Проходячи поміж львівськими будинками ми й не здогадуємось які історії пам’ятають їхні древні стіни. Напевно кожен знає будинок під номером 48 по вулиці Дорошенка. Меморіальна дошка, на ньому, повідомляє що «22 червня 1941 року біля цього будинку загинули від фашистської бомби українські письменники-комуністи Олександр Гаврилюк та Степан Тудор». Та насправді ця оселя відома через зовсім іншу, вагомішу, причину.
Мало хто знає, що сюди, як то кажуть у Галичині, на «кавалєрку» (залицяння) приходили не хто інші як Лев Шепарович, Андрій Мельник та Євген Коновалець. Останні двоє в стануть співзасновниками Української Військової Організації та майбутні голови ОУН.
Саме тут жив Степан Федак, дочки якого Ольга та Софія стануть дружинами відповідно Євгена Коновальця та Андрія Мельника.
Рід Федаків ще з кінця ХІХ століття був знаним не тільки у Львові а й у всій Галичині. Степан Федак, у майбутньому відомий філантроп, громадський діяч і правник народився 1861 році у м. Перемишль. Навчання проходив у бурсі ставропігійського інституту та академічній гімназії, після чого вступив на правничий факультет Львівського університету.
У 1899 році С. Федак разом з К. Левицьким та М. Грушевським засновують Українську Національно-Демократичну партію. Також С. Федак активно співпрацює з митрополитом А. Шептицьким. Довший час він виконував функції управителя Галицької митрополії та радника митрополита з правових питань. У 1918 році його призначено на посаду державного секретаря харчових справ уряду ЗУНР.
Окрім Ольги та Софії Степан Федак мав ще шестеро дітей. Олена Федак стала дружиною Лева Шепаровича, а син Степан-Ярослав, активний учасник Української революції 1917-1920 років і ад’ютант Симона Петлюри буввідомий тим, що здійснив невдалий замах на Ю. Пілсудського. Цю подію називають першим терактом УВО, яку очолював Є. Коновалець.
Патріарх родини – Степан Федак помер 6 січня 1937 р. У наступному 1938 році вбють його зятя Є. Коновальця. У 1941 році помре ще один його зять Л. Шепарович, а в 1924 р. родину Федаків сколихне ще одне нещастя – загине Степан-Ярослав Федак.
Невблаганна доля розкидала дітей С. Федака по світу. В купі з смертями рідних це стане їхньою платнею за активну участь родини у боротьбі за українську державу.
Зараз на будинку Федаків розміщена меморіальна дошка у пам’ять про загиблих поетів-комуністів. Але, нажаль, славетна родина Федаків не удостоїлась хоча б невеликої згадки на будинку де проживали стільки років поспіль.
тут коротко і не получиться…. про цих всіх зрадників України…. які і не були вбитими ,чи закатованими … про всю цю злоинну банду,що діяла проти України….