Рівненська історія легенди американської музики

852
Рівненська історія легенди американської музики

У Рівному додалося меморіальних місць. Тепер рівняни знатимуть, що ім’я всесвітньо відомого диригента і композитора, автора оскароносної “Вестсайдської історії” Леонарда Бернстайна напряму пов’язане з цим містом.

Будинок на Петлюри, де встановлено меморіальну дошку
Будинок на Петлюри, де встановлено меморіальну дошку

У 2018 році світова музична спільнота широко відзначала 100-річчя з дня народження унікального музиканта, композитора, педагога, а насамперед — неперевершеного диригента, якого називають батьком Бродвейських мюзиклів, Леонарда Бернстайна. 20 листопада 2018 р. Рівне долучилося до цього відзначення встановленням меморіальної дошки на булинку під номером 13, що на вулиці Петлюри. Чому саме там?

Меморіальна дошка з нагоди 100-річчя Леонарда Бернстайна
Меморіальна дошка з нагоди 100-річчя Леонарда Бернстайна

Хоча народився Леонард Бернстайн 25 серпня 1918 року в американському місті Лоренс штату Массачусетс, батьки його Самуель Йозеф Бернштейн (так насправді звучало прізвище його батька) і Дженні (Парна) в дівоцтві Рєзнік мешкали в Рівному на теперішній вулиці Петлюри. Емігрувати до США в 1908 році їх змусили злидні й загальна невлаштованість життя. Самуель Бернштейн був оптовим торговцем косметики і перукарського приладдя. У деяких біографічних джерелах зазначається, що він мав ще й книжковий магазин.

Маленький Луїс (ще не Леонард) з батьками Самуелем і Дженні
Маленький Луїс (ще не Леонард) з батьками Самуелем і Дженні

Сподівання на те, що син Леонард продовжить його бізнес, не справдилися. До речі, Леонардом майбутній видатний музикант став у 15 років. А при народженні за наполяганням бабусі хлопчика назвали Луїс. Однак батьки його завжди називали Леонардом. Офіційно юний Бернстайн змінив своє ім’я на Леонард у віці п’ятнадцяти років, після смерті бабусі.

Численні біографи музиканта переповідають, шо старе піаніно, яке тітка Леонарда, залишила в родині, переїжджаючи в інший штат, відкрило 10-річному хлопчику великий світ музики. Намагаючись щось зіграти на інструменті, Леонард зрозумів, що може підбирати мелодії на слух.

Родина Бернстайнів: батько Самуель, мама Дженні, Леонард і його сестра Ширлі
Родина Бернстайнів: батько Самуель, мама Дженні, Леонард і його сестра Ширлі

Так починав своє життя в музиці майбутній легендарний композитор, якого називали батьком Бродвейських мюзиклів, неперевершений диригент, піаніст, педагог і просвітитель.

Яскрава зовнішність, харизма і шалений темперамент молодого Диригента з першого виступу завоювали серця цінителів музики. Ще до того, як він очолив Нью-Йоркський філармонічний оркестр, Леонард Бернстайн став першим американським диригентом, запрошеним до театру “Ла Скала”. Згодом Бернстайн виступав з кращими оркестрами Європи, до яких до нього не було допущено жодного диригента зі США.

Бернстайн — диригент філармонійного оркестру в Нью-Йорку, 1945 рік
Бернстайн — диригент філармонійного оркестру в Нью-Йорку, 1945 рік

Композиторську славу йому принесли мюзикли, серед яких найвідоміший “Вестсайдська історія”. Сучасна американська версія “Ромео і Джульєти” після виходу на екрани фільму із Наталі Вуд у головній ролі стала культовою, здобувши десять Оскарів.

Репертуар Бернстайна вражає. Він виконав практично всю класичну і сучасну музику — від Баха до Малера і Штрауса, Стравинського і Шенберга. Він творив у різних жанрах, будучи автором симфоній, опер, музичних комедій, балету, вокальних циклів, церковної музики, п’єс, пісень і музики для кіно. Але насамперед Леонард Бернстайн — один із найвидатніших диригентів ХХ століття.

Бернстайн диригує оркестром Ленінградської філармонії під час гастролей в СРСР, 1966 рік
Бернстайн диригує оркестром Ленінградської філармонії під час гастролей в СРСР, 1966 рік

Його останній виступ відбувся за два місяці до смерті — 19 серпня 1990 року. Він диригував Бостонським симфонічним оркестром. Дев’ятого жовтня 1990 року 72-річний великий музикант оголосив про завершення кар’єри, а через п’ять днів — 14 жовтня — помер від серцевого нападу. Поховали його на кладовищі Грин-Вуд у Нью-Йорку поруч із дружиною. Кажуть, що в труну великому музиканту поклали диригентську паличку і копію “Симфонії № 5” улюбленого автора Густава Малера.

Могила Бернстайна на кладовищі Грин-Вуд
Могила Бернстайна на кладовищі Грин-Вуд

Відтепер пам’ять про легендарного музиканта й особистість світового рівня Леонарда Бернстайна зберігатимуть і в Рівному. Встановлення меморіальної дошки стало можливим завдяки сподвижницькій праці Serhiy Gemberg, Lena Shulga, секретаря іудейської громади Vik Chymshyt, управління культури і туризму та міської влади Рівного, йшлося в прес-релізі, розісланому організаторами заходу місцевим ЗМІ.

Фото до публікації з сайту бібліотеки Конгресу США, інших відкритих джерел

Світлана КАЛЬКО

Джерело: РівнеРетроРитм

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.