Чи пробували ви уявити собі світ, в якому немає кольору і світла? В якому не можеш побачити ні квітів, ні обличчя коханої людини. В якому вічна темрява стає твоїм постійним супутником, а тростина – очима, руками і вухами. В якому кожен день – це перемога над собою і над навколишнім, не завжди приязним світом. Світ, в якому є дуже мало місць, де ти можеш почувати себе комфортно і вільно.
Мова йде про світ незрячих людей, наших сусідів, які живуть поряд і, часом своєю жагою до життя вчать нас, зрячих, бути щасливими.
Одним з місць, де незрячі відчувають себе комфортно є Львівська спецбібліотека м. Т. Г. Шевченка УТОС (вул. Січових Стрільців, 5), яка якраз сьогодні святкує свій 55-тилітній ювілей.
Десять років тому, до 45-ї річниці бібліотеки в її підвальному приміщенні відкрився музей історії тифлотехніки, засновником і директором якого на громадських засадах є син незрячого утосівця Данат Латипов.
В музеї представлена історія тифлотехніки, ретротифлотехніки, а також зберігаються сімейні раритети – цікаві радіо, програвачі, телевізори, які колись купували люди. Експозиція музею займає чотири кімнати, але найближчим часом заповнить ще дві, оскільки уже не вистачає місця для всього.
Ідея створити музей виникла в Даната Латипова, сина незрячих. Його батьки працювали тут (до лютого 1968 року щітковому цеху) і він фактично виріс тут. Він захопився радіоапаратурою і оці перші магнітофони, коли їх всі викидали, він збирав у себе під ліжком. Колекція збільшувалася і ліжка уже не вистачало.
Оскільки він працює у бібліотеці черговим, то директор бібліотеки дозволяє йому принести великі речі сюди та зайняти кімнатку. І коли всі побачили ці речі, то загорілися ідеєю зберегти для майбутнього покоління все, що пов’язано у нас з незрячими людьми. І ось уже десять років, як тут відкрито музей.
Зараз Музей налічує близько 500 експонатів. Найціннішим експонатом вважається книга 1839 року, привезена з Угорщини. Привертають увагу – ручний годинник та аптечка-кишенька, в яку незряча людина може на тиждень розкласти для себе ліки.
На сьогодні це єдиний такий музей в Україні. Колись був ще в Києві, але його уже немає. Є невеличка музейна кімнатка в Чернівцях. А у Львові відвідати цей унікальний музей може кожен охочий, правда тільки три дні на тиждень – бо всі працівники бібліотеки, де він знаходиться, працюють тільки на півставки.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ