Коли рік тому, 22 листопада, вранці, під Львівською ОДА почали збиратися студенти, аби висловити протест проти призупинення підготовки до підписання угоди про асоціацію з ЄС, багато-хто згадав, що саме цього дня у 2004 розпочалася Помаранчева революція. Цей збіг тоді веселив та обнадіював. Студентство готувалося до “свого” Майдану і безстрокового ненасильницького спротиву.
Серед наставників молоді був викладач Українського католицького університету Богдан Сольчаник. Він привів студентів під стіни облдержадміністрації, як робив це у 2004, він очолив двотисячну колону, яка від Львівської ОДА рушила до Франкового університету, він розумів, що зміни мають настати. Пізніше він скаже братові Степану, що для того, щоб щось змінилося в країні, має пролитися кров.
Богдана Сольчаника вб’є снайпер вранці 20 лютого 2014 на київському Майдані.
І сьогодні, у річницю революції гідності, ми не маємо права ні на хвилину забути про людей, які ціною власного життя зрушили суспільні зміни.
***
Із цього повідомлення Мустафи Найєма торік розпочалася революція гідності. Оперативно зреагувавши, львівські студенти створили у Facebook оповіщення про ранкову акцію протесту проти зриву євроінтеграції. Свою участь у події підтвердили півсотні людей.
На ранок 22 листопада “півсотні” стали двома тисячами. Від Львівської ОДА студентська колона рушила під стіни ЛНУ ім. Івана Франка, професорсько-викладацький склад якого постійно був поруч зі студентами.
Дорогою до колони приєднувалися перехожі. Скандували “Долучай до Європи друзів”, “Студенти за Європу!” “Єс – ЄС!”, “Приєднуйтесь до нас!”, “Революція!”, “Не хочемо у Росію”.
Студенти продовжили акцію протесту на площі перед пам’ятником Каменяреві, вигукуючи проєвропейські гасла та співаючи пісень.
Екс-ректор ЛНУ, професор Іван Вакарчук закликав студентів їхати до Києва на акцію протесту та продовжувати протести у Львові.
Відтак, молодь розійшлася, щоб згуртувати людей до вечірнього мітингу. Десять тисяч львів’ян з прапорами України та Євросоюзу, без політичної символіки, зібралися ввечері під пам’ятником Шевченку. Гімн України співала вся площа.
Майдан оголосили безстроковим і попросили людей залишитися і вночі.
Так у Львові розпочалася революція гідності.
Пам’ятаймо. А нагадуванням нехай стане куб із бруківкою із київського Майдану, що його встановили у сквері біля облдержадміністрації – там, де все почалося.
Фото Анатолія Татарського та Юрка Морикваса.