Роман Лаврентій розкаже про “Українську театральну справу у Станиславові (Івано-Франківську): від початків до 1939 року”

378
Роман Лаврентій розкаже про "Українську театральну справу у Станиславові (Івано-Франківську): від початків до 1939 року"

У вівторок, 25 березня 2025 року, о 18:00 у Львівському Фотомузеї (Львівський палац мистецтв, вул. Коперника, 17) відбудеться лекція Романа Лаврентія “Українська театральна справа у Станиславові (Івано-Франківську): від початків до 1939 року”.

Станиславів (нині – Івано-Франківськ) у першій третині ХХ ст. став другим потужним осередком українського театрального життя Галичини, який частково конкурував зі Львовом, а під час криз навіть компенсував відсутність національного театрального колективу в столиці краю.

Саме тут від 1910 р. існувало «Драматичне товариство “Народний театр імени Івана Тобилевича”», яке з лютого 1911 р. давало аматорські вистави; тут постав у травні 1919 р. перший на західноукраїнських землях державний театр – Державний театр Західної області Української Народної Республіки; тут розпочав свою діяльність у 1928 р. професійний Український народний театр ім. І. Тобілевича, у 1929–1931 рр. будучи де-факто «театром на два міста» (Станиславів та Львів). Театр, якому судилося стати одним із провідних колективів Галичини міжвоєнного періоду (під керівництвом режисерів Я. Давидовича (1928–1929), В. Блавацького (1929–1930), М. Бенцаля (1930–1933, 1935–1938), Й. Стадника (1933–1935)). Театр, для якого композитор Я. Барнич написав – і сьогодні популярні – оперети «Шаріка», «Гуцулка Ксеня» та ін.

У Станиславові жив і закоханий у театр меценат-українець Костянтин Станіслав Прус-Вишневський, який значну частину своїх доходів як віце-директор Державного банку краєвого господарства, а також кошти від продажу автомобілів (співпрацював з компанією «Форд») – вклав у розбудову національного театру в місті…

Подія організована у співпраці Українського Фотографічного Товариства (УФОТО), Львівського Фотомузею та Львівського палацу мистецтв.

Розголос забезпечують Українське радіо. Львів, Радіо “Львівська Хвиля”, Сайт про Захід України “Бомок”, Інформаційна агенція “Гал-інфо”, Громадський сайт Львова “Форпост”, Інтернет-видання “Діло”, Фотографії Старого Львова та Площа Галицька.

Гостинно пригощатиме Кава Старого Львова.

БІОГРАФІЧНА ДОВІДКА

Роман ЛАВРЕНТІЙ – кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри театрознавства та акторської майстерності Львівського національного університету імені Івана Франка, головний редактор театрознавчого журналу «Просценіум» (від 2023), голова Театрознавчої комісії Наукового товариства імені Шевченка.

Автор бл. 100 наукових публікацій (з них понад 30 енциклопедичні), редактор і укладач низки наукових видань, присвячених історії театру. Читав відкриті лекції з історії українського театру у Львові (Україна), Кракові (Польща), Празі (Чехія) та Відні (Австрія). Розробив та провів кілька авторських екскурсій, присвячених театральній історії Львова.

Наук. інтереси: Історія українського та зарубіжного театру кін. ХІХ – першої пол. ХХ ст.; естетичні трансформації в мистецькій мові українського театру Галичини міжвоєнного періоду; українська театральна культура в іменах; міжнаціональний діалог у сфері театрального мистецтва та соціокультурний контекст.

Вибрані проєкти:

2023
Співрозробник віртуального музею «Перший Український “Гамлет” (Львів, 1943)» – до 80-річчя української прапрем’єри трагедії В. Шекспіра (авторка ідеї та концепції – Майя Гарбузюк). Учасники міжнародного проєкту: Кафедра театрознавства та акторської майстерності Львівського національного університету імені Івана Франка й Український міжуніверситетський шекспірівський центр Запорізького національного університету та Шекспірівський інститут Бірмінгемського університету (Великобританія). https://www.artsteps.com/view/657d8dcb3e7698b59c6de2a7

2020-2021
Відкритий авторський навчальний курс з історії театру на платформі ArtForLife “Театр для кожного”. Автори – Софія Роса-Лаврентій, Роман Лаврентій, Любов Ільницька (2020-2021). https://artplatform.academy/teatrdliakognogo

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.