять вишукану, стилістичну єдність”, – зазначила живописець, кандидат мистецтвознавства Галина Новоженець.
Здається, що у креативних помислах Роман Романишин не може зупинитися, бо інакше втратить головний сенс свого життя. Певний ключ до розгадки його творчості дає текст, написаний до монографії “Terra” в 2014 році. Художник сам працював над концепцією цього видання, розділяючи свої праці на три підрозділи – філософські субстанції “Ріка”, “Гора” і “Дорога”. Прикметною є характеристика першої: “… За давно писаними правилами вона (Ріка) не дозволяє входити двічі і тому не дає шансу на повтори і забороняє дублі.
На глобальний підхід до творчості Романа Романишини звернула увагу куратор галереї «Зелена канапа» Леся Домарадзька.
“Головна ознака творчості Романа Романишина – це глобальність. Дуже багато художників не виходять за місцеві рамки, і коли ми дивимося на втори багатьох митці, то можемо сказати: «Цей художник зі Львова, а цей з Одеси». Роман Романишин точно гарно би виглядав будь-яких залах світу і буде зрозумілим відвідувачам різних національностей”, – наголосила куратор галереї «Зелена канапа» Леся Домарадзька.
У творчому доробку Романишина близько 70 персональних виставок за кордоном, в багатьох країнах Європи, у Китаї, Японії, США та Канаді. Секрет успіху художника криється в дивному поєднанні власного внутрішнього світу, безконечного поля спогадів, сформованого на рівні дитячих уявлень, з глибоко індивідуальними переживаннями актуальних подій сьогодення.
“Щодо назви та концепції виставки. «Перехрестя» тут у формі множини – багато різних перехресть. Перехрестя різних технік, філософій, культур, мандрів і т.д. І навіть те, що ми тут зустрілися сьогодні – це перехрестя моєї та ваших доріг. Маленькі перехрестя, на яких творяться різні події.
Те що ви побачите це перехрестя різних доріг. Я починаю з давньої культури Вавилону та Єгипту, переходжу до часів християнства і аж до сьогодні. А завершується магічним кубом, який теж пов’язаний із сьогоденням. По дорозі ви побачите багато речей і впізнаєте мої рефлексії на ті події та мандри, що стаються в моєму житті”, – розповів автор виставки Роман Романишин.
Експозицію виставки можна буде оглянути в у виставкових залах Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького (проспект Свободи, 20) до 8 грудня 2019 року.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ