Напередодні дня Св. Миколая, 18 грудня 2017 року у Державному меморіальному музеї Михайла Грушевського у Львові (вул. І.Франка, 154) відбулося відкриття виставки “Різдвяні плетіння. Вироби зі соломи Марії Іванишин”.
«З п. Марією ми мріяли, що обов’язково до Різдва, до свята Миколая маємо зробити її персональну виставку. Цей задум з’явився ще влітку, коли ми зустрілися у Глинянах на відкритті музею килимарства. Хоча ще 15 років тому п. Марія теж представляла свої авторські роботи у Львівському домі Грушевських, але це була виставка до Великодня і тоді презентовано було писанки.
п. Марія надзвичайно обдарована, неймовірна ентузіастка, людина, котра у себе в хаті може жити разом з стіжком житньої соломи. Її руки знають не тільки як виплести прекрасний дідух,як укласти кожен колосок до колоска, але й знають як виростити оте збіжжя, яке опісля стане предметом, що буде народжувати той задум, який визрів у її душі» – розповіла на відкритті директор музею, заслужений працівник культури Марія Магунь.
Вироби, представлені на виставці «Різдвяні плетіння» – це роботи майстрині Марії Іванишин. В техніці соломоплетіння автор працює лише кілька років, а отже щоразу відкриває для себе нові можливості цього матеріалу, відшукує забуті народні традиції.
«Взагалі солома мене захопила не так вже й давно, але захопила насправді. От хочеться робити саме це, деколи навіть шкода часу на щось інше. Ідея ж виставки справді прийшла до нас у Глинянах, де я проводила майстер-клас і з того часу я почала інтенсивно, предметно працювати на цю виставку. І, відповідно, більшість робіт зроблено з нового урожаю спеціально до виставки» – поділилася майстриня Марія Іванишин
На експозиції представлено найрізноманітніші речі плетені із соломи – дідухи, павуки, ангелятка, обжинкові вінки, прикраси, квіткові композиції, головні убори та багато іншого. Виставка настільки захоплює увагу, що не залишила байдужими нікого з учасників відкриття.
«Я думаю, що Михайло Грушевський сьогодні дуже задоволений. Десь небес він курує цей музей, собі оглядає і дуже задоволений, що в стінах цього музею така гарна і цікава виставка. Я переглянув виставку і я просто в захопленні – настільки витончена, делікатна робота, що диву даєшся» – поділився враженнями археолог Дмитро Павлів.
«Перше враження – виставка елєґантна. Зробити таке чудо, то треба бути дуже талановитим. Для мене є дуже важливим питанням є, як на основі традицій створити абсолютно сучасну версію і Марія сьогодні дала відповідь саме на це питання.
Ця виставка говорить про те, що якщо автор є глибокий, наповнений духовно, то саме Музей Грушевського , це саме те місце. Бо ім’я Грушевського, воно зобов’язує , ти не можеш сюди принести будь-що, бо воно освячене великою думкою, великою працею, великою наукою» – зауважила доцент кафедри художнього текстилю Львівської академії мистецтв Зеновія Шульга.
Виставка експонуватиметься до 15 лютого, тож до цього часу усі охочі зможуть безкоштовно оглянути надзвичайної краси плетені з соломи вироби Марії Іванишин.
Ористарх БАНДРУК
Чому Дідух є українським оберегом і символом Творця та Прави?
Яким має бути справжній Різдвяний Дідух?
Де побачити фото найбільш досконалого за сакральним змістом Дідуха?
Чи існує загальноукраїнський Дідух-захисник і де він знаходиться?
Стаття з фотографіями “ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ОБЕРІГ – ДІДУХ З РІВНОГО В ЕКСПОЗИЦІЇ МУЗЕЮ ІВАНА ГОНЧАРА” – https://uamodna.com/articles/vseukrayinsjkyy-oberig-diduh-z-rivnogo-v-ekspozyciyi-muzeyu-ivana-gonchara/