Радзивіли – дуже потужний, багатий і впливовий рід з часів Великого князівства Литовського. Його представники живуть і в наш час. Глибоко увійшов в історію Литви, Білорусі, України, Польщі. Колишні палаци родини розташовані на території 10 сучасних держав. Одна з найважливіших резиденцій – Олика біля Луцька. Культурна спадщина Радзивілів величезна.
Але що з їхніми іменами? Було, принаймні, 10 представників роду, які носили дивні прізвиська. Історія переважно не зберегла широких відомостей про причини цього явища. Все ж дещо розповісти про це є.
Ян Радзивіл Бородатий
Народився приблизно 1474 року, вважається засновником олицько-несвізької лінії роду. Його отруїли політичні конкуренти. Бородатий не встиг дожити і до 50 років. Прізвисько отримав через свою бороду, яка виділялася й була яскравою особливістю зовнішнього вигляду. Чому її вважали нетиповою, невідомо. Борода в той час – явище поширене.
Миколай Радзивіл Старий
Як і інші представники роду займав цілий ряд посад. Його пам’ятають переважно через його земельні справи, які допомогли в майбутньому економічно украпити рід. Прожив майже 70 років – рідкість для тих часів. Помер у 1509 році. Можливо, за таке довгожительство отримав своє прізвисько.
Миколай Радзивіл Amor Poloniae
Син Старого брав участь у виправах з Костянтином Острозьким проти спільних ворогів, кримських татар. Був гарячим прихильником польсько-литовської унії. За це його прозвали Amor (любов) Poloniae. Співініціатор створення Першого литовського статуту, системи законів Великого князівства Литовського.
Миколай Радзивіл Чорний
Жив у 1515-1565 роках. Окрім своїх державницьких, політичних та військових заслуг, прославився як перших серед магнатів прихильник кальвінізму. Сам Жан Кальвін присвячував йому свої твори. І не даремно ж – Чорний заснував чимало кальвіністських шкіл, відкрив друкарню, де в 1563 році видали Радзивілівську біблію польською мовою з івриту та грецької. Це був другий повний переклад Святого письма польською. Володів великими земельними маєтками зокрема на Волині. Прізвисько отримав через чорний колір своєї бороди. Інший нік – Іспанець.
У листопаді 2018 року в Художньому музеї в Луцьку відбулася презентація реставрованого полотна невідомого художника XVIII століття «Вінчання князя Миколи Радзивілла (Чорного – ред.) з Катериною Гонзаго». З цієї нагоди до міста приїжджав нащадок роду Мацей Радзивіл.
Миколай Христофор Радзивіл Сирітка
Син Чорного. Отримав від батька у спадок величезні земельні маєтки, привілей. Серед них – титул князя на Олиці і Несвіжі. Принципово відійшов від світогляду свого батька і ьрав активну участь в контрреформації. Розбудовував несвізьку резиденцію Радзивілів. Збереглася легенда, чому отримав прізвисько Сирітка.
Сталося це в дитинстві Христофора. В одній із зал королівського палацу в Кракові хлопчик загуби своїх батьків і став плакати. Через залу саме проходив король Сигізмунд Август і побачив малого. Взяв його на руки, став утішати і казав: «Ти ж моя сирітка!» В цей момент прийшли батьки. А «сирітка» закріпилося за ним на все життя.
Юрій Радзивіл Геркулес
Син Миколи Старого. Проживав у 1480-1541 роках. Крім політичної діяльності, активно займався військовою. Брав участь у 30 переможних битвах. Розбивав московські і татарські війська, воював з Тевтонським орденом.
Через військові звитяги отримав прізвисько Геркулес. Також зустрічається Литовський Геркулес, Переможець.
Миколай Радзивіл Рудий
Рудий – син Геркулеса і двоюрідний брат Чорного. Запам’ятався як прихильник вітовтової мрії – незалежності Великого князівства литовського, уже не кажучи про королівство. Тому і був противником Люблінської унії, яка передбачала спільність із Польщею. Сприяв поширенню кальвінізму у князівстві.
Йому присвятив свій твір «Радзивіліада» Ян Радван. Прізвисько Рудий дістав через колір своєї бороди.
Христофор Радзивіл Перун
Жив у другій половині XVI століття, син Рудого. Запам’ятався прихильністю до кальвінізму, був патроном кальвінської громади Вільна.
Запам’ятався як переможець у битві під Кокенгаузеном.
Михайло Радзивіл Рибонька
Жив у 1702-1762 роках. Займав цілий ряд посад, був військовиком, брав участь у битвах. Запам’ятався як співорганізатор Краківської конфедерації і підписант Варшавської конфедерації.
Дуже любив жінок і часто називав їх рибоньками, за що й одержав прізвисько.
Кароль Станіслав Радзивіл Пане Коханку
Ще один любовострасник із роду Радзивілів. І що цікаво, син Рибоньки. Любив погуляти на широку руку й одночасно поскаржитися, що дуже бідний і не може собі дозволити навіть порцелянового посуду. А фактично був одним із найзаможніших магнатів Речі Посполитої в другій половині XVIII століття.
До своїх співрозмовників часто звертався як panie kochanku, за що й отримав нік.
Олександр КОТИС
Джерело: Хроніки Любарта