Рецепти 12 страв на Святий вечір

5523
Українська кутя
Українська кутя

Святий вечір одне з найурочистіших християнських свят, яке відзначається ввечері напередодні Різдва Христового. Дата святкування різними церквами залежить від дати святкування Різдва. Західні й cхідні церкви, які використовують григоріанський і новоюліанський календар, відзначають Святий Вечір 24 грудня, а християнські церкви, які використовують юліанський календар, — 6 січня.

На Святу вечерю господині традиційно готували 12 пісних страв. “Дзеркало” підготувало поради ґаздиням, що приготувати на Святвечірній стіл.

1. Кутя 

Кутя – це головна традиційна страва Святвечора. Кутю подають традиційно з маком, медом і горіхами. Пшениця – 1 склянка, мак – 100 г, горіхи – 100 г, мед – 1-3 ст. л., цукор (за бажанням). Чисту пшеницю добре промиваємо, заливаємо окропом та варимо на повільному вогні 2-3 години (до готовності). Мак заливаємо окропом, накриваємо кришкою та залишаємо на 30-40 хвилин. Зливаємо воду та перетираємо мак зручним для вас способом (в макітрі, блендером, на м’ясорубці). Горіхи дрібно січемо. Змішуємо зварену пшеницю, мак, мед, цукор та горіхи. Доводимо кутю до бажаної густини (при потребі можна її розвести водою або узваром). 2. Вар чи узвар Сушені яблука – 200 г, сушені грушки – 200 г, чорнослив – 200 г, вода – 3 л, мед або цукор – 200 г (за смаком). Традиційно узвар до столу подають охолодженим.

3. Гриби

Купка сушених грибів, цибуля – 200 г, борошно – 2-3 ст. л., олія – 2-3 ст.л. Цибулю дрібно шаткуємо, обсмажуємо на олії до м’якості. Гриби миємо та відварюємо до готовності. Виймаємо гриби з бульйону дрібно ріжемо або перемелюємо на м’ясорубці. З’єднуємо гриби з цибулею та прогріваємо їх ще 2-3 хвилини. На окремій сковороді (сухій) обсмажуємо пересіяне борошно до золотистого кольору. До борошна акуратно вливаємо грибний бульйон (не гарячий), добре розмішуємо, щоб не було грудочок. Помішуючи проварюємо 3-4 хвилини. Додаємо гриби з цибулею і трішки часнику, даємо покипіти до загустіння.

Українські вареники
Українські вареники

4. Вареники з капустою і з картоплею

Для начинки: варена квашена капуста – 200 г, цибуля або пюре картопляне – 200 г, цибуля, сіль, перець. Для тіста: олія – 1 ст. л., борошно – 300 г, відвар картопляний – 200 мл, сіль Капусту відварюємо, відціджуємо, подрібнюємо ножем або на м’ясорубці (блендері), додаємо підсмажену цибулю, солимо, перчимо. Полуплену картоплю варимо до готовності в підсоленій воді. Цибулю  підсмажуємо до золотистого кольору. Картоплю відціджуємо, добре розминаємо, додаємо цибулю, вимішуємо. Солимо та перчимо. Борошно пересіюємо, робимо заглиблення, додаємо сіль, олію та гарячі воду. Добре перемішуємо.  Даємо тісту трохи охолонути і гарненько вимішуємо до однорідного гладкого тіста. Накриваємо тісто каструлькою і даємо йому відпочити 15-20 хвилин. А далі розкачуємо, вирізаємо з тіста кружечки, кладемо начинку та формуємо вареники.

5. Пісний борщ з вушками

Буряк – 600-700 г, цибуля – 1 штука, грибний відвар – 3 л., лимонний сік – 2 ст. л. (або за смаком), лавровий лист, сіль, перець. Для вушок: білі сушені гриби – 100 г, цибуля – 1 штука, борошно – 150 г, вода – 50 г, олія – 1 ст.л., сіль, перець. Гриби попередньо замочуємо, промиваємо. Заливаємо водою та варимо до готовності. Грибний відвар зливаємо та проціджуємо. Буряк миємо та варимо до готовності. Проціджений грибний відвар ставимо на вогонь. Зварений буряк натираємо на грубій тертці. Цибульку  обсмажуємо до золотистого кольору, додаємо лимонний сік, томатну пасту (за бажанням), тушкуємо 3-5 хвилин. Все висипаємо до киплячого грибного відвару, додаємо лавровий лист, сіль, перець, доводимо до кипіння та проварити ще кілька хвилин. За бажанням можна заправити трішки мукою – так борщ буде густіший. Для цього розводимо ложку муки у негарячій воді і вливаємо до борщу, даємо закипіти. Готуємо вушка. Гриби перемелюємо на м’ясорубці, додаємо до цибулі, солимо перчимо, просмажуємо 3-4 хвилини. Тісто використовуємо як на вареники. Тонко розкачуємо тісто, ріжемо його на квадратики. Викладаємо на квадратик трішки начинки, складаємо тісто в трикутник, защіпуємо краї, з’єднуємо краї вареника між собою. Відварюємо вушка в підсоленій воді та змащуємо олією. Подаємо з борщем.

Святвечірній пісний борщ на заквасці із вушками
Святвечірній пісний борщ на заквасці із вушками

6. Смажена (тушкована) риба

Свіжу рибу смажимо на олії на сковороді, попередньо вмочивши її в борошно. Або тушкуємо в духівці з додаванням моркви, цибулі, томату.

7. Квасоля

Квасолю відварюємо до готовності, заправляємо товченим часником з олією і смаженою цибулею.

8. Пампушки

Борошно – 5 склянок, дріжджі сухі – 1 ст.л., цукор – 3 ст.л., сіль – 1/2 ч.л., олія – 3 ст.л., тепла вода – 2 склянки, цукрова пудра Борошно просіюємо, змішуємо з сухими інгредієнтами, поступово вливаємо олію та воду. Місимо м’яке тісто та ставимо його в тепле місце. Тісто має збільшитися в об’ємі вдвічі. Трохи обминаємо тісто, розкачуємо тісто качалкою (товщина не менше – 2 см). Склянкою вирізаємо круглі пампухи. Готовим пампушкам даємо підійти в теплому місці 15 хвилин. У казані розігріваємо олію та смажимо з обох боків на середньому вогні до золотистого кольору. Викладаємо пампухи на серветку, щоб стік зайвий жир. Холодні пампухи щедро посипаємо цукровою пудрою.

Українські голубці
Українські голубці

9. Голубці (пісні)

Капуста – 2 кг, картопля сира – 1 кг, цибуля – 2-3 штуки, часник – 3-4 зубчики, гриби – 500 г свіжих, або 50 г сушених, сіль, перець, вода – 750 мл, олія – 3 ст.л. + для смаження Капусту пропарюємо, відділяємо листки, зрізуємо грубі прожилки. Картоплю тремо на грубій тертці, відтискаємо рідину. Цибулю ріжемо кубиками та підсмажуємо на сковорідці, до цибулі додаємо порізані гриби, смажимо до готовності.  Змішуємо картоплю та цибульку з грибами, солимо, перчимо. Формуємо голубці, складаємо їх у каструлю, дно якої встелене капустяним листям. Зверху також вкриваємо голубці капустяним листям, заливаємо підсоленою водою та додаємо 3 ст.л. олії. Варимо або ставимо голубці в духовку приблизно на 1 годину.

10. Горох з капустою

Горох і квашену капусту відварюємо окремо, підсмажуємо на олії цибулю, в кінці все з’єднуємо і протушуємо трохи на сковороді.

11. Бурячки з грибами

Буряк відварюємо, окремо на олії підсмажуємо цибулю, додаємо подрібнені гриби (варені або мариновані), заправляємо часником і лимонним соком.

Узвар
Узвар

12. Узвар

Солодкий компот із сушених фруктів (яблук, грушок, сливок).

Зазначимо, Святвечірній стіл різниться залежно від традицій тієї чи іншої місцевості. Вечерю традиційно розпочинають з молитви, коли на небі з’явиться перша зірка. При цьому дорослі нічого не їли до першої зірки, їсти дозволялося тільки дітям. Вечерю починають з куті. До цих пір існує звичай, за яким діти повинні принести вечерю дідусю і бабусі або хрещеним батькам, а невістки – свекрусі і свекрові.

Наталка РАДИКОВА

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.